رود اترک – مجله مِستر بلیط

برای عفونت ویروسی روده درمان خاصی وجود ندارد. وجود طبقات گرمایی دریاچه را به سه زیستگاه با شرایط و گونه های زیستی متفاوت تقسیم نموده است. گفتهاند که این واگذاری برای بهبود شرایط طبیعی بزنگان است. در این شرایط ممکن است که روده شما به طور کامل مسدود نشده باشد اما حرکت آن صحیح و کامل نباشد و در نتیجه حرکات قدرت هضم شدن و حرکت در روده را ندارند .

معماری زیبا و ایرانی این کاروانسرا شما را ساعتها به خود مشغول میکند. سیدحسین عمادی اهل روستای بزنگان سرخس است و در این روستای زیبا در شش کیلومتری دریاچه زندگی می کند. کتیبههایی که در این کاروانسرا قرا دارد بسیار زیبا و دیدنی است. بزنگان بدون فلامینگو چیزی کم دارد. خانم ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست مهرماه 1395 به محل دریاچه سفر کرد و در پی این سفر 150 میلیون تومان اعتبار برای احیاء دریاچه اختصاص یافت اما بزنگان برای جان گرفتن دوباره نیازمند عزم ملی است.

این دریاچه با داشتن بیش از یکصد جزیره کوچک سخرهای محل توقف پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو، پلیکان، کفچهنوک، اکراس، لکلک، اردک پیسه، نوکخنجری٬ چوبپا، و مرغ نوروزی میباشد. ماهیهای موجود در کلوپ ماهیگیری تهران شامل کپور، آمور، اردک ماهی، اسلک، کوی و فیتو است. گفتیم: «بود». راستش را بخواهید کاهش بارندگیها و خشکسالیهای هولناک، نسل ماهیهای بزنگان را به تمامی از میان بُرده است و حتا در سال گذشته هم که بارانها پیاپی بود و بزنگان سرشار از آب شده بود، نام و نشانی از ماهیها ندیدند. در ادامه با جزئیات بیشتری با دریاچه بزنگان سرخس آشنا شده، جاهای دیدنی نزدیک به آن را معرفی میکنیم و فاصله دریاچه بزنگان تا مشهد را بررسی خواهیم کرد.

خبرها از واگذاری مدیریت دریاچه بزنگان به بخش خصوصی میگویند (خبرگزاری برنا، دیماه 1397). نمیدانیم این کار انجام گرفته است، یا نه. بزنگان جایی مناسب برای پرورش ماهیان قزلآلا بود. ماهی قزلآلا مهمترین ماهی در این رودخانه است. او در اقدامی خودجوش و با کمک 20 نفر از هم محلی ها، پارسال آب یکی از بندهای کشاورزی را با استفاده از تراکتور به دریاچه پمپاژ کرده است و آب دریاچه را نیم متر افزایش داده است. یکی از شهروندان منطقه مزداوند چند سالی است کمپین حمایت از دریاچه بزنگان را راه اندازی کرده است. با این همه، بزنگان در شمار گسترههای چهارگانهی سازمان حفاظت از محیط زیست جای دارد و این سازمان عهدهدار نگهداری از آن است.

گیاهان کاسنی و شببو نیز در پیرامون بزنگان دیده میشوند و نیز گیاهانی که از خانوادهی چتریان به شمار میروند. معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با اشاره به اینکه بارندگیهای امسال موجب جان بخشی دوباره به ‘دریاچه بزنگان’ تنها اثر ملی طبیعی در این استان و افزایش سطح آب آن شده است افزود:وضعیت دریاچه بزنگان تا پیش از بارشهای بهاری امسال بسیار نگران کننده و همراه با دغدغه فراوان بود.

البته اینگونه سیاستها تا اندازهای موجب کاهش مصرف آب شده است، اما نه در حدی که بتواند تأثیر چشمگیری بر مقدار آب ورودی به این دریاچه بر جای گذارد. رود «بمپور» و «هلیل رود» مهم ترین رودهایی هستند که به این دریاچه می ریزند. دیروز نیز علی اکبر محرابیان، وزیر نیروی ایران درباره اختلاف کشورش با مقامات افغانستان بر سر رهاسازی آب رود هیرمند، گفت: تاکنون هیچ اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده و ما به طرف افغانستانی تذکر دادیم که این کار زودتر انجام شود.

اکبر غفاری می گوید: «در سال گذشته میلادی گردشگران ایرانی 2 و نیم میلیارد دلار نصیب صنعت گردشگری کشور ترکیه کرده اند، ما با داشتن صدها سرمایه ملی که دریاچه بزنگان یکی از آنها است، در زمینه صنعت زوال ناپذیر گردشگری چه کرده ایم؟ برطبق یکی از تحیقیقات انجام شده، در مجموع 65 گونه، متعلق به سه گروه فيتوپلانکتوني شامل 10 گونه سيانوفيسه، 18 گونه کلروفيسه و 37 گونه باسيلاريوفيسه شناسايي شد. همچنین جلسه کمیساران آب نیز در افغانستان تشکیل شد و سه نوبت نیز به صورت تلفنی از مسئولان افغانستان پیگیر حق آبه جمهوری اسلامی شدیم.

دریاچه بزنگان یک دریاچه ملی است که قدمت آن به دوره سوم زمینشناسی میرسد. همه هراسان بودند که اگر بزنگان برای همیشه خشک شود بومیها با چنان دشواریهایی دست به گریبان خواهند شد که گفتن آنها هم هولناک خواهد بود. در سال ۱۹۲۴ سرزمین خوارزم بر اساس اصل ملیت بین جمهوری های ازبکستان و ترکمنستان تقسیم شد. این کشور از شمال با تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان، از شمال شرق با چین، از شرق و جنوب با پاکستان و در غرب با ایران همسایه است.

سید می گوید: «در این دو سال به جز 4 ماه که برای کمک به مردم زلزله زده غرب کشور به کرمانشاه رفتم، در بقیه ماهها درگیر احیاء دریاچه بودم». در اروپا ، از غرب به شرق؛ اسپانیا ، فرانسه ، موناکو ، ایتالیا ، مالت ، اسلوونی ، کرواسی ، بوسنی و هرزگوین ، صربستان و مونته نگرو ، آلبانی ، یونان و سواحل اروپایی ترکیه. او ادامه داد: حجم نهایی آب همان حجمی است که به تشخیص وزارت نیرو در افق ۲۵ ساله پیشبینی شده است. این امید نیز در دلها نیرو گرفت که بزنگانی که میرفت تا کانونی از گرد و غبارهای ویرانگر شود، اکنون از آن بیم و خطر، جَسته است.

دولت شوروی سابق تصمیم گرفت که برای تولید طلای سفید – پنبه، برنج و سایر سبزیجات – مسیر رودخانه را منحرف کند. در خرداد ماه سال 1389، نیز حدود ده هزار قطعه بچه ماهی سفید برای اولین بار در این دریاچه توسط شیلات رهاسازی شده است. این دریاچه از سال 51 مورد حفاظت سازمان محیط زیست بوده و از سال 86 به عنوان یک دریاچه ملی به ثبت رسیده است. رئیس اداره حفاظت محیط زیست سرخس که از 16 مهر پارسال در این سمت فعالیت می کند، حال و روز دریاچه را ناخوش توصیف می کند. این بزرگترین آبگیر طبیعی استان خراسان رضوی ویژگی آبهای دریایی را دارا می باشد و سطح دریاچه بخاطر بالابودن املاح آن هیچگاه یخ نمی بندد.

بزنگان یک ویژگی یادکردنی دیگر هم دارد. گسترهای که دریاچه بزنگان و پیرامون آن را در بر گرفته است، نزدیک به 3300 متر مربع است. از خشکی دریاچه بزنگان یاد کردیم. نظرات مردم را در کمپین حمایت از دریاچه بزنگان مطالعه می کنم. البته جالب است بدانید که پیش از رضائیه نیز نام این دریاچه ارومیه بوده. به گودیهای بزرگ سطح زمین که بوسیله آب پر شده و با آبهای آزاد تماس نداشته باشد دریاچه می گویند. علاقه مندان به تفریحات هیجانی می توانند از سینما چهاربعدی این پارک استفاده کنند و عینک مخصوص را به چشم زده و دقایقی پر هیجان را سپری کنند.

زیرا مردم در کنار رودها زندگی می کردند تا بتوانند از آب رودها برای کشاورزی استفاده کنند. این پدیده منظم گرمایی كه عمدتاً در فصل تابستان در این دریاچه دیده می شود باعث می گردد در زمان گرم شدن هوا و بالارفتن درجه حرارت آب در تابستان سه طبقه مشخص گرمایی ایجاد گردد كه طبقه زیرین با حدود یك سوم گرمای سطح آب محیط مناسبی را جهت زندگی ماهیان سرد آبی فراهم می نماید. شغل او در و پنجره سازی است اما در دو سال اخیر بی وقفه برای بالا آمدن آب دریاچه کار کرده است. زیرا مانع فرار او و خانواده اش می شد.

در سال ۱۳۴۷ شمسی، فاز یک آن به موازات خیابان ولیعصر (عج) معروف به بلوار کنار جاده به طول هزار مترمربع بهره برداری شد. مساحت این دریاچه در طول سال متفاوت است (بین 520 هکتار در مهر ماه تا 890 هکتار در اسفند ماه). از نظر پوشش گیاهی در دریاچه جلبکهای قهوه ای و در سواحل آن گز، پده، کلپوره، باریجه زیره سیاه و گیاهان یک ساله نظیر گرامینهها دیده میشوند.

آنهایی هم که دماسنج در دست، دمای هوا را اندازه گرفتهاند و در دفترچههای خود ثبت کردهاند، میگویند که در فصل گرم سال هوای آن حوالی 30 درجهی سانتیگراد بالای صفر است، اما سطح دریاچه 6 درجه کمتر است. دریاچه ارژن در دشت ارژن واقع شده است و دارای آب شیرین میباشد. دریاچه بزنگان با نام انگلیسی bazangan lake در موقعیت جغرافیایی E6029 N3618 در استان خراسان رضوی واقع است.

بزنگان ویژگیهای زیستی سهگانهای دارد. و در فاصله 70 کیلومتری شهر سرخس قرار دارد. برای نمونه مسجد “ایا سوفیا” در شهر استامبول را در نظر بگیرید که قبلا یک معبد بوده و در زمان عثمانی ها تبدیل به مسجد شد و بارزترین و عالیترین مظهر معماری بیزانس است. اگر آپاندیس بیمار برداشته نشود، حمله حاد آپاندیسیت گاه به گاه تکرار خواهد شد. وجود جاذبه های طبیعی ، تاریخی ، وفرهنگی به صورت گسترده توانسته موقعیت ژئواکونومیک منطقه را نیز بعنوان شاخص دیگری در جذب سر مایه گذاران مطرح نماید .

دیدگاهتان را بنویسید