کنسانتره گاو پرشیر 30 تا 35 کیلو شیردهی

زایمان در گاومیش شبیه گاو است. گوشت گاوهای پیر و همچنین گاومیش ها سفت و زبر است. این پرندگان عصبی و زودرنج نبوده و همین مسئله آنها را به یک گزینه ایده آل برای خانوادههایی که به دنبال پرندهای خانگی هستند، تبدیل میکند.از ویژگی های دیگر آن ها بی سرو صدا بودن آنها می باشد. این مراسم تا نیمه شب روز چهاردهم ماه ژوئیه یا جولای با آوازی به نام (Pobre de Mí) ادامه خواهد داشت. به این شکل که ممکن است یک گوسفند زنده که وزن بالاتری دارد، ارزان تر از یک گوسفند با وزن کمتر باشد. مطالعات نشان داده اند که تراکم دام بیش از 90 درصد ظرفیت فضای بهاربند، منجر به کاهش مصرف خوراک دام روزانه دام و تولید 3 لیتر شیر کمتر در روز در دوره شیردهی بعدی میشود که نشان دهنده آن است که شکمبه به طور کامل آمادگی زایش را نداشته است.

استفاده­از نان خشک و یا گندم بیش از 2 کیلوگرم در روز سبب مشکلات­ گوارشی­ می­شود. علاوه بر تاثیر روی مجاری هوایی فوقانی، علل به وجود آورنده خروسک می توانند سبب التهاب مجاری تنفسی تحتانی و بافت ریه شوند. این افزایش در تولید به دلیل بهبود شرایط جسمانی ٬رشدوتوسعه تدریجی بافت پستان به وجود آمده است به طوری که گاوها در زایمان اول تا ششم به ترتیب 100٬95٬92٬90٬85٬75درصداز ظرفیت نهایی خودرا تولید میکنند. هنگام بررسی این صفت باید به شکل قرار گرفتن نوک پستانک ها و محل آنها نسبت به محفظه پستان دقت کرد. نژاد های گاو شیری تحت تاثیر دخالت بشر بر اساس صفات تیپ (نظیر قد ,رنگ خصوصیات پستان )یا بر اساس صفات تولیدی (نظیر تولید شیر٬ گوشت )به وجود آمده اند .

تعدادی از گاوها تحت تاثیر عواملی نظیر خشک شدن پیش از موعد٬ابتلاءبه بیماریها ٬ دوره شیردهی کوتاهتری نسبت به بقیه دارند لذا لازم است آنها را به منظور مقایسه رکوردهای شیر٬ برای طول دوره شیردهی تصحیح نمود . • نور: تابش نور خورشید در تمام طول سال. و امروزه در همه جای جهان پرورش گوسفند رومانف صورت میگیرد. گوشت گاو یکی از رایج ترین انواع گوشت است که اغلب کشورهای جهان در تهیه ی غذاهای گوشتی خود بیشتر از این نوع گوشت استفاده می کنند. مثلاً در تهیه ی یکی از خوراک های معروف دنیا به نام همبرگر اغلب از گوشت چرخ شده ی گاو استفاده می نمایند.

زمانی که گاوها به دلیل بالا رفتن سنشان دیگر تولید مثلشان زیاد نیست، آنها را می کشند و از گوشتشان استفاده می نمایند. سبوس گندم گرچه ماده خوراکی ارزشمندی است ولی درصد فسفر آن بالا است. در این دوره خوراکی معادل 50% کنسانتره و 50% علوفه مرغوب یونجه به گوساله­ ها بدهید. برای کاهش قیمت خوراک مصرفی، بیشتر از سیلوی ذرت و کنسانتره حاوی غلات با 12 درصد پروتئین استفاده نمایید. در ایران با توجه به محدودیت نسبتاً شدید خوراک دام مرغوب و پائین بودن کیفیت منابع موجود، استفاده از دانش و فن آوری مناسب برای بهبود ارزش غذائی مواد خوراکی و تبدیل آنها به خوراکی با ارزش غذائی بالاتر و تأمین توازن مواد مغذی در خوراک و استفاده حداکثر از هر واحد مواد خوراکی امری اجتناب ناپذیر است.

در این زمان می­تواند 70% غذاى دام از کنسانتره دامى که حاوی مواد پرانرژى است، تشکیل شود. نمک یددار نیز هرگز فراموش نشود (نیم درصد کنسانتره). مجموعه اجزای اصلی کنسانتره گاو پرشیر به همراه ویتامین ها، املاح معدنی ضروری و افزودنیهای لازم، بسیار با دقت و توسط نرم افزارهای تخصصی جیره نویسی طراحی و تنظیم شده اند. جهت افزایش دقت انتخاب لازم است رکورد هر حیوان به طور صحیحی معرف ظرفیت ژنتیکی آن حیوان باشد ولی در واقع رکورد های تولید شیر علاوه بر نژاد تحت تاثیر عوامل محیطی مختلفی نظیر اثرات گله ٬ سال زایش ٬دفعات دوشش در روز٬ طول شیر دهی قرار دارد که در زیر به طور خلاصه به آنها اشاره میکنیم .

با این حال هنگامی که سن گاو در اولین زایش زیاد باشد و فاصله زایشها نیز به دلایل مختلفی متغییر باشد دفعات زایش نمیتواند معرف سن حیوان باشد معمولا تولید شیر گاو در دوره شیردهی چهارم یا پنجم حداکثر است . از گوشت گاو می توان استیک، مغز ران یا راسته جدا نمود یا قسمت های مختلفی از آن را چرخ کرد. به همین دلیل اغلب، این گوشت ها را برای مصارف گوشت چرخ کرده به کار می برند. اگر تمایل به خوراندن کاه دارید حتما آن را خرد و غنی­ کرده و به تدریج وارد جیره نمایید.

بهتر است در کل دوره پروار از جیره کاملا مخلوط شده استفاده نمایید. بنابراین، پروار دامهاى جوان از نظر اقتصادى باصرفهتر است. هنگام خرید گوساله پرواری از سالم بوده آن مطمئن شوید. از نکات مهم در هنگام خرید گوسفند توجه داشتن به نوع وزن کشی و دقیق بودن باسکول فروشنده می باشد . مشکل بسیاری از کشاورزان آن دوران، چسبیدن خاک سنگین و تازه چمنزارها به قالب چدنی گاوآهن بود که با اختراع جان دیر، این مشکل هم حل میشد.

التهاب ممکن است در تنفس مشکل ایجاد نماید. وجود این محدوده بین عدد چهل و پنجاه و پنج یعنی ممکن است در بازه زمانی خاصی در همین رنج تغییر داشته باشد. مواظب نفخ احتمالی گوساله­ ها باشید بخصوص هنگام تغییر جیره. به طور کلی تفاوت رکورد در گله های مختلف به دلیل نحوه مدیریت از قبیل نگهداری ٬پرورش تغذیه و غیره متفاوت است زیرا تمامی عوامل فوق در سالها و فصول مختلف تغییر مینماید لذا اثرات گله٬ سال و فصل توٲما در نظر گرفته میشوند . هر چند که بین نژادهای مختلف گاوشیری تفاوتهایی از لحاظ سن بلوغ جسمی وجود دارد ولی در اکثر نژادهای شیری بلوغ جسمی در سنین بین 5تا7 سال میباشد ٬پس از این سن به دلیل کاهش فعالیت غدد پستانی و بروز اختلالات گوارشی میزان تولید شیر کاهش پیدامیکند .

در هر حوزه ای باید تفکرات و نگاههای مختلف حضور داشته باشند. بطوریکه در سیمنتال میزان چربی شیر ۴ درصد و پروتئین آن ۴۶/۳ درصد میباشد که هر چه میزان چربی شیر بیشتر باشد بازار پسندی آن نیز افزایش مییابد که این خود برتری گاو سمینتال را نشان میدهند. اضافه وزن روزانه نژادهای اصیل در این دوره، حدود 700 تا 800 گرم با ضریب تبدیل حدود 5 ، با هزینه کمتر و سرعت بیشتر انجام می­شود. اما در هنگامی که کودک آرام باشد این صدای سوت کمتر می شود یا به کلی برطرف خواهد شد.

لایه سخت خاک در زیر سطح رویی خاک شکل میگیرد که در هنگام آبیاری یا بارش باران مانع نفوذ آب به داخل زمین و ذخیره آن در خاک میشود. تفاوت نژاد رومانف با نژاد های دیگر این است که این نژاد می تواند در هر سری از دوره آبستنی از 3 نوزاد و بالاتر تولید مثل نماید ولی گوسفندهای معمولی یک، دو و نهایت سه عدد زایش دارند. با توجه به خشکسالی مداوم 8 سال و خروج بی رویه گاوهای سیستانی برای پرواربندی به مناطق دیگر خطر انقراض این نژاد بومی و مستعد کشور وجود دارد. به علاوه تولید گوشت در کشورهای آرژانتین و اروگوئه تأثیر مهمی بر اقتصاد این دو کشور دارد.

بنابراین گوسالهها به خوراکهایى نیاز دارند که پروتئین زیادى داشته باشد. پرواربندانی موفق­ترند که با گاوداریهای صنعتی شیری اصیل قراردادی دائمی برای خرید گوساله ­های نر دارند. بنابراین نیاز به پروتئین کمتر، و انرژی بیشتری برای رشد دارند. تمرین به منظور تقویت خروس ها تنها به این موارد ختم نمی شود و تمرینات بیشتری وجود دارد. حتما با مشورت دامپزشک از داروهای ضد انگل برای گوساله­ ها استفاده نمایید. گوساله­ های با سرعت رشد زیاد دارای سری کوتاه و پهن، استخوان­بندی درشت و پهن، و گردنی کوتاه هستند.

این گاو دارای رنگ سیاه و سفید است و معمولا به دو دسته فریژن هلندی و هلشتاین فریژن تقسیم شده است. بطور کلی در تمام نژادها نرها دارای سرعت رشد بیشتری می­باشند. پیش از این بهمن نامورمطلق مقالهای با عنوان «درآمدی بر گسترش بیشمتنی شاهنامه» نوشته است که در آن شاهنامه به عنوان بهترین نمونة اسطورهمتن و مناسبترین پیکره برای مطالعات ترامتنیّت قلمداد شده است، البتّه در این مقاله تنها به یک حوزه از مطالعات ترامتنیّت، یعنی «بیشمتنیّت» پرداخته شده است و اشارهای به «شاهکار» اثر رحیم معینی کرمانشاهی نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید