نکته ها و پرسش پاسخ های جغرافیای ایران پایه دهم

آب این دریاچه از رودخانه کن تامین می شود. با توجه به ناهمواری ها و جهت آن ها، هر چه از غرب به سمت شرق کشور برویم، مقدار آب رودها کم تر می شود. محله چیتگر یکی از محلات خوش آب و هوا در غرب و در منطقه 22 شهرداری تهران قرار دارد و از شمال به اتوبان شهید خرازی، از غرب به 45 متری ارغوان، از شرق به اتوبان آزادگان و از جنوب به منطقه کوهک می رسد. روستای وشنوه ؛روستایی ییلاقی که یکی از زیباترین روستاهای ایران به شمار می رود و فندق آن از شهرت خاصی برخوردار است.روستای نایه ؛ این روستای ییلاقی در بخش خلجستان از دیگر روستاهای دیدنی استان قم و ایران محسوب می شود.روستای جمیزقان ؛در بخش خلجستان در 65 کیلومتری شمال غرب شهر قم در دره ای قرار دارد .

به گفته وی، برای پرورش انار با کیفیت به زمینی با خاک رسی و شنی که همراه با نمک باشد نیاز است و شهرستان ساوه از مناطق منحصر بفردی است که از این دو ویژگی مهم برای تولید انار مرغوب برخوردار است. شهر ساوه به دلیل نزدیک بودن به استان تهران از نظر آموزش از سیستم آموزشی تقریبا خوبی برخوردار است. طول رودخانه فرات تقریبا ۲۹۰۰ کیلومتر است و از مناطق شرقی ترکیه سرچشمه میگیرد، سپس از سوریه و عراق گذر میکند.

زیرا در نظر گرفتن برخی از مناطق دریاچه بهعنوان منطقه شنا ممنوع، بهخاطر حفظ سلامت خودتان است. آبشار گزو یکی از مناطق زیبا و دیدنی نزدیک تهران است که در طبیعتی بسیار زیبا با انواع پوشش گیاهی واقع شده که برای پیاده روی هم مناسب است. رودخانه ماربره و رودخانه تیره در شهر دورود باهم یکی می شوند و در تنگ پنج رودخانه سزار نام می گیرد و سرانجام به رودخانه کرخه می رسند و در نهایت به تالاب هورالعظیم می ریزد. دریاچه بایکال در جنوب روسیه یکی ازعمیق ترین و بزرگ ترین آب شیرین منبع ذخیره آب های سطحی می باشد که در بین استان بوریاتیا و استان ایر کوتسک واقع شده است و به دلیل شفاف و زلال بودن آب این دریاچه انواع متفاوتی از گیاهان و جانوران در آن زندگی می کنند.

خلیلی معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی ساوه می گوید: یکی از ویژگیهای شهرستان ساوه قرار گرفتن در منطقه نیمه کویری است که بدین واسطه و به دلیل برخورداری از شبهای خنک و روزهای گرم و طولانی زمینه مساعدی را برای تولید انار مرغوب فراهم کرده است. به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، این فصل که می رسد، یا شاید بهتر بگوییم اواسط شهریور که می شود سر و کله وانتبارهای انارفروش در ورودی و خروجی های ساوه پیدا می شود، اما چیزی در این میان مسافران و رهگذرانی را که به امید خرید انار ساوه در مقابل این بساط ها ترمز می کنند، گیج می کند و آن اینست که در باغ های ساوه خبری از برداشت نیست، جنب و جوش باغداران و میوه چینان به چشم نمی خورد و انارها همچنان بر درخت ها جا خوش کرده اند.

کمترین ضرر اینکار برای انار ساوه و باغدارانش تخریب برند ساوه است، در واقع هیچیک از انارهایی که در فاصله شهریورماه تا اواخر پاییز در ساوه عرضه می شود، آن انار مرغوبی نیست که در ساوه تولیدش می کنند و چشم انتظارش هستیم و برای خریدش راهمان را به سوی ساوه کج می کنیم. دریاچه مصنوعی ساوه که در بلوار تختی این شهر قرار دارد به عنوان تفرجگاهی مناسب با چشم اندازی زیبا در فصول گرم سال پذیرای بسیاری از شهروندان است.

شوری آب میزان شوری آب دریای خزر حدود 64/12 تا 68/12 گرم در لیتر است. توضیح اینکه در سال آبی ۸۱-۸۰ میزان تبخیر در حدود ۱۴۲۰ میلیمتر مشاهده شده که نسبت به سال آبی ۸۰-۷۹ در حدود ۱۰درصد کاهش و نسبت به میانگین در حدود ۲ / ۵ درصد افزایش داشته است. معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی ساوه با اشاره به اینکه برداشت انار این شهرستان از دو هفته آینده آغاز میشود، افزود: هنوز انار مرغوب ساوه به بازار عرضه نشده و در چرخه توزیع قرار نگرفته است. به ایران نرسیده است بهدلیل مشکلات فنی بوده و عمدی نخواهد بود.» وزارت انرژی و آّب طالبان گفته است که کار روی حل این مشکل آغاز شده است.

وی افزود: پس از انجام کار کارشناسی جهت شناسایی این معادن و در صورت تایید وجود مواد معدنی در معادن مذکور، مراحل مناقصه و در نهایت برگزاری مزایده جهت بهره برداری از معادن مذکور انجام می شود. ظهیری گفت: استخراج سنگهای تزئینی مورد استفاده در نمای ساختمانها، سنگهای لاشه مورد استفاده در تولید شن، ماسه و آسفالت، خاکهای صنعتی که در ساخت کاشی و سرامیک مصرف می شود، مواد اولیه تولید سیمان و مواد معدنی فلزی از قبیل سنگ آهن از توانمندی های استان در زمینه استخراج مواد معدنی از معادن در سطح استان است.

محمود ظهیری افزود: سالانه در حدود 600 درخواست اکتشاف به این اداره ارسال می شود که از این تعداد 140 مورد موفق به دریافت پروانه اکتشاف مواد معدنی می شوند. خاک اطراف به سبب خشک شدن تدریجی دوایر متحدالمرکزی را حول مرکز دریاچه تشکیل می دهد که میزان شوری از مرکز به طرف بیرون به تدریج کاهش می یابد.دریاچه حوض سلطان بعد از اسلام تا حدود سده 19 میلادی دوره های خشک و مرطوب فراوان دیده و برحسب تغییرات مجرای رود مسیله یا رود شور به صورت دریاچه ، باتلاق وکویر در آمده است.

اما مردمان ساکن در روستاهای اطراف سودمندی های آن را نیز در نظر دارند و از آن در بهبود زندگی خود استفاده می نمایند.در حقیقت دریاچه حوض سلطان شامل دوچاله ی جدا از هم به نام ” حوض سلطان ” و ” حوض مره ” است که مجموعه آن بیشتر به نام حوض سلطان معروف شده و کمتر از حوض مره یاد می شود.آب هایی که به این دریاچه وارد می شود ، دایمی نیست و به علت عبور از طبقات نمکی ، بی نهایت شور است . اییزفصل انار است، فصل یاقوت های سرخ و پسته های سبز، اما اینجا همیشه اشتباهی رخ می دهد.

درست است که دریاچه چیتگر یکی از بهترین جاهای تهران برای تفریح شده اما معایبی هم در کارش وجود دارد که همیشه مورد بحث بوده. این رود یکی از شلوغ ترین راه های آبی جهان است. دانشمندان بر این عقیده هستند که خوکهای آبی این دریاچه در زمانهای قدیم از اقیانوس شمالی (شمالگان) آمده و بعد از سفر به سمت بالای رودخانه، به این دریاچه رسیدهاند. در کنار دریاچه شهربازی و پارک آبی مناسبی وجود دارد که می تواند برای بچه ها و حتی بزرگترها مناسب باشد. در اطراف دریاچه سینمای رو باز و شهربازی هم احداث شده است. دریاچه مصنوعی ۲۴ ساعته است ولی شهربازی و قایق سواری از عصر به بعد آغاز به کار می کند.

خلیلی در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی کار برداشت انار ساوه آغاز خواهد شد، افزود: کار برداشت انار در ساوه معمولا از روزهای پایانی مهرماه آغاز و بسته به میزان وسعت باغ بر مبنای هکتار ادامه خواهد داشت. محمودرضا خلیلی به حمله غافلگیرانه سرما به درختان انار ساوه در آذرماه سال 1395 اشاره کرد و افزود: با ورود یک جبهه هوای سرد در این شهرستان بالغ بر 90 درصد از باغات کفبر شدند و خسارتی بالغ بر 532 میلیارد تومان به انارستانهای ساوه و سایر محصولات باغی نظیر زیتون، گردو و مزارع کلزا، گندم و جو وارد شد.

مدیر اداره اکتشافات صنایع و معادن استان مرکزی در پایان، معادن شناخته شده فلز آهن در شمس آباد، سنگهای تزئینی تراورتن محلات و خاکهای صنعتی ساوه را از معادن مهم استان معرفی کرد و افزود: از این میان سنگهای تزئینی تراورتن معدن محلات در سطح کشور دارای رتبه و شناخته شده است. از طریق ترمینال های غرب، بیهقی و جنوب تهران به وسیله اتوبوس میتوان به ساوه سفر کرد. اتوبوسرانی ساوه دارای ۱۸ خط و ۸۴ اتوبوس فعال است که روزانه ۸۰ هزار مسافر را جابهجا میکند. در زمان مغولان سرزمین ایران شامل 20 بخش بوده ساوه جزءعراق عجم بوده و در دوران صفویه که ایران به قول شاردن به 4 بخش عهده تقسیم میشده و مرکز ایران همان عراق عجم بوده است .

دیدگاهتان را بنویسید