شیراز شهری سه اقلیمی ست

یکی از مهمترین سؤالها در سفر شیراز در مورد جاذبههای دیدنی این شهر است، گردشگران میخواهند بدانند دیدنیترین جاذبههای شیراز کجاست و کدام جاذبهها در اولویت قرار دارند! طاهری با بیان اینکه پیگیری مطالبات جوانان و آسیب شناسی این حوزه در دستور کار کمیته های تخصصی این ستاد قرار دارد، اشاره ای به آمار ازدواج و طلاق شهرستان شیراز داشت و افزود : از دیگر اولویت های اصلی این ستاد در سال جدید برنامه ریزی و تهیه طرح های قابل اجرا با بهره مندی از نقطه نظرات کارشناس خبره، چهره های دانشگاهی در حوزه تسهیل ازدواج جوانان، افزایش مراکز مشاوره ازدواج و طرح های مرتبط با کاهش آمار طلاق به عنوان یکی از آسیب های جدی در این حوزه خواهد بود که با جدیت آن را دنبال خواهیم کرد.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شیراز گفت: پیگیری و راه اندازی خانه جوان شیراز، اولویت ستاد ساماندهی امور جوانان می باشد و بر اساس مطالبه جدی جوانان شیراز تا حصول نتیجه موضوع را دنبال خواهیم کرد. وی با بیان اینکه قصور در امور جوانان از سوی هیچ دستگاهی پذیرفتنی نیست با اشاره به مشکلات امروز جوانان افزود: اشتغال و مسکن از مطالبات جدی امروز جوانان می باشد که خوشبختانه رفع این دغدغه و نگرانی موجود با اقدامات جهادی دولت سیزدهم در حال پیگیری نتیجه بخش است. اصلاً در نود درصد توصیفاتی که دربارهی این مسجد تاریخی میشنوید قبل از هر چیز به پنجرههای ارسی و انعکاس نور از این پنجرههای رنگی اشاره شده است.

این مسجد که در برخی کتب تاریخی از آن به عنوان مسجد ایرانی یاد میشود در دوران قاجار به دستور فردی به نام نصیر الملک ساخته شد. این شهر به عنوان شهر شعر، شراب و گل شناخته شده است. اکثر گردشگران در بازدید از آرامگاه حافظ به گشت و گذار در باغ ملی شیراز میپردازند. شیراز پایتخت سابق ایران در سلسله زندیه و همچنین محل تولد شاعران بزرگی چون حافظ و سعدی است. بنای گنبدی مقبره حافظ با هشت ستون، در بخش شمالی مجموعه واقع شده است. در این نوشتار از کجارو شما را با شهر عشق یعنی شیراز آشنا میکنیم.

اگر در سفر شیراز به دنبال صنایع دستی باکیفیت میگردید و میخواهید بدانید بهترین بازار صنایع دستی شیراز کجاست باید بگوییم سرای مشیر پاسخ شما را میدهد. وجود چشمه جوشک باعث به وجود آمدن مناظر سرسبز و زیبایی در این منطقه شده که بازدید از آن قطعاً میتواند حال و هوای تکرار نشدنی به شما بدهد. گذشته از دیدن جاهای تاریخی و جذابیتهای طبیعی خرید هم میتواند بخشی از گشتوگذارهای سفر باشد. جهان نما در ورودی شهر و نزدیک دروازه قرآن در چهارراه حافظیه قرار دارد و بعد یا قبل دیدنش میتوان به دیدار اینجاها هم رفت: آرامگاه حافظ، هفتتنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد.

این دریاچه علاوه بر اینکه یک جاذبه توریستی و دیدنی است به عنوان منبع غنی از نمک ارزش اقتصادی هم دارد. بله درست متوجه شدید دریاچه مهارلو یک دریاچه صورتی رنگ و خیالانگیز است که نه تنها به عنوان یکی از دیدنیترین جاذبههای گردشگری استان فارس به شمار میرود بلکه یکی از کمیابترین پدیدههای طبیعی کشور هم محسوب میشود. درست در جنوبیترین بخش بازار وکیل میتوانید سرای مشیر را پیدا کنید. قیمت سوغات شیراز در بازار وکیل تقریباً خوب است. مرکز خرید زیتون، از دیگر بازار های قیمت مناسب شهر است که می توانید هرآنچه نیاز دارید را با قیمتی بسیار منصفانه تهیه کنید.

همچنین به خاطر داشته باشید که برای برطرف کردن دغدغه اجاره سوییت در شیراز می توانید از طریق سایت میهمان شو اقدام کنید. در بخش فیلترینگ آس چارت می توانید تعداد توقف ها ، ایرلاین ها ، فرودگاه ها ، ساعت حرکت ، ساعت فرود ، مدت انتظار و قیمت را انتخاب نمایید. شما میتوانید با توجه به تاریخ و مدت سفرتان به راحتی برای رزرو اقامتگاه از میهمان شو اقدام کنید؛ اما به غیر از این پرطرفدارترین هتلها و اقامتگاههای شیراز کجاست؟

این بنا در سال ۱۳۸۴ آثار ملی ایران به ثبت رسید و امروزه به عنوان موزه لباسهای سنتی و آیینی ایران مورد استفاده قرار میگیرد. 23- شیراز نامزد دریافت لقب دومین شهر ادبی جهان از سوی یونسکو بوده است، اما متاسفانه این عنوان به ملبورن در استرالیا رسید. خیلیها به اشتباه این جاذبه دیدنی شیراز را تنها با مقبره کوروش میشناسند و آن را با نام پاسارگاد کوروش معرفی میکنند؛ اما حقیقت این است که در مجموعه دشت پاسارگاد بناهای بسیار زیادی برای دیدن وجود دارد که همگی در فاصله نسبتاً کوتاهی از همدیگر قرارگرفتهاند.

طاهری در ادامه، راه اندازی “خانه جوان” را مطالبه جدی جوانان شیراز و سازمان های مردم نهاد حوزه ورزش وجوانان این شهرستان دانست و خاطر نشان کرد : پیگیری احداث و راه اندازی خانه جوان از مصوبات اصلی ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان است و در این راستا، اداره ورزش و جوانان بر اساس تکالیف قانونی خود، وظیفه پیگیری تا حصول نتیجه نهایی را بر عهده دارد که دستگاههای مرتبط نیز می بایست نهایت همکاری را با آن اداره داشته باشند.

کریمخان زند سهم بزرگی در آبادانی شیراز داشته و بسیاری از بناهای تاریخی که امروزه در شیراز میبینیم، نتیجه دوران حکومت این پادشاه است. هرچند صنعت گردشگری و رزرو هتل های شیراز و فروش بلیط هواپیمای شیراز نیز نقش پر رنگی در اقتصاد این شهر دارد، اما صنایعی مانند تولید سیمان، شکر، کود، محصولات نساجی، محصولات چوبی، فلزکاری و فرش نقش بزرگی را برای اقتصاد شیراز ایفاء می کنند. شهر یزد نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

این نانها هر کدام در طعم و مزه، متفاوت و منحصر به فرد خواهند بود و با نوش جان کردن هر کدام از انواع این نانها زیر دندان خود طعمی دلپذیر، خاص و به یاد ماندنی را تجربه خواهید کرد. استیلای تیموریان در شهر و دیار یزد آثار بسیاری را برای این شهر عزیز به یادگار باقی گذاشته است از جملۀ این آثار و ابنیۀ باشکوه تاریخی میتوان به کاشیکاریهای بینظیر و دلبرانۀ مسجد جامع شهر یزد و همچنین میدان امیر چخماق و مسجد امیر چخماق و همچنین به مصلای عتیق و تعداد دیگری از بناهای ارزشمند و قابل توجه در شهر یزد اشاره کرد.

یک فضای رنگارنگ که حاصل انعکاس نور از پنجرههای ارسی بر کف مسجد ایجاد شده و جان میدهد برای عکاسی! درختان قدیمی مربوط به قرنها پیش بوده و فضای زیبایی به وجود آورده اند. هتلهای پارس و هتل پرسپولیس هتلهای ارزانتری نسبت به دو مورد قبل هستند؛ اما بازهم بهنوبهی خود جز هتلهای درجهیک و گران در شیراز محسوب میشوند. هتل بزرگ شیراز و هتل زندیه دو مورد از گرانترین و البته محبوبترین هتلهای شیراز هستند؛ که میتوانید برای اقامتی بسیار راحت در طول سفرتان انتخاب کنید. اما در این شهر قشنگ چند جاذبۀ ناب وجود دارند که در مقایسه با سایر اماکن از شهرت و محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

یکی دیگر از غذاهای سنتی و خوشمزه که در شهر اصیل و تماشایی یزد از محبوبیت و شهرت خاصی برخوردار است با نام قیمه یزدی شناخته میشود. یکی از این حرکتها که اتفاقاً بسیار مفید و انساندوستانه به شمار میرود سنت نوعدوستانۀ قرضالحسنه است. سطح هشت ضلعی رختکن یا همان سربینه، با هشت ستون، حوض، طاقهای زیبا و سکو، به زیبایی آراسته شده است. سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری شیراز با بیان اینکه چابک سازی و آموزش جوانان برای ورود به عرصه های مدیریتی در راستای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و دولت انقلابی سیزدهم را برای خود یک وظیفه می دانیم، تصریح کرد: مصوبات جلسات این ستاد نمی بایست تنها بر روی کاغذ باشد و برنامه ریزی جلسات به نحوی است که ضمن مشارکت تمامی دستگاه های عضو در تصمیم گیری های کلان امور جوانان شیراز، مصوبات و خروجی جلسات می بایست برای مردم عزیز به ویژه جوانان ملموس باشد.

اما به واسطه ارتفاع از سطح دریا می توان اینطور گفت که شیراز دارای آب و هوایی معتدل است و به همین علت هم هست که شیراز همیشه پر از گردشگر است.میانگین هوا در گرم ترین ماه سال (تیر) در شهر شیراز به ۳۰ درجه سانتی گراد می رسد و در سردترین ماه سال (دی) ۵ درجه سانتی گراد اندازه گیری شده است. حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، گم شدن در این بازار شما را به وجد خواهد آورد. مؤمن خان در عهد حکومت نادر شاه افشار به حکومت شهر کرمان رسید.

همچنین، فرهنگسرای بزرگ و کانون فکری کودکان و نوجوانان در باغ ملی شیراز وجود دارند. باغ ملی شیراز در سال ۱۳۱۵ برای آخرین بار مورد بهسازی قرار گرفت اما با این حال امکانات رفاهی- خدماتی کامل دارد و انواع تجهیزات تفریحی، ورزشی و فرهنگی در آن وجود دارند. آرامگاه سید علاءالدین حسین، فرزند موسی کاظم در این محله قرار گرفته و به مرکز شهر نیز دسترسی بسیار خوبی دارد. از طرفی شیراز میزبان گردشگاه هایی همیشه سبز نظیر گردشگاه آتکده، گردشگاه چاه مسکی، گردشگاه چشمه سلمانی، گردشگاه هفت بزم نیز می باشد.

رانندگان این آژانس ها مسافران را به مقصد خود می برند، آن ها را راهنمایی می کنند و در هنگام بازدید از مکان های تاریخی و دیدنی یا مغازه ها منتظر آن ها می شوند. لازم به ذک است قطار شهری شهر نرگس ها هر 15 دقیقه یک بار حرکت می کنند. البته لازم است اضافه کنم که علاوه بر آتشکدهها آیینهای رایج در مذهب زردشتی نیز در شهر یزد زنده هستند و مورد توجه قرار میگیرند. در اردیبهشت ماه نیز عطر و بوی درختان نارنج سحر و جادو میکند.

دیدگاهتان را بنویسید