دریاچه بزنگان، سرخس – کویرها و بیابانهای ایران

به علت نقش مهم همسران فرماندهان در دوران جنگ، بنابر این شد تا با حضور همسر سردار رودکی و چند تن دیگر از همسران شهدای این لشکر، خاطرات خودشان و شرایطی که در آن زمان داشتند مطرح کنند و این کار یک نوآوری در نوع خودش محسوب میشود. جغرافیدانان قدیم، در آثار خود اندکی درباره اوضاع اقتصادی بخارا، نوع معیشت، وضع بازارها و صادرات و واردات آن سخن گفتهاند، اما دو شهر سمرقند و بخارا به دلیل برخورداریشان از جایگاه مناسب و مساعد راهبردی و اقلیمی، همواره از رونق اقتصادی بسیاری بهرهمند بودند. آب دریاچه مهارلو از نوع کلرید سدیم، منیزیم، سولفات سدیم می باشد و به عنوان یکی از منابع مهم تامین نمک آبی در سطح استان و کشور محسوب می شود، به طوری که از نمک این دریاچه برای صنایع پتروشیمی استفاده می شود.

دریاچه بایکال محبوب محققان نیز می باشد ، حباب هایی که در فصل زمستان زیر این دریاچه یخ زده شکل می گیرد در اثر استخراج گاز متان از جلبک های ته دریاچه است. این علایم را بارها دانشمندان و محققان مورد برررسی قرار داده اند اما به علت کمبود مدارک و اطلاعات هنوز پیشرفت قابل ملاحظه ای در شناخت آنها حاصل نشده است. جنگل چیتگر و شهربازی هزار و یک شهر از موارد قابل اهمیت برای سرمایه گذاری در شهرک چیتگر محسوب میشود. دراواسط قرن 3 هجری قمری در آن هنگام که مبارزه ی 200 ساله ی سیاسی و آزادی خواهی مردم تاجیک و در مردمان ماوراءالنهرخراسان بود در یکی شهرهای خوش آب و هوا وخوش منظره کوهستانی رودک پنج رود، در یک روز بهار که همه جا پر از گل و نسیم بهاری کودکی به نام عبدالله، جعفر بن محمّد تولد یافت که به سال 206 هجری قمری بود.

سردار “رهام بخش حبیبی” در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، در این خصوص گفت: حدود ساعت 11 صبح روز گذشته، خبری مبنی بر وقوع آتش سوزی در هتل نیمه کاره آسمان شیراز واقع در خیابان “رودکی” به مرکز فوریت های پلیسی 110 اعلام شد. پیش از شروع باصل مطلب این نکته را میخواهیم تذکر بدهیم که مقام قدر و منزلت ابو عبد الله رودکی در نظشر اهل علم و ادب پاکستان حتی در عصر بیستم نیز خرد نبوده اسشت از جمله در«مدیحة الشعرا»نام قصیدهء شاعر این دوره اسکندر شاه کاظمی«رعنا»تخلص(1886-1931)این حالت را میتوان مشاهده کرد: «ز رفتگان سخن آفرین خوش گفتار، بجا مانده بگیتی بجز سخن آثار به بین به دائرهء آسمان نیلی فام، که نقطهای ز سخن نیست به درین پرگار نمرده آنکه سخن را به جهد زنده نمود، گواه این سخنم خود سخن بود هشیار.

این هنرمند در سال ۲۰۱۸ از جانب انجمن رهبران کر کرواسی، جایزه ویژه رهبری را دریافت کرده و در سال ۲۰۱۹ نیز از ایشان برای داوری در رهبری را دریافت کرده و در سال ۲۰۱۹ نیز از وی برای داوری در ششمین دوره مسابقات گروه های کر کودکان کرواسی دعوت به عمل آمده است. تصفیه آب در استان مرکزی ساوه یکی از شهرهای باستان شناسی و مناطق باستانی، به نام تعریف نشده باقی مانده از دوره ساساناید است. بزرگترین آبگیر طبیعی استان با ویژگی آبهای دریایی می باشد. معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: در ابتدای کار این ناو برخی از نیروهای مستقر در ناو که برای ماموریتی یک ماهه اعزام شده بودند، در ابتدا شناخت چندانی از شهید رودکی نداشتند.

وی افزود: در ناو لوح یادبودی نصب شده که خاوی اطلاعاتی از زندگی، خدمات و رشادتهای این شهید عزیز است. زارع ادامه داد: پس از این ماموریت چنان علاقهای در این افراد به وجود آمد که مجددا خواستار اعزام با این ناو هستند و معتقدیم روح متعالی شهید رودکی همراه این عزیزان است و ان شاءالله شوقی که در وجود وی برای رزم و رشادت بود در نسلهای بعد نیز امتداد خواهد یافت. در محرّم ۱۳۲۱(۱۲۸۲ هجری شمسی) ، امتیاز تلفن تمام ایران را به وساطت « میرزا علی اصغرخان اتابک »به مدت ۶۰ سال به دوست محمدخان معیرالممالک واگذار کردند و وی ملزم شد از تاریخ صدور فرمان تا ۳ سال تلفن تهران و تا ۱۰ سال بعد تلفن سایر شهرهای ایران را با هزینه خود راه اندازی کند.

در ذیحجّه ۱۳۱۹(۱۲۷۷ شمسی) نخستین امتیاز تلفن در تبریز به مدت ۵۰ سال به شرکتی واگذار شد تا برای راه اندازی تلفن به شعاع ۲۴ کیلومتر اقدام کند. بهرام چوبینه در سال 590م. جزو شاهنشاهان ایران میشود. ایران در ۱۲۴۸ خورشیدی (اول ژانویه ۱۸۶۹ میلادی) ، به عضویت اتحادیه بین المللی تلگراف – که بعدها به اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور تغییر نام یافت- درآمد.در سال ۱۲۵۳ اداره تلگراف به وزارت تبدیل و « علیقلی خان مخبرالدوله » نخستین وزیر تلگراف شد.پس از جنگ جهانی اول و پدید آمدن سیستم های جدیدتر و سریعتر ارتبایطی، مثل تلگراف بی سیم، دولت انگلیس در بهمن ۱۳۱۰ رشته ای از تلگراف را که در تملک خود می دانست به دولت ایران واگذار کرد.

در این میان تصمیم دولت اتیوپی از دهههای گذشته تاکنون برای ساخت سد بر روی رود نیل همواره با واکنش شدید قاهره مواجه شده است، هرچند آدیس آبابا در نهایت در برابر این فشارها مقاومت کرده و کار ساخت سد را به پایان رسانده است. مرحله ۴ سرطان روده بزرگ: سرطان ممکنست اندازه های متفاوتی داشته باشد و به تمامی بدن مانند کبد، شش و یا حفره شکمی نیز سرایت کرده باشد.

آب این دریاچه آنقدر شفاف است که انسان می تواند عمق دریاچه را به مانند زمین ببیند. فاز 2 شهر پرند در 173 هکتار زمین ساخته شده و عمدتاً خانهها ویلایی هستند؛ دانشگاه پیام نور پرند،ایستگاه قطار پرند و دریاچه مجتمع تفریحی پرند در این فاز قرار گرفتهاند. بعد از مرکز پیام مرکز قندی با ۱۰۰۰۰ شماره شروع بکار نموده و تا ۲۰۰۰۰ شماره توسعه یافت. بنا به بررسی های انجام شده، در سال ۱۳۲۶ یک مرکز تلفن مغناطیسی واقع در خیابان امام(محل فعلی پاساژ میرداماد) با نام شرکت سهامی تلفن مشغول بکار بوده و امکانات آن محدود و صرفا جهت برقراری ارتباط شهری بوده،و توانایی برقراری ارتباط با خارج از شهر را نداشته،بعدها بواسطه همکاری با سه اپراتور واقع در شهرهای خوی-تبریز و زنجان امکان برقراری تماس با تهران نیز میسر گشت.تا قبل از سال ۱۳۴۱ مرکز تلفن شهرستان ارومیه مغناطیسی بود تا اینکه در سال ۱۳۴۱ یک مرکز ۱۰۰۰ شماره ای (EMD) اتوماتیک افتتاح شد.در سال ۱۳۴۵ این مرکز ۱۰۰۰ شماره ای توسعه یافته و به ۲۰۰۰ شماره رسید.در ضمن در آن زمان برای ارتباط راه دور نیز ۳۰ کانال بین شهری فعال بوده ،تا اینکه در سال ۱۳۵۳ تعداد ۳۰۰۰ شماره با پیش شماره های ۲و۳و۸ در شهرستان ارومیه مشغول بکار شدند.در زمان پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی جمعا تعداد ۵۰۰۰ شماره در ارومیه مشغول بکار بوده که تا قبل از سال ۱۳۶۲ این تعداد توسعه یافته و به ۹۰۰۰ شماره در مرکز پیام ارومیه رسید.

نصب و راه اندازی شد و دو سال بعد به سمت زنجان و تبریز و جلفا امتداد یافت و به شبکه تلگراف روسیه پیوست و روز بروز توسعه یافت. به این ترتیب ، تلفن نخستین بار در دستگاه دولتی ایران و در عصر ناصری به راه افتاد ولی اعطای نخستین امتیاز تلفن و رواج آن در عصر مظفری بود. تلگراف برقی، نخستین اختراع عصر ارتباطات الکتریکی و الکترونیکی است که ساموئل مورس آمریکایی آنرا به نام خود در سال ۱۲۲۲ شمسی به ثبت رساند. بیت زیر بهترین ترجمان و مدرک قوی تصدیق این فکر است: «بوی جوی مولیان آید همی یا دیار مهربان آید همی » از سال 1958 باین طرف یعنی از تاریخ برگزاری جشن 1100 سالگی ولادت ابو عبد الله رودکی تا بایندم یک قسمت زیاد این اشعار جوابیه چه در ایران و چه در تاجیکستان مورد تحقیق و تحلیل قرار گرفت.

پس از تحقیقاتی که بر پیکر وی انجام شد و با مبنا قرار دادن اشعار خود شاعر چهرهٔ وی را ترسیم نمودند. وی بابیان اینکه تاریخ شفاهی فرماندهان صرفا جنگی نیست، تصریح کرد: در تاریخ شفاهی فرمانده هان از ابتدای تولد آن فرمانده تا پایان جنگ تحمیلی مطرح میشود و زندگی شخص فرمانده و سپس نقش وی در دفاع مقدس موردبررسی قرار میگیرد. سفر دوم معروف او همراه با امیر نصر سامانی می باشد پس از اینکه به هری می رسد امیر به آن جا دل می بندد و4 سال در آن جا اقامت می کند.

با توجه به اهمیت حفاظت و حیات تالاب حوض سلطان از تعرض سودجویان و ناآگاهان محیط زیست و ترمیم خسارات وارد شده به پوشش گیاهی، این منطقه در سال ۸۸ به مدت پنج سال به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد. به علائم فوق توجه کنید و در صورت لزوم از مراجعه به پزشک دریغ نکنید. برای مورد بررسی قرار دادن تغییرات روده باید توجه کنید به طور مثال اگر تا پیش از این یک بار در روز به دستشویی مراجعه می کردید و حال این تعداد به 3 بار افزایش پیدا کرده می توان گفت از علل این اختلال است.

دیدگاهتان را بنویسید