رود ارس کجاست + تصاویر رودخانه ارس

ساعت 24 -سدسازی های مداوم ترکیه در سرچشمه های دجله و فرات عراق را که در میان این دو رودخانه واقع شده به زودی با بحران بی آبی روبرو می کند. ایران از نیمه دوم پارسال اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: جشن اختتامیه مرحله نخست این پویش اسفندماه پارسال به بهره برداری از ۲۲۷ طرح با سرمایهگذاری ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی به پایان رسید. جرم یک عدد سیب را با ترازو اندازه می گیریم.سپس آن را خَرد کرده ،دوباره جرم آن را با ترازو اندازه می گیریم و مشاهده می کنیم.جرم سیب در هر دو مرحله یکسان است.

دریاچه وان تنها یک دریاچه با فضای سبز و ساحل جنگلی نیست. برخلاف آمریکا که تنها ۳ درصد از سدهایش صرفاً برای هیدروپاور ساخته شده اند این کشور تمام سدهایش را برای این منظور ساخته است. تابستان داغ امسال روستاهای لرستان با بحران آب مواجه بوده و مردم برای جرعه ای آب در مضیقه هستند. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، سه شهرستان مرزی سرخس، کلات و درگز در شمال خراسان رضوی و هم مرز با کشور ترکمنستان دارای رودخانههای فصلی و دائمی است که جریان آب در آنها از خاک ایران به سوی کشور همسایه است.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، سه شهرستان مرزی سرخس، کلات و درگز در شمال خراسان رضوی و هم مرز با کشور ترکمنستان دارای رودخانههای فصلی و دائمی است که جریان آب در آنها از خاک ایران به سوی کشور همسایه است. به گزارش «نماینده» سیدجواد ساداتی نژاد در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) و در جریان بررسی موضوعات مربوط به حوزه انرژی با حضور وزیر نیرو گفت: موضوع آب مسئله جهانی است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون، در حوزه ساخت سدها و اجرای شبکههای آبیاری و زهکشی ۳۸ هزار میلیارد تومان سرمایهگذاری صورت گرفته که ۲۱ هزار میلیارد تومان از این حجم سرمایه گذاری مربوط به صندوق توسعه ملی است. ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ – ۱۵:۳۵ استانها کرمانشاه نظرات – اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، بهرام درویشی ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به اینکه نگاه به آب فراستانی و ملی است اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران 2071 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و سایر منابع برای سدسازی در استان کرمانشاه هزینه کرده که با احتساب سامانه گرمسیری این مبلغ به 8100 میلیارد تومان رسیده است.

بانک جهانی در اوایل قرن ۲۰۰۰ میلادی با کمک دوفت قزاقستان ۸۵ میلیون دلار در منطقه سرمایه گذاری کرد، که در راستای ساختن و ترمیم کانالهایی که به قسمت شمالی دریاچه می ریختند و همچنین ساختن یک سد اساسی هزینه شد. برای ساختن یک سد مطالعات مختلفی پیرامون ایجاد سد توسط متخصصان رشتههای مختلف نظیر هواشناسی و هیدرولوژی، اجتماعی و اقتصادی، کشاورزی و شرب، محیط زیست و کیفیت آب، زمینشناسی و خاک و پی، سازه و هیدرولیک انجام میشود. این ادعا تا زمانی که مطالعات کامل نشود، درست نیست و این با داستان آبهای زیرزمینی متفاوت است.

کشور ایران ۷۰ درصد از یک دهه اخیر را با خشکسالی دست و پنجه نرم کرده و این موضوع باعث کاهش شدید منابع آب سطحی و زیرزمینی شدهاست و بر اساس مدلهای هواشناسی، در ۳۰ سال گذشته این خشکسالی رو به افزایش بوده و براساس پیشبینیها این روند ادامه خواهد داشت. به گزارش ایلنا از یاسوج، مهدی روشنفکر در نشست با رضا انجم شعاع معاون وزیر نیرو اظهار داشت: سد تنگ سرخ آذرماه سال 90 با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استانی کلنگ زنی شد ولی بعد از گذشت بیش از هشت سال روند اجرایی پروژه لاک پشتی بوده و فقط برای کشاورزان منطقه دلواپسی و نگرانی ایجاد کردهاند.

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، مرتضی خاتمی عصر در جلسه شورای برنامهریزی و توسعه استان زنجان با تاکید بر لزوم برداشتن گامهای اساسی در کشور اظهارکرد: راههای مواصلاتی در زنجان مسئلهای است که باید مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر آن سدسازی در این شهرستانها از نظر مهار سیلابها و روان آبهای استان و مشهد دارای اهمیت است از این رو با توجه به اظهار نظر مسوولان آب منطقهای خراسان رضوی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی بودجههایی از صندوق توسعه ملی برای مهار سیلابها و روان آبهای مرزی اختصاص یافته است. علاوه بر آن سدسازی در این شهرستانها از نظر مهار سیلابها و روان آبهای استان و مشهد دارای اهمیت است از این رو با توجه به اظهار نظر مسئولان آب منطقهای خراسان رضوی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی بودجههایی از صندوق توسعه ملی برای مهار سیلابها و روان آبهای مرزی اختصاص یافته است.

بهگزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، ماجرای سدسازی در ایران از سالهای پایانی دهه ۲۰ آغاز شد و تاکنون ۱۷۲ سد ملی در سطح ایران به بهرهبرداری رسیده و قرار شده که تا سال ۱۴۰۰ این تعداد به ۲۱۴ سد افزایش یابد. از آن پس، رودخانه ارس تا محلی به نام بهرام تپه، به عنوان مرز مشترك دو كشور ایران و جمهوری آذربایجان امتداد مییابد. سدهای این کشور اغلب بین ۱۹۵۰ تا ۱۹۹۰ میلادی ساخته و تکمیل شده اند. به گزارش خبرنگار مهر، طی گزارشی با عنوان «سدهای آمریکا در آستانه ۷۰ سالگی / نیاز ۷۰ میلیارد دلاری برای بهسازی» به بررسی وضعیت سدسازی در کشور آمریکا پرداختیم؛ در ادامه بررسی تجربیات موفق و غیر موفق در صنعت سدسازی، اوضاع این صنعت زیرساختی در سوئیس را زیر ذره بین بردیم.

سدها نقش مهمی در کنترل سیلابها دارند به طوری که همراه با آبخیزداری در سرشاخه ها ترکیب مناسبی برای حفظ و بهره برداری صحیح از منابع آب و خاک ایجاد میکنند. این دریاچه در طبیعت بکر الموت و در دامنه کوه خشچال واقع شده است که ۷۵ کیلومتر از شهر قزوین فاصله دارد، یعنی حدود ۲-۳ ساعت. براساس موقعیت جغرافیایی ۸۵ درصد از مساحت کشور ایران در اقلیم خشک، نیمه خشک و فراخشک واقع شدهاست و باید بپذیریم در کشوری با چنین اقلیم و میانگین بارندگی کمتر از سطح نرمال جهان زندگی میکنیم.

۰۵ تير ۱۳۹۹ – ۱۲:۰۳ استانها گیلان نظرات – اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، سعید محمد در حاشیه بازدید از محل احداث سد مخزنی پلرود رودسر با اشاره به پروژههای سدسازی قرارگاه سازندگی خاتمالانبیاء(ص) در سراسر کشور اظهار داشت: این قرارگاه تا امروز 62 سد در سراسر کشور احداث کرده که از حجم 50 درصد کل مخازن سدهای کشور برخوردارند. به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان امروز در جمع خبرنگاران به پروژه های هدف گذاری شده وزارت نیرو در کشور اشاره کرد و گفت: 250 پروژه با اعتبار 50 میلیارد تومان در سطح کشور هدف گذاری شده است و در استان زنجان هم تا پایان تیرماه 41 پروژه مهم با اعتبار 14 هزار میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

در اواسط دهه نود میلادی، روستاییان در “آرال کوچک” (دریاچه کوچکی که در شمال آرال باقی مانده) با استفاده از مصالح عادی سدی ساختند تا از ریخته شدن آب های آن به دشت نمک وسیعی که در جنوب آرال به جا مانده، جلوگیری کنند. مشخصات ملک مورد نظر مانند متراژ، امکانات، موقعیت مکانی، پارکینگ و انباری، مصالح به کار رفته، نمای بیرونی، تعداد طبقات و واحدها و… وی با اشاره به اینکه اراضی اهالی و کشاورزان منطقه هنوز تملک نشده است، عنوان کرد: مردم ماندهاند که آیا این پروژه اجرایی میشود و تمام داریی آنها اعم از باغ و خانه زیر آب میرود یا اینکه در نیمه راه همچون برخی پروژههای دیگر نیمه کار رها میکنند، زیرا هنوز تملک اراضی صورت نگرفته که کشاورزان از بلاتکلیفی خارج شوند.

دیدگاهتان را بنویسید