یزد شهر سنت و اصالت است

چون این فصل اعتدال زمستانی به شمار میرود و سبب میشود هوای شهر یزد به اعتدالی دلچسب و خوش وارد شود. از بهار نارنجی که با وزش باد مثل نقل عروس روی سرتان میریزد و روح و جانتان را با عطر مسیحاییاش جوان و تازه میکند گرفته تا پنجرههای رنگی و جذابش که شما را به هزارتوی رؤیای کودکی و حوض خانه مادربزرگ میسپارد و هزاران ناز و کرشمه دیگری که از مردم و در و دیوار این شهر میبارد، ناخودآگاه شما را ترغیب میکند که بار سفر ببندید و به شیراز جانفزای زیبا سفر کنید. در کاوشهای باستانشناسی در تخت جمشید، به سر پر ستیجورج کامرون در سال 1314 خورشیدی به پیدایش خشت نبشتههایی عیلامی انجامید که بر روی چند فقره از آنها به قلعهای بنام «تیرازیس» یا «شیرازیس» اشاره شدهاست.

این حوض در گوشه غربی آرامگاه سعدی قرار دارد و شیرازی ها برای تندرستی و درمان بیماری ها وارد این حوض می شوند و با جامی برنجی سر و روی خود را می شورند. این خوراکی خوشمزه انگار از بهشت آمده که تجربه عطر و طعمش سفر شما را به گلگشتی رؤیایی تبدیل میکند. قبل از حرکت به سوی شیراز برای بازدید از مکانهای تفریحی، تاریخی و گردشی شیراز برنامهریزی کنید تا از زمان خود به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید. البته فصل گرما در این شهر دوستداشتنی طولانیتر است و از اواسط اسفند ماه تا اواسط مهر ماه را شامل میشود.

در روزگار معاصر هم مشاهیر فراوانی از این خاک برخاستهاند. شیراز به دلیل اینکه بر سر راه تجاری شهرهای مهم ایران با بندرهای خلیج فارس قرار داشت همواره مورد توجه صفوی ها قرار داشت و بسیاری از آنها برای تفریح و لذت بردن از آب و هوای خوش این شهر به اینجا سفر می کردند. مشهد، بندرعباس، تبریز و اصفهان از جمله این شهرها هستند. این هتل شیراز در خیابان کریمخان زند واقع می باشد. امروز میخواهیم در کوچههایی قدم بزنیم که روزگاری سعدی و حافظ قدم زدند و روحمان را دخیل امامزادهای کنیم که یاد و خاطره امام مهربانمان را برایمان تداعی میکند.

نمیدانیم قبلاً تجربه این سفر را داشتهاید یا نه؛ اما امروز در مجله ره بال آسمان تصمیم گرفتهایم با خرید بلیط هواپیما شیراز یا هر وسیله نقلیه دیگر و سفر به این شهر، خودمان را مهمان شیراز افسانهای کنیم. سفر به کیش را با خرید مناسبترین قیمت بلیط هواپیما تهران به شیراز از وبسایت کارناوال تجربه کنید. پارک کوهستانی دراک: پارک دراک یکی از متفاوت ترین پارک های کوهستانی جنوب کشور است که در پای کوه دراک شهر شیراز قرار دارد. پارک آزادی: این پارک به عنوان بزرگترین و قدیمیترین بوستان شیراز شناخته میشود.

مساحت آن تقریبا معادل 240 متر مربع بوده وجمعیت آن معادل 1565572 نفراست.در گذشته این شهر با نام های شهراز، تیرازیس، خشتیوراز، شهرراز و شیرساز نیز شناخته می­شده است. آرامش و سادگی این بنا، هر دل بیقراری را به قرار و سکون میرساند. همین امر سبب می شود تا شیراز به شهر شعر و ادب نیز مشهور باشد. در این مقاله تلاش کردیم تا راهنمای مسافرت به شیراز را در اختیار شما قرار دهیم. اگر به غارنوردی علاقه دارید، مقاله غارهای ایران را بخوانید تا با تعدادی از تماشاییترین غارها در ایران آشنا شوید.

سفر به شهر یزد؛ از سراسر جهان؛ چرا؟ شیراز شهر غذاهای جذاب است؛ غذاهایی که با طعم شیرین، ترش و دلچسب لذت بسیاری برای شما به همراه دارد؛ بیشک رستورانهای شیراز خاطره فراموش نشدنی برای شما به همراه خواهند داشت. علاوه بر غذاهای سنتی، شیراز دارای دسرها و بستنی های خوشمزه ای است، مانند فالوده شیرازی که دسری خوش طعم است و در سراسر ایران طرفدار دارد و بهترین نوع آن در شهر بهارنارنج تهیه می شود.

در حقیقت شیرازی پلو یکی از مهم ترین و اصیل ترین غذاهای سنتی شیراز است و با طعم فوق العاده و بی نظیر خود مورد پسند همگان است. را در شهر داد و آبادانی های بی سابقه ای در شهر ایجاد کرد. سیل شیراز آنقدر شوکه کننده بود که در طول چند هفته ترند کلمات جست و جو شده در ایران را به خود اختصاص داد. این شهر در طول تاریخ بارها اهمیت سیاسی پیدا کرده و بهعنوان پایتخت برگزیده شده است؛ اما بیشترین اهمیت و اعتبار را در دوره زندیه به دست آورده و بسیاری از بناهای باقیمانده در این شهر نیز از همان دوران است.

شهر شیراز مرکز استان فارس میباشد و در عرض جغرافیایی 29/37 و طول جغرافیایی 52/32 واقع شده است. اماکن، مراسم و آثار به یادگار مانده و تازه از زرتشتیان به وفور در این استان پهناور دیده میشود. آنچه بر شگفتی مسجد وکیل افزوده است، سنگ تراشی هنرمندانه آن و بهویژه منبر آن است که از جنس سنگ مرمر ساخته شده است. این مؤسسه مدت ۳۰ سال است که با تأسیس و تجهیز واحدهای آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی در سطحی به ارائه­ خدمات آموزشی و تربیتی پرداخته که نظر صائب و نکته ­یاب صاحبان خرد و اندیشه­ ی روشنِ فرهنگ دوستانی را که همواره بر کوشش ­های فرهنگی احاطه و اشراف آگاهانه دارند، جلب نموده است و موفق به ارائه­ ی خدمات ارزشمندی گردیده که موجبات فخر و مباهات خدمتگزاران موسسه است .

علاوه بر حافظ شیرازی، سخن دان معروف سعدی شیرین سخن نیز از خطه شیراز است که یکی از سخنان معروف این شاعر گرانقدر (بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند، چو عضوی به دردآورد روزگار، دگر عضو ها را نماند قرار) بر سر در سازمان ملل حک شده است. حوزه مسئولیتی دفتر فرعی شیراز زیرمجموعه شیراز استان های بوشهر، چهار محال و بختیاری، فارس، ایلام، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان را پوشش می دهد و میزبان بیش از 83,920 پناهنده است. شیراز یا همان مرکز استان فارس، از سمت شمال با شهرستانهای سپیدان و مرودشت، از سوی شرق با شهرستانهای فسا و استهبان، از غرب با کازرون و از سمت جنوب با شهرستانهای جهرم و فیروزآباد همسایه است.

به دو دلیل. اول اینکه آش شولی یزدی تقریباً میتوان گفت از شهرتی جهانی برخوردار است. وی در تلاوت و حفظ قرآن نمونه بود که آن را از پدر قاری خود به ارث برده بود. از نمونه غذاهای محلی که با این نوع گوشت تهیه میشود، کلم پلوی شیرازی است. این مجتمع از لوکس ترین مراکز خرید شیراز به شمار می رود که باید با کیفی سرشار از پول به آن بروید، زیرا اجناس آن فوق العاده گران است. آب دریاچه از رودهای خشک، حمزه و سروستان و آبهای جاری از کوههای زاگرس تأمین میشود. البته این زیبایی گاهی خطرناک هم هست؛ چون افزایش این جلبکها مانع تبادل هوا با آب و کاهش اکسیژن آب شده و در نتیجه باعث بهخطرافتادن جان جانداران دریاچه میشود.

این اقامتگاه ها با فضایی سنتی و البته امکاناتی مدرنی که دارند، تجربه لذتبخشی برای شما بههمراه خواهند داشت. همچنین باغ رستوران خوشا شیراز با غذاهای لذیذ، رستوران شاندیز با آلاچیقهایی با سقف حصیری، رستوران نخلستان با فضایی جنوبی، رستوران بل پاسی که غذاهای ایتالیایی سرو میکند و … رستوران سنتی شرزه یکی از رستورانهای معروف شیراز است که انواع کباب و جوجه تا سنتیترین غذاهای شیراز را میتوانید آنجا امتحان کنید. در این قسمت می خواهیم به رستوران ها و کافی شاپ های شیراز اشاره کنیم تا با بهترین غذاهای شیرازی مانند کلم پلو شیرازی و کباب لاری بیشتر آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید