منطقه گاومیش آباد-اهواز- عکس خبری تسنیم

آمیخته کردن تلیسههای خشک و گاوهای خشک بالغ، سبب میشود که تلیسهها عملکرد خوبی را به طور کامل نشان ندهند و بدین لحاظ توصیه میشود که تلیسهها جدا از گاوهای بالغ در جایگاه انتظارزایش نگهداری شوند. در گزارش منتشر شده دیگری به همبستگی منفی بین غلظت بتاهیدوركسی بوتیرات خون (بین 1/1 تا 1/6 میلی مول بر لیتر) و عملکرد تولید مثلی در هفته های اول پس از زایش اشاره شده است و بیان شده که علاوه بر كاهش نرخ آبستنی، احتمال حذف در سطح گله را نیز افزایش می دهد. بعلت افزایش تولید شیر و محدودیت فیزیکی دستگاه گوارشی، تأمین احتیاجات انرژی حیوان مختل میگردد.

•مخلوط کن TMR سرمایه هزینه شده در طی 12 تا 18 ماه را از طریق افزایش تولید شیر، کاهش هزینه غذا و بهینهسازی دستگاه گوارش حیوان، مستهلک میکند. از آنجا که شخم زدن فشار زیادی به دستگاه وارد می کند و چنانچه حین فرایند شخم زدن زمین خیلی سفت باشد و یا قدرت تیلر کلتیواتور کم باشد ،شخم زدن باعث بکسوات تیلرکلتیواتور می شود یعنی چرخ ها توسط گیربکس می چرخد ولی قادر نیست که دستگاه را جلو ببرد و لاستیک ها بر روی خاک بطور هرز می چرخد.این عمل بکسوات هم باعث فشار به گیربکس و موتور شده و همچنین باعث سایش لاستیک ها می شود.

یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام، که فوق العاده عفونی و قابل انتقال است بیماری هزار چهره بروسلوز یا تب مالت بوده که گروه بسیار زیادی از پستانداران اهلی و وحشی را مبتلا می سازد. H پایین (اسید بیشتر) بدین معنی است که نشاسته زیادی از شکمبه عبور کرده و در روده باریک تخمیر شده است. چربی زیاد با قابلیت هضم فیبر خام تداخل کرده و در نتیجه میزان چربی شیر کاهش مییابد. مضافاً که این نوع گاو آهن ها نیاز به توان بسیار داشته و تراکتورهای کشنده آنها باید از قدرتی زیاد و kw150 به بالا برخوردار باشند.

کاربد این نوع گاو آهن ها در زمین های رسی و سفت می باشد و در عمق زیاد حدود 90 سانتی متر کار میکنند و خاک را به هیچ عنوان بر گرداننمی کنند . به طور عامیانه گاو آهن برگردان دار تنها گاو آهن نامیده می شود. سالن را طوری می توان طراحی نمود که تنها یک کارگر همه کار آن را انجام دهد ولی بهتر است لااقل دو نفر در سالن کار کنند. از ضرورت هاي اوليه ارتقاي كيفيت قالي ايراني توجه به پشم مصرفي آن است .در طول در طول دو دهه اخير بلحاظ عدم توجه به پشم ضربات جبران ناپذيري بر پيكره قالي ايران وارد شده است .

گاوها نسبت به جبران وزن بدن از دست رفته، در زمانی که هنوز شیر تولید میکنند، واکنش بیشتری نشان میدهند. از مرحله پایانی دوره شیردهی، باید جهت جبران وزن بدن از دست رفته، استفاده شود. •با استفاده از سیستم TMR تک گروهی در گلههای دارای تولید بیش از 20000 پوند شیر، ممکن است از نظر سادگی تغذیه، آزمایشگاه، انتقال گاو و پتانسیل تولید، مزایایی حاصل شود ولی این روش اقتصادی نبوده و چاق شدن بیش از حد گاوها را بدنبال دارد. تهیه خوراک با کیفیت خوب ، نظارت دقیق از حیوانات و اطمینان از فضاهای مناسب تغذیه و همچنین فراهم کردن محیط بدون تنش تا حد ممکن دارای اهمیت است .

جیره غذایی مذکور، ممکن است از نظر ارزش غذایی تقریبا برابر با TMR تهیه شده با مخلوط کن باشد، ولی اثر و دقت جیره تهیه شده با مخلوط کن را ندارد و استفاده از مواد غذایی به خوراک در جیره غذایی را محدود میکند. بعضی از این عوامل به عنوان ضرر مستقیم و برخی دیگر به عنوان ضرر غیرمستقیم لنگش در گاو شیری در نظر گرفته می شوند. این مقاله برخی از چالش های عملی کنترل روشنایی های روز-بلند یا روز-کوتاه برای گاوهای شیری و خشک را توضیح می دهد. در دین زرتشت ، پس از ظهور زرتشت کشتن و قربانی کردن گاو به عنوان رسوم مذهبی نهی شد و زرتشت کشتن گاو جز به ضرورت و به عنوان خوراک را جایز نمی دانست.همچنین خوردن گوشت گاو و دیگر جانداران در برخی از روز های سال حرام شد(ترویج فرهنگ گیاه خواری و آسیب نرساندن به موجودات زنده).

در آیین هندو معتقدند برهما گاو و برهمن را در یک روز آفرید و به این جهت از خوردن گوشت آن خود داری می شود. یک سیستم کارآمد، رقابتی را بین گاوها ایجاد میکند که در اثر آن گاوها در طی 45 روز، به پتانسیل تولید خود نزدیک میشوند. ایجاد ۱۰ الی ۱۵% فضای روشنایی در سقف برای داشتن ۱۰۰ تا ۵۰۰ لوکس نور طبیعی کفایت می کند. •درصورت استفاده از جیرههای TMR، در تغذیه گاوهای شیری، مقدار 5 تا 10درصد از غذا در آخور باقی میماند.

استفاده از مرطوب کننده هوا، که به بهبود تنفس کودک کمک می کند. • با استفاده از TMR ممکن است گاوهای مسنتر،2 پوند شیر اضافی تصحیح شده بر اساس 4% چربی TMR و تلیسهها، 4 پوند شیر اضافی در اثر بالا رفتن مقدار مصرف غذا و استفاده بهینه از آن، تولید کنند. •محدوده اختلاف تولید گاوها در یک TMR نباید از 20 تا 25 پوند شیر تصحیح شده بر اساس 4درصد چربی (22 تا 27 پوند شیر 3/7درصد چربی)، تجاوز نماید. •pH مدفوع نباید کمتر از 6/0 باشد. زایشگاه گاو شیری به بهاربندی گفته میشود که گاو آبستن یا چند ساعت قبل از زایش به آن منتقل میشود یا بهاربند انتظار زایشی است که گاوها چند هفته قبل از تاریخ مورد انتظار زایش به آن منتقل میشوند.

اگر گاوها بامواد غذایی بودار تغذیه میشوند بهتر است این کار 1 تا 2 ساعت قبل یا بعد از شیردوشی انجام شود. هر ساله بین روزهای 6 تا 14 جولای این مراسم برگزار می شود. •برای جلوگیری از بروز اختلالات گوارشی، تغییرات تراکم مواد مغذی جیرههای TMR بین دو گروه شیری، نباید از 15درصد تجاوز نماید. •میزان چربی ماده خشک جیره غذایی نباید از 7/5 درصد کل ماده خشک جیره غذایی تجاوز نماید. در این تیپ وزن بدن بهطور متوسط در جنس ماده ۴۰۰ و در جنس نر به ۵۰۰ کیلوگرم یا بیشتر میرسد.

جهت جبران کاهش مصرف غذا (مصرف غذا 3/5درصد وزن زنده) باید تراکم انرژی خالص (NEL) به 0/81 مگا کالری در هر پوند برسد NFC و NDF جیره باید به ترتیب به 30و 25درصد کاهش داده شوند. NFC وجود مواد قندی زیاد و یا کربوهیدرات سهلالتخمیر ممکن است به بروز اسیدوز و کاهش چربی شیر منجر شود. •میزان کروهیدرات غیرفیبری (NFC) در کل جیره غذایی 35 تا 42درصد، توصیه میشود. در مقایسه با گاوهای اواسط تا اواخر دوره شیرواری با سرعت و سهولت بیشتری دوباره شیر تولید میکند. این عمل باعث افزایش مصرف غذا شده و در نتیجه وزن از دست رفته بدن، در مرحله آخر دوره شیرواری جبران میگردد.

از جمله مزیت ­های این نوع کنسانتره می­توان به بهبود خوش­ خوراکی و ارزش تغذیه­ ای مواد مغذی موجود در خوراک، ثبات کیفیت مواد مغذّی مورد تغذیه در طول زمان و افزایش تولید شیر، تسهیل در انبارداری و کاهش رطوبت خوراک در مقایسه با حالت آردی، جلوگیری از دِمیکس شدن خوراک در زمان حمل و نقل و در نهایت، یکنواختی ذرات خوراک میکس شده و دریافت مواد مغذّی با نسبت یکسان در کل گله اشاره کرد. به نظر می¬رسد در بعضی از گاو¬ها، بین جدا شدن و دفع جفت یک یا دو روز فاصله باشد. ۵- استفاده از منابع پروتئینی مختلف در جیره گاوهای شیری، باعث بهتر شدن کیفیت جیره میشود.

در صورت استفاده از چربی مکمل باید 1درصد کلسیم و 0/3درصد فسفر در ماده خشک جیره غذایی فراهم باشد. •مصرف ماده خشک گروههای تولید را نباید هنگام شروع به مصرف TMR، بیش از اندازه لحاظ کرد زیرا در چنین حالتی تراکم مواد مغذی جیره کاهش یافته و احتیاجات مواد مغذی حیوان تأمین نمیشود. •جهت کاهش خطر بروز کتوزیس و اختلالات تولیدمثلی، گاو نباید یک نمره وضعیت جسمانی (سیستم 1 تا 5) و یا روزانه بیش از 2 پوند کاهش وزن پیدا کند. به امید اینکه در این سال شاهد کاهش چشمگیر قیمت روز باشیم تا همشهریان عزیز بتوانند از خدمات گوسفند زنده نهایت استفاده را داشته باشند.

این محصول علاوه بر تامین تمامی ریز مغذی های معدنی و ویتامینه مورد نیاز گاوهای شیری سوپر تولید، از فرمول بافرینگ انحصاری و لیزین و متیونین عبوری (محافظت شده در برابر تجزیه پذیری شکمبه) استفاده نموده است. گاوهایی که متیونین دریافت کردند دارای تجمع بیشتری از چربی روی جنین (7.3 واحد) در مقایسه با گاوهای دریافت کننده جیره شاهد (3.7 واحد) بودند. این گاوها در مقایسه با گاوهای خشک، کمتر به عارضه کبد چرب مبتلا میشوند.

•معمولاً، انتقال گاو در اواخر دوره شیرواری به یک گروه جدید TMRدر مقایسه با انتقال آن در اوایل شیرواری، افت بیشترشیر را بدنبال خواهد داشت. از وضعیت مدیریت اقتصادی کشور گلایه داشت و معتقد بود در ایران مسئولی قدر دامدار را نمی داند. زمینی که دورۀ آیش را گذرانده و آمادۀ کشت شده بود در اواخر فصل بهار یک بار و در شهریور ماه برای بار دوم شخم می زدند. علت کاهش شدید تولید در دوره دوم شیرواری، وضعیت جسمانی نامناسب تلیسه در زایمان اول میباشد. گاوها در اوایل دوره شیرواری، از مشکلات امتناع از مصرف غذا (off-feed) رهایی مییابند.

متناسب با هر تغییر جدید در راندمان تولیدات گاوداری، ارزش غذایی خوراک دام تولیدی نیز از نظر میزان انرژی و پروتئین و سایر ریزمغذیهای مورد نیاز متوازن میگردد. نظر بهاینکه، حیوان حداقل 5درصد کمتر از مصرف پیشبینی شده، ماده خشک مصرف میکند لذا در متعادل کردن جیرههای TMR باید مصرف خوراک به مقدار 5درصد از آنچه که پیشبینی میشود، کمتر باشد. تبدیل، اعم از اینکه بخواهد در نوع دام، نژاد یا شیوه بهره برداری صورت گیرد، با در نظر گرفتن اولویتهای منطقه ای، در چهارچوب سیاستهای وزارت جهادسازندگی، بلامانع است. 7 نژاد گاو شیری کدامند؟ •وجود دو گروه شیری و یک گروه گاو خشک برای اغلب گلهها معمول است.

دیدگاهتان را بنویسید