گروهی به نام متیان بر منائیان غلبه داشتند

سرطان روده یک عارضه شناخته شده از کولیت اولسراتیو مزمن است. دفع گاز روده و شکم درد، حضور فرد را در اجتماع سخت می کند . قلمرو زبانی : شبی را تا شبی : در طول یک روز / خرد : کوچک / خُود : کلاه جنگی / گرد بر گرد گرفتن : محاصره کردن. انواع عنکبوت، رتیل، موریانه و مورچههای کمیاب در اطراف دریاچه حضور گستردهای دارند. برخی با توجه به نام ساوه که به آن داده اند، آن دریاچه را به حوض سلطان منتسب کرده اند، از جمله ” گوبینو” و ” دیولافوآ ” در سفرنامه های خود می نویسند احتمالاً این دریاچه ممکن است بخشی از دریای بزرگ ساوه بوده باشد که در روز تولد پیغمبر (ص) خشک شده و این نشانه ای از ظهور پیغمبر اسلام بوده است .

توجه کنید که ورود به تاج سد برای افراد عادی امکان پذیر نیست. • این سد دارای یک نیروگاه 15 مگاواتی است که برق مورد نیاز ساوه و شهر صنعتی کاوه را تأمین میکند. یعنی چیزی حدود تراز 1200 متری اما در دوران هخامنشی و ساسانی از نوشته ها و شواهد چنین بر می اید که دریاچه در نزدیکی شهر ساوه و ورامین بوده است یعنی در تراز900 تا 1000 متری بالای آب های آزاد. مطالعات انجامشده، حضور پر تعداد و متنوع انواع باکتریهای نمک دوست را در خاکهای منطقه نشان میدهند که برخی از انواع موجود بنابر شواهد اولیه منحصربهفرد بوده و با توجه به خصوصیات ژنتیکی و فیزیولوژیکی ویژه انتظار حضور آنزیمها، آنتی بوتیکها و فرآوردههای ارزشمند میکروبی در آنها وجود دارد.عکس از: مهدی کلهر وجود انواع دیاتومها (جلبکهای تکسلولی) بهعنوان اولین تولیدکنندگان غذا در اکوسیستمهای آبی در آبهای شور منطقه قابل تامل است.

بر اساس مطالعه انجامشده، بالغبر ۲۴۰ گونه با ارزش ریز موجودات هوازی مانند جلبکها، باکتریها و قارچها در تالاب وجود دارد که میتوانند با توجه به مخزن ژنی خود شرایط فوق شور را تحمل کنند. به این ترتیب میتوانید در طول روز از جذابیتهای سد و دریاچه لذت ببرید و هرآنچه برای اقامت شبانه نیاز دارید را فراهم کنید. سرسره سقوط آزاد مجموعه تفریحی دریاچه، یکی از مهیجترین تفریحهایی است که در این فضا به چشم میخورد. در حقیقت دریاچه حوض سلطان شامل دوچاله ی جدا از هم به نام ” حوض سلطان ” و ” حوض مره ” است که مجموعه آن بیشتر به نام حوض سلطان معروف شده و کمتر از حوض مره یاد می شود.

با توجه به کمبود شدیدی که از این بابت در تهران وجود دارد، افتتاح چنین سالن هایی بسیار مهم و مثبت تلقی می شود.نقشه ی این ساختمان، از لحاظ بین المللی در سطح استانداری قرار دارد و تا اوایل سال دیگر، اسکلت اصلی این مجموعه تکمیل می شود. «سید مهدی حسینی» روز یکشنبه به ایرنا، گفت: با توجه به اوج گیری مجدد کرونا و افزایش شمار مبتلایان در شهر ساوه و همچنین حضور انبوه شهروندان در کنار دریاچه تفریحی و همچنین پارک بام ساوه مقرر شد تا زمانی که وضعیت شهرستان از حیث شیوع کرونا از شرایط پیک به وضعیت عادی بازنگردد، این مراکز همچنان مسدود باقی بماند.

از حوادث دیگری که در کنار کاسهرود اتفاق میافتد جنگ «پشن یا لاوان(4)» است. درون دریاچه نیز جاده خاکریزی هست که برای جلوگیری از فرورفتن خودروها در باتلاق و بهرهبرداری از نمک دریاچه مورد استفاده قرار میگیرد. دریاچه حوض سلطان که با مساحتی حدود 330 کیلومتر مربع ، به ” دریاچه ی قم ” ، ” دریاچه ی شاهی ” و ” دریاچه ی ساوه ” نیز مشهور است ، در جهت غربی – شرقی در شمال غربی دریاچه نمک و شمال استان قم قراردارد .

این بوستان در هر فصل از سال زیبا و دلنشین است. قایقسواری در این تالاب زیبا و عکاسی بین گلهای نیلوفر میتونه خاطرهای فراموشنشدنی باشد آن هم در زمانی که دیگر در تالاب انزلی تعداد گلهای نیلوفر مثل قبل زیاد نیست. بنابر آنچه که از مطالب اوستا نقل شد، وجود دریایی در مناطق همدان و ساوه در حدود سه هزار سال قبل(تقریبا 1500 سال قبل از تولد پیامبر اسلام)استفاده میشود. بنا به نخستین گزارش های مورخین پس از اسلام اثری از دریاچه ساوه وجود نداشته است یا بسیار ناچیز و شوره زار بوده است و این نشان می دهد که در تداوم خشک شدن تدریجی دریاچه در سده ششم و هفتم میلادی تراز آب به حدود 700 تا 800 متری رسیده بوده است که تقریباً 10% دریاچه در هزاره پیشین است.

این دریاچه که بیش از 70 هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و 800 متری از سطح دریا واقع شده و تنها از آب چشمههای زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه و تنها بخش ناچیزی از آن هنگام بارندگی تامین میشود اما به صورت سطحی و کم. از مشهد، مرکز استان، چندان دور نیست و تنها اندکی بیش از 3 کیلومتر از شمال خاوری روستایی فاصله دارد که آن هم بزنگان نامید میشود. سفر در فصل زمستان به دلیل سرمای جانسوز چندان توصیه نمیشود. این محل، حدود پنج کیلومتری چهارجو و در شرق آن است.

این نمازخانه، در ۱۰ کیلومتری غرب جلفا در میان کوههای سربی سرخ رنگ قرار گرفتهاست و تاریخ احداث آن را ۱۵۱۸ میلادی گفتهاند. اکنون اما با راهحلهای موقت که هیچگاه به سرانجام نرسیده است، شرکت راهآهن Modoc در ایالت اورگن از حسنهمجواریاش با اقیانوس آرام استفاده کرده و با طرحی به نام قطار آب (water tarin) مدعی است میتواند کلرادوی بیجان و حتی دریاچه کلامات را با انتقال آب از اقیانوس یا رود میسیسیپی احیا کند؛ ادعای بزرگی که «دیوید رانگل» مدیرعامل این شرکت، سعی کرده حتی جزئیات آن را نیز در رسانهها مطرح نکند. در منطقه پستاندارانی از قبیل خرگوش، موش صحرایی، روباه و گاهی آهو نیز دیده میشوند.

یک سند مهم و ارزشمند دیگر که بر وجود دریاچه ساوه در روزگار اشکانیان دلالت میکند، کتاب بسیار گرانقدر«تاریخ قم» تألیف حسن بن محمد قمی در سال 378 ق است. این دریاچه به دلیل نمک فراوان، اغلب به نام دریاچه نمک نیز شناخته میشود، با این حال دریاچه نمک با وسعت بسیار بیشتر در جنوب شرقی قم واقع شده است. در واقع خود خوان لاپورتا نیز در پایان مراسم و در پاسخ به این سوال که آیا با لیونل مسی صحبت کرده یا نه، جواب منفی داد. تصور ذهنی بیشتر ما از دریاچه، حوضچه ای پر آب با طبیعت سرسبز هست که اطراف اون رو دلپذیر کرده و با شنیدن اسم تالاب هم، تالاب انزلی به خاطرمون میاد.

تجهیزات باید داشته باشید که مهمترینش داشتن کفش مناسب هست و اینکه حتماً سعی کنید اکیپی اینجا رو برید. در پایان باید گفت که خاورمیانه خانه شش درصد جمعیت جهان است و از سویی تنها یک درصد آب شیرین جهان را در خود جای داده است، به همین دلیل کشورهای این منطقه باید یک تصمیم حیاتی بگیرند تا فاصله بین میزان تقاضا و عرضه منابع آب را کاهش دهند و علاوه بر اتخاذ سیاستها و اقدامات در جهت کاهش هدر رفت آب و مصرف بهینه، در عرصه خارجی به سمت همکاری و همیاری برای حفظ محیط زیست بروند. شما با خودرو شخصی یا پای پیاده میتوانید به اطراف سد بروید و هر جا که دوست داشته باشید کمپ خود را برپا کنید.

بعد از حدود 10 دقیقه رانندگی در این جاده، به خروجی جاده سد الغدیر میرسید. دریاچهٔ ساوه نام دریاچهای در ایران باستان بوده که امروزه خشک شدهاست. بنابراین، نمیتوان خشک شدن دریاچه ارومیه را به افزایش دمای هوا و کاهش بارندگی نسبت داد. طول این مسیر نسبت به مسیر قبلی تقریبا دو برابر بیشتر است اما مناظر کوهستانی و جنگلی سر راه انتظار شما را خواهد کشید بخصوص هنگامی که از جاده قدیمی آن عبور کنید. شهرت این مکان به جهت وجود خرابه های یک آسیاب آبی در فرو دست ابشار جاری از ارتفاعات اطراف است .با عبور از جاده مرزی ایران وجمهوری آذربایجان به دره ای با صفا وارد خواهید شد که محل آسیاب خرابه در آن واقع است .کوه کیامکی با عظمتی خاص وقله ای که تقریبا در تمام فصول سال پوشیده از برف است در برابر گردشگران خود نمایی می کند .

حوض سلطان در سال ۱۸۸۳ میلادی و بر اثر ساخت جاده شوسه تهران قم تشکیل شد. اما گاهی دریاچهها ترسناک هستند و گاهی صورتی رنگ، ممکنه پر از گلهای نیلوفر باشن یا پر از تنه خشک شدهی درخت ها، گاهی خشک و نمکی هستند و گاهی آینه ای، حتی تالابی دیده شده که جزیره ای در اون جا به جا میشه! بعدها فلیندرز نام این دریاچه را از روی نام همکار دریانوردش که به دلیل بیماری گوارشی در این جزیره از دست داده بود نامگذاری کرد.

برای آباد کردن زمین های زراعتی ساوه هم سد ساوه را تعمیر و مانع هدر رفتن آب شدند. یکی از شگفتیهای دریاچه مهارلو تغییر رنگ آن به رنگ قرمز هست که پایین آمدن سطح آب دریاچه و افزایش شوری آب باعث میشه که شرایط برای رشد یک نوع جلبک که «کشند قرمز» نامیده میشه، مهیا بشه. یکی از مناطق طبیعی ایران که فاصله کمی تا تهران دارد و به بزرگترین آینه ایران مشهور شده دریاچه نمک حوض سلطان است. امروز نیز در دشت کویر و دشت لوت علاوه بر باقی ماندن املاح نمکی آن دریای بزرگ، مناطق بسیاری وجود دارد که پایین تر از سطح اب های آزاد است.

خزر ها تا چندین ماه آذربایجان را نیز در اشغال داشتند و شهرهای آن را به باد غارت داده و اسیران و غنائم فراوان بردند و خصوصاً به ویران ساختن آتشکده ها همت گماشتند. در آینده اگر با این شیوه ادامه دهیم فجایع محیط زیستی رخ میدهد اگر بختگان را از دست بدهیم کویر سیرجان به داخل استان فارس نفوذ میکند که حتی تجسمش هم سخت است و امیدواریم به این نقطه نرسیم. با قرارگیری در شمال شرقی قاره آفریقا، این رود رگ حیاتی کشور مصر محسوب میشود.

به طور کلی سد الغدیر ساوه از مکانهای بکر این شهر محسوب میشود و چون امکانات و زیر ساختهای گردشگری در این منطقه وجود ندارد معمولاً این منطقه مسافران زیادی به خود نمیبیند. همچنان قلعه«لاش جوین»، شهر «پشاوران»، زیارت «شیخ ابونصر فراهی»، «زیارت سلطان امری»، »«بارندک و کافر قلعه»«زیارت شهدای کنسک»(بالابلوک) و همچو جای های دیگر از اماکن تاریخی این ولایت میباشد. از سوی دیگر رشد سالانه جمعیت مصر ۲ درصد است و سالانه یک میلیون نقر به جمعیتش افزوده میشود و پیشبینی میشود که تا سال ۲۰۲۵ جمعیت مصر به ۹۵/۹ میلیون نفر برسد و این مسأله حاکی از نیاز روزافزون این کشور به منابع آب نیل میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید