ولایت فراه – ویکیسفر

به گفته یكی از اهالی روستا، در زمان های قدیم از جنوب روستا كه كشتزار ها نیز در آنجا واقع است رودخانه ای عبور می كرده كه گویا یكی از دلایل شكل گیری روستا عبور همین رودخانه از آن بوده است. كوچه های این روستا بسیار باریك و با دیوارهای نسبتاً بلند است و در مسیر یك خط شكسته امتداد دارند، كوچه هایی باریك كه گاه فقط برای عبور دو نفر كافی است؛ پیچ در پیچ بودن كوچه ها از نظر زیست اقلیمی یك مزیت در مناطق گرم و خشك كویر محسوب می شود زیرا در مسیر مستقیم، بادهای كویری می توانند به سرعت جریان داشته باشند و موجب اختلال در زندگی روزمره شوند.

از دیگر مشاهدات، وجود ساباط هاست كه نقش سایه انداز را ایفا می كنند و از نظر اقلیمی شرایط مساعد را برای زیست فراهم می كنند. این مسیر به دلیل وجود مجموعه های تاریخی و تفریحی، شرایط اقلیمی مناسب، آب تمیز با رنگ آبی دلنشین، با باغات سرسبز و وجود کوه های اطراف و نیز به سبب دسترسی نزدیک به مرکز استان (شهرکرد) و شهر های استان اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران بوده است. اين درياچه را درياچه قم ، درياچه ساوه و درياچه شاهى می نامند و گاهى نيز براثر پرآبى و پيوستن آن به كوير نمك، درياچه اى وسيع تشكيل میگردد كه به درياچه نمك مشهور است.حوض سلطان در شمال شهر قم و مشرق شهر ساوه بر سر راه تهران ـ قم واقع است .وسعت آن، با توجه به ميزان بارندگى و واردات آب در فصول مختلف سال، متفاوت است و حداكثر به 400،2 كيلومتر مربع میرسد .اين درياچه از دو چاله بيضی شكل به نامهاى حوض سلطان (قسمت غربى) و حوض مره (قسمت شرقى، كه ظاهراً نام آن از نام كوه مره در شمال درياچه است گرفته شده) تشكيل شده است .درياچه را باقى مانده درياى بزرگى میدانند كه در اين ناحيه بوده است.در بعضى منابع قديم تاريخ اسلام آمده كه خشك شدن درياچه ساوه يكى از رويدادهاى همزمان با ولادت حضرت رسول اكرم بوده است .در سده پنجم ٬سد ساوه را بر رود قره چاى زدند تا باتلاقهايى را كه بين حوض سلطان و درياى نمك و رود قره چاى به وجود می آمد و عبور و مرور را دشوار میكرد خشك كنند.

در روز جمعه ۲۳/۱۰/۹۱ به سمت اتوبان قم و دریاچه نمک حوض سلطان به راه افتادیم.حوض سلطان، درياچه اى فصلى در استان قم است. مخترعان کشورهایی مانند هند و مالزی به دنبال اختراع دستگاه ها یا سیستم هایی هستند که بتوانند استفاده بیشتری از آب باران داشته باشند . در بخش جنوبی روستا كه كشتزارها و باغ ها وجود دارد خانه ها در كنار باغ ها ساخته شده و برای این كه از زمین بیشتری برای كشاورزی استفاده شود، خانه ها كوچكتر و بافت متراكم تر است.

باغ شیخ از مناطقی است كه در حاشیه كویر قرار دارد و نسبت به شهرهای كویری، آب و هوای معتدل تر و بارندگی بیشتری دارد. در ۸ كیلومتری شهر ساوه، (بر سر راه ساوه به باقرآبادقم) در بین دو روستای احمد آباد وطراز ناهید روستایی واقع شدن كه باغ شیخ نامیده می شود. به استان مرکزی(شهرستانهای ساوه، تفرش، آشتیان، دلیجان و محلات) محدود است. روستای «نورعلی بیگ» در بخش مرکزی شهرستان ساوه از جمله روستاهایی است که بافت گلیم در آن مشهود است.

بیش از دو سوم حجم آب دریای خزر در بخش جنوبی است و نزدیک به یک سوم در بخش مرکزی و فقط حدود یک دهم درصد به بخش شمالی تعلق دارد. در یک کلام به شما می گویم: دریاچه بایکال واقعا بزرگ است. دریاچه بایکال روسیه که دارای 27 جزیره می باشد توسط 330 رودخانه تغذیه می گردد . نام رسمی این دریاچه در زبان فارسی «دریای خزر» است ولی همان گونه که در مورد بسیاری دیگر از عوارض جغرافیایی جهان رایج است، برای دریای خزر نیز نامهای متفاوتی در زبانهای مختلف استفاده شده است. این دریاچه از طریق رود ولگا و کانال ولگا- دن که مجهز به حوضچههای تنظیم سطح آب و برقراری همترازی آب است، به طور غیرمستقیم با دریای بالتیک و دریای سیاه ارتباط دارد.

تمامی مسیر حاشیه زاینده رود دارای مناظر زیبا و چشم انداز های دل انگیز است. در تمامی موارد مشابه راه های رسیدن به قلعه مسدود شده اند و از تنها راه ورودی به شدت حفاظت می کردند. دریای خزر : که برگرفته از نام قوم خزران است دیگر نامی است که به این دریاچه نسبت داده اند. در زمان قدیم نام این دریاچه از نام اقوامی که در ساحل آن زندگی میکردند همچون طبرستانیها، گرگانیها یا هیرکانیها گرفته شده و دریای هیرکانی، دریای طبرستان یا دریای تپوران، دریای گیلان، دریای دیلم، دریای آلبانی (در قفقاز) و دریای کاسپی خوانده شده است.

این برجستگی ادامه کوههای قفقاز است و عمق آب روی آن از 200 متر تجاوز نمیکند. بنای استحکامات بزرگی چون شهر دربند یا باب الابواب در شمال قفقاز در عهد ساسانیان که برای جلوگیری از حملات قوم خزر صورت گرفت، هنوز پابرجاست. از جمله پیامهای دور این طرح مبنی بر اینکه قدس مرکز جهان در جغرافیای معنوی ادیان است، این است که امروز حل معضل آن نباید از طریق غصب و برتریجویی صورت بگیرد، بلکه راه درست آن رعایت حقوق معنوی و ابعاد نمادین ادیان مختلف موجود در آن است و عدم توجه به این واقعیت تاریخی، خود یکی از دلایلی است که منازعات در این منطقه را پیچیدهتر و راهکار را سختتر میسازد.

توجه داشته باشید، استفاده از برخی از تجهیزات تفریحی و دستگاههای بازی شهربازی پارک ارم تهران دارای محدودیت سنی است. ساعت دقیق حرکت از تهران و ساوه و اصفهان متعاقبا اعلام خواهد شد. وی تاکید کرد: طرف افغانستان در بیان اعلام کردند که حقوق جمهوری اسلامی را به رسمیت می شناسیم و حتما رهاسازی آب انجام می شود اما تا این لحظه این کار صورت نگرفته و تذکرات لازم به آنها داده شده است.

صورت دریاچه ای ظاهر میشود. دمای آب دریاچه در تابستان تقریباً در همه جا برابر است ولی در زمستان بخش شمالی آن حداقل چهار ماه از سال دمای زیر صفر دارد و یخبندان است در صورتی که در جنوب آن هیچ گاه یخبندان صورت نمیگیرد. قبل از خشکی، دریاچه آرال در زمستان بادهای سرد سیبری را گرم و در تابستان منطقه را خنک می کرد. این فصل همانطور که از نامش پیداست به «تاریخچه آب ساوه، قناتها، آب نیم منه، و ساوه قبل و پس از ساخت شبکه آبرسانی» اشاره دارد. اين سد از سنگ و ساروج و در ميان دره هایی كه شكافى طبيعى داشت ساخته شده بود ولى پس از مدتى، بر اثر فشار آب ويران شد٬براى آبيارى زمينهاى كشاورزى ساوه، سد را تعمير كردند و مانع ورود آب به درياچه شدند.

این فصل یکی از مهمترین فصلهای این کتاب میباشد چون در این فصل به «حدود جغرافیایی ساوه، تقسیمات کشوری، هواشناسی و اقلیم، رودخانهها، کوهها، بادها، تاریخ، تاریخچه بند شاه عباس، یخچالها، حمامها، آسیابهای قدیمی و آثار قدیمی ساوه» اشاره شده است. این دریای بسته باقیماندهای از دریای قدیمی پاراتِتیس است که بر پایه پژوهشهای زمینشناسان روسی حدود 11 هزار سال پیش، پس از جدایش دریاهای سیاه و مدیترانه، مستقل شده است. 35- قابلیت های منطقه دریای عمان را بنویسید. خزر نام قومی بوده است که در شمال غربی دریای خزر و میان دریای خزر و دریای سیاه سکونت داشتند و پیرو دین یهودیت بودهاند.

نوع تعامل میان کشورها در بهرهبرداری از منابع آبی طیف گستردهای از سازگاری و همکاری تا ناسازگاری و اختلافات تاریخی را دربرمیگیرد. از منابع مهم این دریا(چه) ذخایر نفت و گاز موجود در زیر بستر دریا و همچنین انواع ماهیان خاویاری را میتوان نام برد. برخی نیز می پرسند اگر خاموش شدن آتشکده فارس، فرو ریختن کنگره کسری وشکسته شدن بتها ،نشانه ای از زوال مظاهر بت پرستی است خشک شدن دریاچه ساوه چه ارتباطی به اینها دارد. 9- اگر میزان موالید ایران در سال 1392بیش از 1,400,000نفر و مرگ ومیر آن 340,000نفر باشد و میزان جمعیت 77میلیون نفرباشد میزان رشدطبیعی ایران، چند درصد است؟

آبهای زیرزمینی حدود 55 درصد آب مورد نیاز ما را در مصارف خانگی، کشاورزی و صنعتی تأمین می کنند. سيستان سرزمين اساطير نقش مهمي در پيدايش، شكل گيري و توسعه فرهنگ و تمدن در دنياي باستان داشته است. این كاروانسرا در سمت غرب روستا واقع شده و مربوط به دوران فتحعلیشاه قاجار است كه خود می تواند یكی از دلایل شكل گیری روستا باشد. این كاروانسرا از زیباترین كاروانسراهای واقع در دشت فلات است كه دارای یك حیاط مركزی و چهار ایوان بزرگ در جوانب حیاط است؛ در چهار گوشه حیات اصطبل هایی كه به نام شترخور معروف بوده اند قرار دارند، اتاق مسافران در اطراف حیاط مركزی واقع شده است كه چند پله هم از كف حیاط بالاتر است تا هم از آب و گل و هم از گرد و خاك كف حیاط دور باشند.

تونل وحشت همیشه بخش جداییناپذیر شهربازیها بوده و این روزها، تونلهای وحشت هم پیشرفت کردهاند و جای خود را به جای ترسناکتری به نام سافاری پارک وحشت دادهاند. 1-خارجی : رودهایی که آب آنها به دریاهای اطراف کشور می ریزد . دریاچه خزر یکی از بزرگترین دریاچههای جهان و مهمترین دریاچه ایران است که در شمال کشور واقع شده است و با کشورهای روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان همسایه است. هر یک از کشورهای این حوضه آبی، سدهایی را در مسیر این رود احداث کردهاند که از مهمترین این سدها به سد آخوریان (مشترک میان ارمنستان وترکیه)، سدهای ارس و خداآفرین (مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان) میتوان اشاره کرد.

عمیقترین نقطه آن در بهار کمتر از یک متر آب دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۴۶۰ متر است. عمق این دریاچه در بخش شمالی 10 تا 12 متر و در بخش میانی تا 770 متر است و عمیقترین نقطه آن در بخش جنوبی تا 1000 متر نیز میرسد. آب و هوای شهر قم نیمه بیابانی است و میزان بارندگی سالانه حدود 138 میلی متر است. سوال : ویژگیهای اصلی مناطق خشک و بیابانی چیست ؟ سوال : چرا منطقه خلیج فارس بزرگترین منبع انرژی جهان، به حساب می آید ؟ بخش شمالی خزر شیب بسیار ملایمی دارد و بخش میانی و جنوبی آن با یک برجستگی زیرآبی به نام برجستگی سرت، در حدّفاصل دماغه باکو و خلیج قره بغار (ترکمنستان) با امتداد شمال غربی- جنوب شرقی، از یکدیگر جدا میشوند.

شیرینترین بخش آب دریاچه مربوط به نواحی نزدیک به مصب رودخانه ولگا و شورترین بخش آن مربوط به خلیج قره بغاز میباشد که در آن تبخیر بیش از ورودی آب به دریاچه است. این بخش به بررسی تعدادی از آب انبارهای مهم و قدیمی ساوه از قبیل: آب انبار مسجد جامع – آب انبار میدان – آب انبار حاج میرزا حسین عاملی – آب انبار چهار سوق پرداخته است که کلیه عکسها و نقشههای مربوط به آنها وجود دارد. در زمان قدیم میبایست آب مصرفی خانه از طریق مجاری اصلی به سوی خانهها هدایت میشده است، حمامی قدیمی در محله قلعه نو وجود داشته که میبایست آب آن از روبروی ژاندارمری که در زمان قدیم قبرستان شهر بود پر میشد.

دیدگاهتان را بنویسید