Journal Of Dairy Science 81:255- 263

در مطالعات محدود و قبلی صورت گرفته در ایران که به روش تشخیص ژنومی ویروس کار شده، میزان آلودگی گاوها به­ترتیب در استان تهران، 3/20% (Nikbakht et al., 2009) و 2/16% (Tagipour Bazargani et al., 2010)، در استان چهارمهال بختیاری 60% (Tajbakhsh et al., 2010) و در استان آذربایجان­شرقی 5/7% (Tolouei et al., 2010) گزارش شده است که میزان آلودگی در مقایسه با بررسی حاضر، در سه گزارش اول، بسیار بالا و در مطالعه آخر، نسبتا بالا می­باشد. در کشورهای اروپایی و غربی قیمت هر کدام از خروس ها یا مرغ های این نژاد تا 5 هزار دلار نیز معامله می شود، در کشور ایران نیز این نژاد با قیمت های چند میلیونی معامله می شوند و حتی افرادی نیز هستند که با جوجه کشی و پرورش مرغ و خروس ایام سمانی ، آنها را به کشورهای عربی و همجوار صادر کرده و از این راه به درآمد خوبی رسیده اند.

با نکاتی که مطرح کردید آیا با قاطعیت از این نوع سرمایه گذاری ها دفاع می کنید و با گرمای کشور قطر، به گاوها و دام ها هیچ آسیبی وارد نمی شود؟ ولی باید گفت که این کار میتواند صدمات جبرانناپذیری به شما و گاوداری وارد کند،چراکه برخی از بیماریها واگیردار دام هستند که اگر بهموقع درمان نشوند میتوانند باعث تلف شدن دام و از بین رفتن سرمایه شما شوند. • هوا را خنک کنید: برخی دریافته اند که قرار دادن کودک به صورت راست در هوای تازه آزاد و قدم زدن میتواند کمک کننده باشد.

البته به علت رقابت بین انسان و دام در تغذیه برای دامها بهتر است از نیم دانه- ضایعات کارخانجات آردسازی و از گندمهایی که قابلیت مصرف در خبازی را ندارند استفاده شود. محدودیت : گندم چون حاوی سطوح بالایی از گلوتن است و اگر بیش از حد آسیاب شود می تواند منجر به تولید خمیر چسبناکی گردد و به این ترتیب هضم را کاهش دهد و چون سهل التخمیر است مصرف زیاد آن می تواند باعث اسیدوز شود. محدودیت:نشاسته آن بالا بوده ودر صورت مصرف بیش از حد اسیدوز ایجاد می کند.مصرف سیب زمینی های فاسد- سبز شده و جوانه زده بدلیل داشتن آلکالوئیدها بویژه سولانین مشکل ایجاد می کند.استفاده از سیب زمینی کوچک ممکن است با خطر خفگی همراه باشدو باید آنها را خرد کرد .

سيب زمینی(Solanum Tuberosum):به عنوان یک منبع خوب انرژی برای دام محسوب می شود.مقدار نشاسته آن 700 گرم در کیلوگرم است.از عوامل عمده در مصرف سیب زمینی مقدار بالای نشاسته در آن است. سبوس مصرفی دام در واقع پوسته دوم برنج است که از صیقل دهی دانه برنج بدست می آید.و اگر با پوسته اول مخلوط شود از کیفیت و قابل هضم بودن سبوس میکاهد.دارای روغن بالایی است که به همین دلیل نگه داشتن آن را مشکل می کند.سبوس برنج تولید شده به روش مکانیکی حاوی انرژی بیشتری بوده که به علت میزان چربی بالای آن است.محصول متغیر است که از منابع مختلف بدست می آید و متغیر بودن آن بدلیل روشهای عمل آوری مختلف و پوسته های موجود در آن است.

ملاس چغندر قند (Molasses Sugar Beet) :یک محصول فرعی است که در هنگام تولید قند بدست می آید.حاوی 80-70 در صد ماده خشک است که 50 درصد از این مواد را قندها تشکیل می دهد.خوش خوراکی این محصول خوب بوده اما شیرینی آن به اندازه ملاس نیشکر نیست. برگ چغندر به علت داشتن اسید اگزالیک و وجود پتاسیم زیاد در چغندر باعث می شود که درصورت مصرف بیش از حد دام دچار اسهال و سایر اختلالات گوارشی شود و بهتر است برگ چغندر کمی پلاسیده شده بعد به حیوان خوراند.

با توجه به پرایمرهای مورد استفاده در این واکنش، باند مورد انتظار برای تشخیص وجود ژنوم ویروس کمبود ایمنی گاو، قطعه­ای به طول bp 392 بود که حضور آن بیانگر اختصاصی بودن باند تکثیر یافته شده در PCR می­باشد. محدودیت:دانه هایی که عمل آوری شده به مدت زیادی مانده اند ممکن است کپک بزنند- باید توجه داشت از مصرف محصولاتی که حاوی مقادیر بیش از حد دانه علف هرز هستند جداً اجتناب نمود. سبوس گندم را می توان در تغذیه گاو های شیری و پرواری به عنوان ماده خوراکی خوب مصرف کرد زیرا مانع از ایجاد یبوست که اصولاً برای گاوها خطرناک است می شود.

نژادی بسیار عالی جهت کار پرواری می باشند و ضریب تبدیل بالایی نیز دارند . آنرا با دست یا به وسیله ماشین خردکن به قطعات کوچک در می آورند تا دام به راحتی آنرا بخورد.چون دارای ماده خشک بالایی است مصرف آن باید با احتیاط انجام شود. مصرف برگها طعم و بوی نامطبوع در شیر می دهد. تراکم بالای گاوها امکان انتشار ویروس را افزایش خواهد داد و در گاوداری­های با تراکم بالا افزایش معنی­داری در درصد وقوع آلودگی با این ویروس دیده شده است (Carivani et al., 1998; Snider et al., 1996). در مطالعه­ حاضر 90% نمونه­ها (45 رأس گاو) از دامداری­های کوچک (تقریباً 20-10 رأسی) جمع آوری شده بودند در حالی که در مطالعه­ قبلی انجام شده، بین 24 نمونه­ مثبت از 320 نمونه­ مورد مطالعه، 14 نمونه مربوط به گاوداری­های صنعتی بزرگ، 10 نمونه مربوط به گاوداری­های صنعتی کوچک و گاوداری سنتی بودند (3%). تاثیر سن دام­ها در حساسیت به آلودگی با این ویروس، شناسایی شده است (Belloc et al., 1996; St.

این در حالی است که میزان آلودگی در گاوهای شیری استرالیا، بالی، اندونزی و نیوزلند، 5-1% (Andrews et al., 2003; Barboni et al., 2001; Radostitis et al., 2007) و در کشورهای اروپایی از جمله آلمان 6/6%، فرانسه 4% (Polack et al., 1996)، هلند 4/1% (Horzinek et al., 1991) و ایتالیا 8/5% در گاوهای شیری و 5/2% در گاوهای گوشتی (Carivani et al., 1998)، گزارش شده که نسبتاً پائین می­باشد. میزان آلودگی به این ویروس در گاوهای برخی مناطق دنیا از جمله ایالات متحده آمریکا بالا بوده در حالی که در برخی مناطق از جمله استرالیا و اروپا پائین است.

به نام خدا مرغ و خروس ایام سمانی جوان و اماده تخم گذاری , تا قبل سال جدید به تخم میان که خریدار مطمین به جوانی این مولدها میشه اصل اندونزی با بازدهی و درآمد عالی عالی چهار عدد مرغ و دو عدد خروس با بهترین دان و پروتیین ( جوجه با میلورم و بالغ با سوپر میلورم ) تغذیه شدند بصورت ست یا کلی بفروش میرسند. آماده شدن گاو شیری برای شروع یک دوره شیردهی سالم و ثمربخش از هفتههای قبل از زایمان صورت میگیرد.

طوری که بیشترین میزان آلودگی با این ویروس در برخی نواحی ایالات متحده آمریکا مثل لوئیزیانا، کلرادو و ایالات جنوب شرقی با میزان آلودگی در حدود بیش از 60 درصد در گاوهای شیری گزارش شده است (Radostitis et al., 2007; St. این سیل اشیاء و مال التجارههای لوکس بنجل بی فایده که برای وارد کردن آنها مملکت را باین روز سیاه انداختهاند در موقع زمامداری و سر پرستی همین آقایان که هیئت حاکمه را تشکیل میدهند بازارهای این کشور رافرا گرفتهاست مسئول هزاران فجایع و رشوه خواری و افتضاحات دیگر که در موقع خود یک یک را پشت این تریبون عنوان کرد هیئت حاکمه میباشد بنده چیزهائی دارم قربان باید حتما هر طوری شده اینجا عرض کنم یکروز یک دقیقه بعمرم باقیمانده باشد اینجا میگویم نه از حبس میترسم، نــه از تبعید میترسم، نه از مرگ میترسم، نه از گلوله گرم میترسم از کشته شدن هم مادیگر نمیترسیم (یکی ازنمایندگان خدا حفظت کند آقا) بعالمی ندهم مصرع نظیری را ـ کسی که کشته نشد از قبیله ما نیست لایسلم الشرف الرفیع من الاذی الا اذا صالت جوانبه الدم برا ی چه وحشت بکنم از مردن حیرت آور است کارهای هیئت حاکمه که اینطور تماشا بکند و هی آقایان بیایند اینجا کلیمیان بکنند، به به احسنت، احسنت چه احسنتی؟

به نظر می­رسد که شرایط نگه­داری به عنوان یکی از فاکتورهای بسیار مهم در درگیری گاوها به این ویروس ایفای نقش می­کند. ویروس کمبود ایمنی گاو لنتی­ویروسی می­باشد که با توجه به احتمال توانایی آن در ایجاد خسارات اقتصادی به صنعت گاوداری، بایستی در صنعت پرورش گاو، از مسائل مهم تلقی شده و لذا توجه متناسب را می­طلبد. لذا، با توجه به نتایج این مطالعه و با در نظر گرفتن این مسئله که تراکم دام­ها نیز در انتشار ویروس می­تواند حائز اهمیت باشد، می­توان از کوچک کردن واحدهای دامپروری و کاهش تراکم در گاوداری­ها، به­عنوان یکی از راهکارهای پیشگیری و کنترل آلودگی با BIV استفاده نمود.

بین میزان آلودگی به این ویروس و حضور یا بزرگ شدگی عقده­های خونی در معاینه بالینی، رابطه­ معنی­داری وجود نداشت که این نتیجه برخلاف یافته­های گزارشاتی که بزرگ شدگی عقده­های خونی را به­عنوان یکی از نشانه­های قابل توجه در گاوهای آلوده به ویروس کمبود ایمنی ذکر کرده­اند (Brownlie et al., 1994; Tagipour Bazargani et al., 2010; Munro et al., 1998; Snider et al., 2003 b) بوده و همانند نتیجه­ مطالعه­ای می­باشد که بزرگ­شدگی عقده­های خونی را فقط در یک مورد از 59 گاو واجد آلودگی طبیعی به این ویروس مشاهده نمودند (Snider et al., 1996). به هر حال در مطالعه حاضر میزان آلودگی گاوهای هلشتاین گاوداری­های عمدتاً واحدهای کوچک و سنتی با ویروس کمبود ایمنی گاو به روش تشخیص DNA پروویروسی، بسیار پائین بود.

یا توجه به ظرفیت جایگاه و تعداد ام شیردوشی هایی یک طرفه یا دوطرفه باید ساخته شود. بنابراین این نوع نیز با توجه به اینکه به دامی چند قلوزا معروف است، وزن مناسبی نیز دارد. شگفت انگیزتر اینکه آن، به موسی(ع) گفته بودند: «أتَتَّخِذُنا هُزُواً؛ ما را به تمسخر گرفته ای؟ پایین بودن هزینه های نگهداری شامل هزینه های درمانی، تغذیه ای و … ۲- مواد تحویلی به آزمایشگاه باید شامل جفت، جنین تازه، و یک نمونه خون از دام باشد.

درصد چربی ، درصد کل مواد جامد بدون چربی در شیر این نژاد اندکی کمتر از جرسی است . علت چنین تفاوتی را می­توان به منشا گاوهای مورد مطالعه در این بررسی­ها نسبت داد طوری که، در دو مطالعه اول انجام یافته در استان تهران، جمعیت گاوهای مورد بررسی، گاوهای ماده کشتاری بودند که به کشتارگاه میثم ارجاع داده شده بودند که احتمالاً حضور تعداد زیاد گاوداری­های صنعتی بزرگ با سیستم پرورش بسته در کل و بی­توجهی به بهداشت در این ارتباط در نواحی اطراف تهران، که بخشی از این دام­ها نیز در کشتارگاه میثم کشتار می­شوند، و همچنین وازد بودن بخش اعظم ماده گاوهای ارجاعی به کشتارگاه، در بالا بودن میزان آلودگی بررسی­های مذکور بدون نقش نبوده­اند.

لازم به ذکر است که این افزایش نرخ تنها در سال 99 رخ داده است. بخش اصلی از دانه گندم را نشاسته تشکیل می دهد هر چند که قدرت انرژی زایی گندم بیشتر از جو است ولی ارزش غذایی آن نسبت به جو یا ذرت کمتر است. و 95% انرژی ذرت را داراست.پروتئین جو ترکیبی از آلبومینها و گلوبولینها است و مانند پروتئین سایر غلات از نظر اسید آمینه های لیزین و متیونین فقیر است.دارای ویتامین B,E کافی است.برای حیوانات مولد شیر ، جو بعنوان یک ماده مقوی و انرژی زا مصرف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید