فرهنگ لغت – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

ب – دوره ٔ فارسی درسی ، تاخت و تاز مغول در ربع اول قرن هفتم هجری خراسان را که بیش از سه قرن محل رشد و نشو و نمای زبان و ادبیات فارسی بود یکسره ویران و با خاک یکسان کرد و تا پایان دوره ٔ ایلخانان آن خطه دیگر آن مرکزیت و اهمیت را از حیث ایجاد آثار ادبی بازنیافت ، و بیشتر کسانی که از نیمه ٔ قرن هفتم به بعد در ادبیات فارسی نام و آوازه ای دارند از مردم مرکز و جنوب و مغرب ایرانند. از فارسی باستان «آدمخوار».

جبال البرز (بلندترین قله اش دماوند به ارتفاع 5654 متر) و کوههای خراسانی (مشتمل بر هزارمسجد، قراداغ، آلاداغ و بینالود) مرتفعات شرقی یک رشته کوههای غیرمنظمی هستند که از شمال به جنوب امتداد دارند از جمله میتوان کوه تفتان را نام برد. در دامنه های شمالی البرز تا ارتفاع 1800 متر درختان گردو، بلوط، افرا، روش، زبان گنجشک، نارون، سرو، لالکی، شمشاد، و کرت وجود دارد و بهترین مناطق جنگلی ایران در این ناحیه می باشد. قسمتی از خراسان شمالی (شامل مشهد) نیز همین اقلیم را دارد در این ناحیه متوسط حرارت سردترین ماه از 5/3 درجهء سانتی گراد کمتر میباشد.

در اواسط هزارهء دوم پیش از میلاد مسیح، طوایفی از نژاد سفیدپوست از راه جیحون و کوههای قفقازیه به داخلهء نجد ایران روی آوردند، این قبایل شعبه ای از نژاد سپیدپوست هند و اروپایی بودند که نزدیک سه هزار سال پیش از میلاد مسیح از هم نژادان خود جدا شده بودند و به آسیای مرکزی مهاجرت کردند و دسته ای از آنها هم ظاهراً در ناحیه ای نزدیک دریای خوارزم که در اوستا ایرن واجه (ایران ویج) نامیده شده است بسر بردند، مجموع این اقوام بدو دستهء اصلی منقسم می شدند، دسته ای که خود از چند شعبهء زورمند تشکیل می شد «سَکَ» و دستهء دیگر که متمدن تر از دستهء نخستین بود «اَرِی» نامیده می شدند.

بعد از جنگ جهانی دوم اتحادیه های کارگری تشکیل یافت و قانون کار مقرر شد و با سهیم شدن کارگران در منافع کارخانه ها و کارگاهها مهمترین تحول کارگری ایران بوقوع پیوست. ایران کنونی در عهد صفوی تشکیل شد و وحدت ملی و سیاسی یافت. مردم ایران: نژاد آریایی که در حدود اواسط هزارهء دوم قبل از میلاد در ایران جایگزین شد در طی تاریخ با اقوام مختلف عرب و ترک و غیره درآمیخت و نژاد ایرانی به معنی اخص از اعقاب این آریائی ها محسوب میشود. کشاورزی ایران: محصولات کشاورزی عمدهء این کشور گندم و جو و برنج است و بسیاری از رستنی ها و میوه ها در ایران بعمل می آید و بسیاری از آنها بومی این سرزمین میباشد.

رستنی های ایران: در ایران رستنی های بسیار میروید که غالب آنها بومی این سرزمین میباشند. و فیروزه در خراسان که فیروزهء نیشابور از قدیم مشهور بوده است. از دیگر ویژگیهای این دیکشنری جیبی میتوان به جدول افعال بیقاعده، جداول مهم مشتقات be، do، have و جداول آموزشی Numbers، Months و Days اشاره کرد. برای مزید اطلاع می افزائیم که ناصرخسرو قبادیانی بلخی در سفرنامه چهار بار اشاره به زبان متداول در نواحی مختلف ایران کرده است بدین شرح : «به سمنان آمدم و آنجا مدتی مقام کردم و طلب اهل علم کردم مردی نشان دادند که او را استاد علی نسائی می گفتند نزدیک وی شدم مردی جوان بود سخن به زبان فارسی همی گفت به زبان اهل دیلم » «در تبریز قطران نام شاعری را دیدم ، شعری نیک می گفت اما زبان فارسی نیکو نمی دانست » «در شهر اخلاط به سه زبان سخن گویند تازی و پارسی و ارمنی و ظن من آن بود که اخلاط بدین سبب نام آن شهر نهاده اند» .

بهعلاوه، در واژهنامهها فقط به واژههای عمومیِ یک زبان اشاره میشود، و اسامی خاص (مانند اسامی مکانها و اشخاص) کمتر نوشته میشود. در حالیکه ذخیره واژگان عربی در زبان فارسی فراوان است، واژههای بسیاری نیز از زبان فارسی به زبان عربی راه یافته است. شما هم اکنون می توانید نرم فزار فرهنگ لغت معین فارسی را از سایت پی سی دی دریافت نمایید. در این لغت نامه معنی واژه ها با توضیحات مربوط به ریشه ، تلفظ ، یا اطلاعات دیگر مربوط به هر کلمه به ترتیب حروف الفبا جمع آوری شده است و شما می توانید معنی کلمه مورد نظر خود را بر روی هر دو فرهنگ فارسی معین و لغت نامه دهخدا همزمان و به تفکیک ببینید.

بیش از 99 درصد سکنهء ایران مسلمانند و از این عده قریب 80 درصد شیعهء دوازده امامی (مذهب رسمی کشور) و بقیه سنی (عمدةً کردها، بلوچها و ترکمن ها) و شیعهء اسماعیلی می باشند. جِ سجیه. خصلتها و عادت ها. مهمترین آنها عبارتند از: زاینده رود که وارد مرداب گاوخونی میشود و زرینه رود که وارد کرج و جاجرود و حبله رود که وارد حوضهء دریاچهء قم یا حوض سلطان می شوند و رود کر یا کورش که وارد دریاچهء نیریز یا بختگان می گردد و بمپور و هلیل رود که در حوضهء جزموریان میریزند و هیرمند که وارد حوضهء هامون می گردد.

دارای سه لغتنامه مستقل انگلیسی به فارسی، فارسی به انگلیسی و انگلیسی به انگلیسی- به جرات می توان گفت که هیچ منبع لغات انگلیسی به فارسی در ایران به اندازه نرم افزار فرهنگ لغت تک تاز دارای این تعداد لغات انگلیسی و معانی فارسی آنها نیست. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، انتشارات Interkultura Bildungsverlag برای نخستینبار فرهنگ لغت تصویری ۱۰۰۰ کلمهای به زبان آلمانی ـ فارسی را منتشر خواهد کرد. در سال ۱۳۸۵، با تلاش دستاندرکاران مؤسسهٔ لغتنامهٔ دهخدا، دولت وقت قصد داشت مادهٔ واحدهای به تصویب مجلس شورای اسلامی برساند که از قرارگرفتن لغتنامه در مالکیت عمومی جلوگیری میکرد اما مطابق با قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان مصوب ۱۳۴۸، آثار پس از گذشت ۳۰ سال از درگذشت پدیدآورندهشان، تحت شرایطی به مالکیت عمومی در میآیند.

این آثار همه به خطی که معمول مانویان بوده و مقتبس از خط سریانی است نوشته شده و بخلاف خط پارتی هزوارش ندارد و نیز بخلاف خط کتیبه های پارتی که صورت تاریخی دارد، یعنی تلفظ قدیمتری از تلفظ زمان تحریر را می نمایاند، حاکی از تلفظ زبان تحریر است. گرمای متوسط سالیانه بیش از 18 درجه میباشد، بارش سالیانه در بوشهر که از سایر نقاط سواحل جنوبی بارش بیشتر دارد 8/263 میلیمتر است و بارش در چاه بهار فقط 5/118 میلیمتر می باشد. مرکبات در کرانه های بحر خزر و فارس و کرمان، خرما در خوزستان و سایر نواحی ساحلی گرم خلیج فارس و دریای عمان و نیشکر در خوزستان و چغندر قند در اغلب نواحی بعمل می آید.

1 – آذربایجان شرقی 2 – آذربایجان غربی 3 – اصفهان 4 – ایلام 5 – بوشهر 6 – تهران 7 – چهارمحال و بختیاری 8 – خراسان 9 – خوزستان 10 – زنجان 11 – سمنان 12 – سیستان و بلوچستان 13 – فارس 14 – کردستان 15 – کرمان 16 – کرمانشاهان 17 – کهگیلویه و بویراحمد 18 – گیلان 19 – لرستان 20 – مرکزی 21 – مازندران 22 – هرمزگان 23 – همدان 24 – یزد. پایتخت ایران: پایتخت ایران در دوران مختلف تغییر کرده است چنانکه در دوران پادشاهی صفویه ابتدا قزوین و سپس اصفهان بود و در دوران پادشاهی زندیه شیراز و از زمان سلطنت قاجاریه تهران پایتخت کشور ایران گردید و هم اکنون نیز این شهر پایتخت کشور ایران است.

در مغرب ایران (کرمانشاهان و کردستان) بیشتر تشکیلات مربوط به ابتدای دوران سوم و اواخر دوران دوم است. کشورهای مجاور این کشور از سمت شمال روسیهء شوروی، از مشرق افغانستان و پاکستان و از مغرب ترکیه و عراق عرب است. Time در دستهی ۱۰% از محبوبترین کلمات انگلیسی قرار دارد. معنی متداول بعدی”مهره” است که با معنای اول کاملا متفاوت است، و همچنین به معنی “شخص دیوانه” است که در انگلیسی عامیانه بیشتر استفاده میشود. ستوده بود نزد خرد و بزرگ که در رادمردي نباشد سترگ.فردوسی.

اورنگ.فرخی. خواجهء سید ستوده هنر خواجهء پاك طبع پاك نژاد.فرخی. ستردن که تراشیدن و حک نمودن و پاك کردن باشد. رجوع به ستردن شود. به یکبار افکندن ماکیان بر بیضه نشسته سرگین را. بیضه نهادن ماکیان به یکبار. بیک مرتبه تخم نهادن ماکیان. حشره ی مذکور برای تخم گذاری پوست درخت بلوط مازو را سوراخ می کند و بر اثر این عمل مقدار زیادی از شیره ی گیاهی درخت مذکور متوجه نقطه مزبور می شود و تدریجاً به صورت برجستگی درمی آید که به نام مازو موسوم است.

معادن ایران: عمده ترین منابع معدنی ایران معادن نفت و گاز است که قسمت اعظم آن از مسجدسلیمان، لالی، هفتگل، نفت سفید، آغاجاری، گچساران، اهواز، بندرعباس، بینک، منه، پازنان، نفت شاه، سراجه و قم استخراج میشود.(11) معادن زغال سنگ، بیشتر در نواحی گاجره، شمشک، نسا، لولان، گرمابدره، الیکا، گلندرود، زیراب، سمنان، شاهرود، تربت جام، کاشان، طرق، شمس آباد و کرمان قرار دارد. معادن مس در انارک، آذربایجان، اردستان، شاهرود، زنجان، کرمان.(12) و معادن منگنز در رباط کریم، نائین، اردستان، اشتهارد، و کرومیت در عباس آباد، شاهرود، سبزوار، فریمان، رباط سفید، کرمان و فارس. و گوگرد در سمنان و نواحی خلیج فارس.

صید ماهی های گوناگون خلیج فارس در این اواخر اهمیت پیدا کرده است. از جزایر ایران در خلیج فارس (تقریباً از غرب به شرق)، خارکو، خارک، مجمع الجزایر بحرین، شیخ شعیب، هندورابی، کیش، سیری، ابوموسی، تنب کوچک، تنب بزرگ، قشم، هنگام، لارک و هرمز را میتوان نام برد. اقلیمی که میتوان آنرا سردسیری نامید در منطقهء وسیعی ممتد از آذربایجان تا فارس و کرمان دیده میشود. دیکشنری Babylon Pro (بخوانید بابیلون پرو) یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای ترجمه زبان انگلیسی آفلاین و آنلاین کامپیوتر است که بیش از ۷۰ کشور و ۲۲ میلیون نفر از آن استفاده می کنند.

این برنامه هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین (امکانات محدودتر) قابل استفاده می باشد. زبان عَرَبی (به عربی: اللغة العربیة)، یکی از پرگویش ترین زبان های جهان، بزرگ ترین عضو از شاخه زبان های سامی (آفریقایی-آسیایی) است و با زبان های عبری و آرامی هم خانواده است. هم گفته اند که سقف آن را بیک ستون برافراشته باشند. ثبت شده : هر ثنایی که گفتم او را من سجلست او بصدر دیوانم. در عصر هخامنشی ایی ریا(3) نام قوم ایرانی بود و این کلمه را نام قوم اُسِّتِ قفقاز بصور «ایرون»،(4) «ایرو»(5) و «ایر»(6) بخود اطلاق کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید