گاوها چقدر شیر می دهند |

همچنین عملیات احداث گاوداری ، ۹۰۰ راسی، با حضور وزیر جهاد کشاورزی اغاز شد . بررسی علل حذف گاو شیری در گاوداری های صنعتی استان تهران و رابطه آن با ظرفیت واحدها. پروتئین یکی از مهمترین موادی است که باید سهم زیادی در جیره غذایی گاوهای شیری داشته باشد و مصرف آن برای رشد باکتری های شکمبه حیاتی میباشد. داشتن یک برنامه غذایی برای گاوها که به صورت صحیح و اصولی باشد یکی از مهمترین عوامل در پرواربندی این دامها و کسب سود بیشتر برای دامداران است. اگر می خواهید با گاو ها و در جلوی آنها بدوید باید این نکته را در ذهن خود فرو کنید که باید قبل از ساعت 7.30 در مسیر حضور داشته باشید.

اگر کیفیت علوفه ها پایین است یا مقدار آنها محدود است میتوان با دادن کنسانتره به دام این کمبود را جبران کرد. در مطالب قبلی در مورد مدیریت تغذیه برای گوساله ها با شما صحبت کردیم اما در این مطلب قصد داریم بهترین مواد غذایی که میتواند به افزایش سرعت پروابندی گاوهای شیری و گوشتی کمک کند را به شما معرفی کنیم. در ادامه بهترین مواد غذایی برای رشد سریعتر و سلامتی بهتر گاوهای شیری و گوشتی و نکات مهم تغذیه ای را توضیح میدهیم. علوفه باکیفیت بهترین تغذیه برای گاو شیری است که تمامی احتیاجات غذایی آن را تامین کرده و در کنار نمک و مواد معدنی برنامه غذایی کاملی برای گاوهای شیری به حساب می آید.

نکته مثبت دیگر در مورد این نژاد این است که به خاطر استعدادهای بسیار خوب این نژاد به عنوان یک نژاد سودآور جمعیت آن در جهان رو به افزایش است و در حال حاضر دومین نژاد شیری کشور فرانسه است . ساعات معینی را برای دادن خوراک به گاوها تعریف کنید و همواره مطابق با این برنامه وعده های غذایی را در اختیار آنها قرار دهید. سه شاخص دیگر برای تولیدکنندگان در بازار شیر یا سیستم های تولیدی فراهم است.

یکی از مزایای برجسته این نژاد سن بالای آن (۱۵ سال) میباشد بطوریکه طول عمر مفید آن ۱۰ تا ۱۲ سال میباشد، ولی طول عمر تولیدی یک گاو هلشتاین به طور متوسط ۴ سال میباشد. ، وزنه مشابهی به صفات تولیدی و وزنه بالاتری به صفات تولیدمثلی و تاکید کمتری بر صفات طول عمر دارد. به شدت به تولید پروتیئن، چربی و طول عمر وابسته است. شاخص های انتخاب دیگری مانند شاخص تولید کل (TPI) به وسیله انجمن های نژادی مانند انجمن هلشتاین و انجمن جرزی معرفی شده است.

بهتر است در هوای گرم مواد غذایی بازی مانند جوش شیرین به دام داده شود زیرا از کاهش pH شکمبه جلوگیری می کند. اسیدوز متابولیکی (اسیدوز حاد) وقتی اتفاق میافتد که pH شکمبه به حد پایینتر از 5.2 میرسد و خون گاو اسیدی شود مانند میکروبهای شکمبه، سلولهای بدن گاو نیز در محیط اسیدی خوب کار نمیکنند. علوفه های باغی با رشته های سبزی بلندی که دارند به نشخوار بهتر و بیشتر دام ها کمک میکنند و موجب بیشتر شدن چربی شیر گاوها نیز میشوند. از جمله اقدامات درحال انجام فراهم کردن زمینه صادرات محصولات دامی، پیگیری برای واقعی شدن قیمت خرید شیر خام، اعطای تسهیلات ساخت و نوسازی دامداریها، اعطای تسهیلات سرمایه در گردش و پیگیری برای کاهش هزینههای تولید از روشهای مختلف است.

نظر به اینکه یکی از صفات مهم ارثی مورد مطالعه در گاوهای سیستاني تعيين وزن تولد گوساله است که بايستي حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از تولد نوزاد انجام گيرد ،لذا الزاما” بايستي گوساله نوزاد پس از ليس زدن و خشک شدن بدن از مادر جدا وتوسط باسکول مخصوص توزين گردد. صفت قابلیت گوساله زایی که شامل سرویس پدر، آسان زایی دختران و سقط جنین است ضریب نسبی ۵ درصد را دریافت کرده است.

صفات باروری گاوهای ماده، امتیاز سلول­های سوماتیک و تیپ به ترتیب دارای ضرایبی به ترتیب ۱۰، ۷ و ۱۶ درصد هستند. را با PTA تولید شیر، تولید پروتیئن، تولید چربی، طول عمر، امتیاز سول­های سوماتیک و نرخ آبستنی دختران را نشان می­دهد. هدف: در این مطالعه، از رکوردهای طول عمر و حذف گاوهای هلشتاین ایران برای بررسی دلایل حذف و سازههای مؤثر بر آن و نیز تعیین تابع توزیع بقاء استفاده شد. با توجه به اینکه گاو سیمنتال توانایی های بیشتری نسبت به سایرین دارد، واردات آن از سال های دور صورت گرفته است و با توجه به تولید مثل و تولید گوساله های مرغوب از این نژاد، جمعیت زیادی از این نژاد در حال حاضر در کشور وجود دارد.

تخم مرغهای این نژاد نیز به صورت سفید رنگ و کوچک تز از حد معمول میباشد. توجه داشته باشید که این قیمت گذاری می تواند بر اساس وزن، سن، جنسیت و … همین شد که نام گاومیش گلی به معنای چشمه گاومیشها بر این مکان باقی ماند. هرگونه اختلال در تامین این ترکیبات موجب بروز کمبودهایی در سلامتی دام می شود. تغذیه صحیح و اصولی هم به کیفیت بهتر شیر و گوشت دام کمک میکند و هم سرعت رشد و پرواربندی را افزایش میدهد.

اگر گاوها بامواد غذایی بودار تغذیه میشوند بهتر است این کار 1 تا 2 ساعت قبل یا بعد از شیردوشی انجام شود. بهتر است در هنگام شب خوراک دهی گاوهای شیری را انجام داد زیرا در این موقع با افزودن مستقیم باکتری ها و مخمرها قابلیت هضم در دام بهتر است. توی این روستای خوش آب و هوا، خروس کوچکی زندگی می کرد. همچنین بخش بین ران های خروس هم گرد می باشد. نکته مهم دیگر این است که زاویه کپل گاو باید یک شیب ملایم از سمت برجستگی مفصل ران به استخوان ورکی پایین گاو داشته باشد.

این شاخص ضریب ۲۳ درصد را به هر دو صفت تولید شیر و تولید چربی می دهد و مقدار ضریب اختصاص داده شده به پروتیئن شیر برابر صفر است. شیر گاو ، گوسفند و بز رایج ترین یافته های سوپرمارکت هستند و بین 3.5 تا 7.5 درصد چربی شیر دارند. البته در صفحه هر کدام از محصولات دامی ما اعم از: گاو و گوساله زنده، گوسفند و بره، بز و بزغاله، شتر زنده، مرغ و خروس، بوقلمون شما در قسمت پایین توضیحات هر محصول می توانید نظرات کاربران را که به صورت روزانه برای ما ارسال می کنند را نیز مشاهده کنید.

این محصول را هم می توانید از فروشگاه حضوری خریداری کنید و نیز به دلیل حجم کوچک قابلیت خرید از طریق سایت و ارسال با باربری، تیپاکس، اتوبوس و سواری های خطی به سراسر کشور را دارد. این رشته های بلند خوراک های آردی را مدت بیشتری در بدن گاوهای پرواری نگه داری میکنند که به افزایش وزن سریعتر آنها کمک میکند. دامهایی که بهداشت و تغذیه خوبی داشته باشند بالطبع شیر و گوشت باکیفیت تر و سالم تری نیز خواهند داشت. اول رعایت بهداشت گله که برای حفظ سلامت گله و پیشگیری از بیماری های واگیر بسیار ضروری است و دوم فراهم نمودن مواد غذایی تازه و پرانرژی برای رشد سریعتر دام.

چهار مثال عمده آنها خشت مولاس ویوریا ؛مواد تکمیل کننده فاسفورس؛نمک های منرالی از عناصر Trace و ویتامین های که در شحم منحل است از قبیل A;D;E خشت های دارای مولاس ویویا در زمستان برای گاو های حامله وبه تولید شیر در گاوهای شیری بسیار ضروری می باشد .یوریا در خشت مولاس نایتروجن تولید میکند و رومن به این قادر است که نایتروجن با کاربوهایدریت که از کاه تولید میشود یکجا کند وپروتین را تولید کند واین ارزش غذایی کاه را به مصرف کم زیاد میسازد ونتیجه تش ازدیاد در تولید شیر میلاشد.این بسیار کمک دهنده خواهد بود وقتیکه رشقه ودیگر علوفه که مقدار زیاد پروتین دارد موجود نباشد.گاو های محلی ممکن از 250-500 گرام روزانه مصرف کند .پس خشت 5کیلوممکن برای 10-12 روز واین ارتباط به وزن وچود حیوان داشته میباشد؛به یاد داشته باشید که این خشت ها تکمیل کننده های بخوراکه میباشد نه منبعع اولی خوراک ؛وآنها به همرای علوفه جات داده شود واگر به تنهایی وبه مقدار زیاد حیوان آنرا مصرف کند در انصورت گاو از اثر تسمم یوریا میمیرد وهمچنان به گوساله ها که عمر شان از ۶ ماه کم است خورانده نشود.خشت های نمکی منرالی ویا پودر شان منرال های مهم مثل آیودین؛مس؛کوبالت و دیگر که به نمو و وظایف نورمال ضروری می باشد و وقتیکه خاک فاقد منرال ها باشد بدین وسیله گیله ها همچنان فاقد منرال ها میباشد.فقدان کولالت و مس کم خونی را به میان می آورد (مثل کم خونی که از اثر پرازیت ها معده وامعاُ بوجود می آید )وکمبود ایودین جاور را ویا تولد پیش از وقت چوچه ویا گوساله مرده را بوجود میآورد ؛حشت ها ویا پودر استعمال شده میندواند بطور اوسط گاو های معلی تا ۳۰ ملی گرام نمک منرالی روزانه مصرف کرده می تواند پس مصرف سالانه آنها ۱۰ کیلو گرام میباشد.

در حقیقت این شاخص سعی دارد با دادن وزن بیشتری به مواد جامد شیر از حجم شیر بکاهد. بنابراین اگرچه شاخص های انتخاب تا حدودی متفاوت هستند ولی حیوانات را به صورت یکسانی رتبه بندی می کنند. شما در این مرحله می توانید در صورت امکان، و در صورت تشخیص درست تصمیم اقدام به پرورش نژاد های دیگر کنید. به طور کل جیره غذایی یک گاو شیری باید حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد پروتئین محلول مصرفی (SIP) را داشته باشد و این مقدار باید نصف میزان پروتئین قابل تجزیه یعنی DIP باشد.

گاوهایی که شیر بیشتر تولید میکنند به تغذیه بیشتری نیز احتیاج دارند و باید میزان پروتئین دریافتی آنها بین 16 تا 26 درصد بیشتر از گاوهای خشک باشد. پروتئین غیرقابل تجزیه (UIP) نیز باید حدود 35 تا 40 درصد در جیره غذایی باشد. ۲- اثر تغذیه در پروتئین شیر، کمتر از چربی شیر است. اگر یک گوساله، فرزند گاوی با میزان تولید بالا باشد، به دلیل داشتن استعداد ژنتیکی مثبت نسبت به تولید شیر، احتمال تولید شیر زیاد و قابل توجه توسط این حیوان، بیشتر خواهد بود. تاکید زیادی بر این سه صفت دارد. تغذیه بخش بسیار مهمی در دامداری است که میتواند تاثیر بسیار زیادی بر سرعت رشد و وزن گیری دام داشته باشد.

در جیره غذایی گاوهای شیری باید از خوراکی های متنوعی استفاده کرد تا اشتهای دام زیادتر شود. این دام ها باید با یونجه خشک و کنسانتره (حدود 1 درصد وزن دام) تغذیه شوند. و برای آماده بودن وسایل کار نیز این ضرب المثل ر دارند: اول ابزار خیش، بعد های و هوی برای گاوکن. تنها کافی است تخم نطفه دار یا یک جفت مولد از این نوع را برای جوجه کشی تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید