جــغـــرافــــیـای ایـــــــران پـــــایــه دهــــــم

ایسکمیک ممکن است در هر قسمتی از روده بزرگ یا کوچک ایجاد شود، همچنین بروز این عارضه هیچ رابطه ای با سن بیمار نداشته ولی در سنین بالای 60 سال شایع تر است. علائم سرطان روده یا کولورکتال ممکن است در مراحل اولیه بیماری بسیار جزئی باشد یا حتی هیچ گونه علائمی به دنبال نداشته باشد. پس از شرحی از این قبیل باز در فقره هشت همین فصل بندهش آمده است: “من دوباره متذکر میشوم که ارنگ رودی است در خصوص آن گفته میشود که آن از البرز (امتداد البرز به سمت غرب) می آید و به مملکت سوراک (آسور، آشور) می رود و در اینجا آن را آمی (آمو یعنی آب نیرومند، شّط) می نامند…

هرچند سطح حاشیه این رودخانه به دلیل ناهمسطح بودن، کفش مخصوص به خودش را میطلبد، اما باز هم شما میتوانید با قدمزدن در طول این رود از صدای دلنشین آب لذت ببرید. رود خانه ارس یا به گویش محلی آراز چایی، مهمترین و پر آب ترین رودخانه شمالی ایران در منطقه آذربایجان است كه از غرب جلفا در استان آذربایجان شرقی تا اصلاندوز مغان در استان اردبیل در طول نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان با طول 910 كیلو متر جریان دارد.

سرسره های سقوط آزاد از دیگر بازی های این مجموعه است که به وسیله آن ها می توانید خود را از ارتفاع ۲۴ به پایین رها کنید و در سرسره هایی به طول ۸۰ متر سر بخورد و پایین بیایید. دریاچه هامون در شمال استان و در منطقه سیستان همه ساله عاشقان شکار و صید را به خود می خواند و زیبائیهای طبیعی دامنه کوه خواجه که در وسط این دریاچه قرار گرفته همراه با (توتن) سواری که نوع قایق محلی است و از نی های دریاچه ی هامون ساخته می شود از جاذبه های این خطه است . در جایی که رود نیل به مدیترانه میریزد، منطقهای حاصلخیز به نام دلتای نیل قرار دارد.

گردشگاه میان کتل چشماندازی منحصربهفرد دارد که در آن گونههای نادر گوزن زرد ایرانی زیست میکند. دره هایی که میان ارتفاعات «قره باغ» در شمال و «قره داغ» در جنوب ارس قرار گرفته اند، ارس را دوباره هیجان زده می کنند تا غرش هایش را از سر بگیرد. «سلیمان الیاس» مدیر مرکز مطالعات فرات به ایندیپندنت عربی گفت: موضوع آب با ترکیه و رودهای فرات و دجله مشکلی قدیمی است و همسایه شمالی باید اجازه عبور ۵۰۰ متر مکعب را طبق توافق اولیه امضا شده میان ترکیه و سوریه بدهد. رودکی نزد همه شاعران و ادبیان معاصر خود در خراسان و ماوراءالنهر به عظمت مقام شاعری شناخته و توصیف شده است بعد از او نیز شاعرانی بزرگ مانند:دقیقی، کسائی، فرخی،عنصری، رشیدی سمرقندی و نظامی او را به بزرگی و مرتبت و بسا که از او به عنوان استاد شاعران سلطان شاعران یاد کردند رودکی در زمان حیاتش دو سفر داشته است.

زارع ادامه داد: پس از این ماموریت چنان علاقهای در این افراد به وجود آمد که مجددا خواستار اعزام با این ناو هستند و معتقدیم روح متعالی شهید رودکی همراه این عزیزان است و ان شاءالله شوقی که در وجود وی برای رزم و رشادت بود در نسلهای بعد نیز امتداد خواهد یافت. معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: در ابتدای کار این ناو برخی از نیروهای مستقر در ناو که برای ماموریتی یک ماهه اعزام شده بودند، در ابتدا شناخت چندانی از شهید رودکی نداشتند. این شیوه کم و بیش تا زمان اردوان یکم ادامه یافت اما از زمان اردوان دوم در پشت معدودی از سکه ها نام کامل شهری که سکه در آن ضرب گردیده نوشته شده است مانند مارگیان “مرو” تراگزیان نیسا و کاتازتارتیا یا ضرابخانه سیار که در موقع جنگ بر قرار می گردید.

بیت زیر بهترین ترجمان و مدرک قوی تصدیق این فکر است: «بوی جوی مولیان آید همی یا دیار مهربان آید همی » از سال 1958 باین طرف یعنی از تاریخ برگزاری جشن 1100 سالگی ولادت ابو عبد الله رودکی تا بایندم یک قسمت زیاد این اشعار جوابیه چه در ایران و چه در تاجیکستان مورد تحقیق و تحلیل قرار گرفت. پیش از شروع باصل مطلب این نکته را میخواهیم تذکر بدهیم که مقام قدر و منزلت ابو عبد الله رودکی در نظشر اهل علم و ادب پاکستان حتی در عصر بیستم نیز خرد نبوده اسشت از جمله در«مدیحة الشعرا»نام قصیدهء شاعر این دوره اسکندر شاه کاظمی«رعنا»تخلص(1886-1931)این حالت را میتوان مشاهده کرد: «ز رفتگان سخن آفرین خوش گفتار، بجا مانده بگیتی بجز سخن آثار به بین به دائرهء آسمان نیلی فام، که نقطهای ز سخن نیست به درین پرگار نمرده آنکه سخن را به جهد زنده نمود، گواه این سخنم خود سخن بود هشیار.

در اینجا فهرستی از رودهای پرآب جهان را آورده ایم. در این کنسرت که با حمایت انجمن موسیقی ایران، تهیه کنندگی علیرضا فواکهی و مدیریت اجرایی رامین براتی میزبان مخاطبان خواهد بود، آثاری از موسیقی کرال معاصر، آهنگسازان کروات، موسیقی محلی کرواسی و موسیقی کرال پاپ اجرا میشود. بیماری التهاب روده میتواند با مشکلات جدی در سلامتی رودهها همراه باشد: خونریزی فراوان از زخمها (اولسرها)ی رودهای؛ سوراخ شدگی یا پارگی روده؛ تنگ شدن روده (stricture) و مسدود شدن روده، که در بیماری کرون دیده میشود؛ فیستول (مجرای خروجی ناهنجار) و بیماریهای اطراف مقعد (بیماریهایی که بافت اطراف مقعد را درگیر میکند)؛ این مشکل بیشتر در بیماری کرون دیده میشود تا در کولیت اولسراتیو؛ رودهی متسع سمی (مگاکولون سمی) که به اتساع بیش از اندازهی رودهی بزرگ گفته میشود که میتواند زندگی فرد را تهدید کند.

از سوی دیگر رشد سالانه جمعیت مصر ۲ درصد است و سالانه یک میلیون نقر به جمعیتش افزوده میشود و پیشبینی میشود که تا سال ۲۰۲۵ جمعیت مصر به ۹۵/۹ میلیون نفر برسد و این مسأله حاکی از نیاز روزافزون این کشور به منابع آب نیل میباشد. ابو عبدالله جعفر بن محمّد رودکی سمرقندی، شاعری استاد در شعر و موسیقی میباشد که از ولایت سمرقند، قریه ی بزج مرکز رودک دانسته اند. گویند: رودکی در قسمتی از زندگانی اش خود، بینا بوده و بعد به علتی که بر ما معلوم نیست نابینا شده است چنان که محمود بن عمر بخارایی در کتاب البساتین الفضلاء و ریاحین العقلا فی شرح تاریخ العقبی که سال 709 هجری تألیف شده بر این که رودکی در آخرعمر نابینا شده هم عقیده بوده اند.

دریاچه خوارزم از سال ۱۹۶۰ به بعد رو به خشکی رفت و نود درصد آن خشک شده است. بعد از عبور از روستا، به محیط بانی میرسید. رژیم اسرائیل در سال ۱۹۶۴ طرح آبرسانی از دریاچه طبریه را به اجرا گذاشت که طی آن میزان آب ورودی به سمت پایین دست را به شدت کاهش میداد. جز این که به تصادف و احتمالی دلشاد کنیم که شاید روزی و روزگاری چشم پژوهشگری در کتابخانه یی به پاره یی و یا هم به پاره هایی از این نگارخانه بزرگ بیفتد و ما را آگاهی دهد و به تماشا فرا خواند!

از آن پس چند شاه از جمله سنتروک و فرهاد سوم از تاج هایی استفاده کردند که در وسط آنها تزییناتی به شکل شاخ یا شعله جواهرنشان دیده می شود. داشتن خال گاهی دلیل انتساب سکه به فردی خاص می گردد مثلا چون بر کلیه چهار درهمهای فرهاد چهارم خال دیده می شود بسیاری از محققان از جمله پرفسور سیمونتا چهار درهمهایی را که فاقد خال هستند و قبلا به فرهاد نسبت می دادند به تیرداد دوم منسوب می کنند. از جمله تاج هایی که جالب توجهند: تاج بلاش سوم اردوان پنجم و ارتاواز است. بر پشت بسیاری از چهار درهمهای اشکانی الهه هایی دیده می شوند که این حلقه را به شاه تقدیم می کنند.

این کلاه از پارچه ضخیم یا نمد ساخته می شد دارای زبانه هایی بود که روی گوش و پشت سر را می پوشانید و نواری که زینت بخش کلاه بود در پشت سر گره می خورد و دو سر آن آزاد و آویزان بود و اغلب حاشیه کلاه مخصوصا در جلو با دانه های درشت مروارید مزین می شد اشکال مختلف این کلاه بر سکه های اشک اول تیرداد و فرهاد اول دیده می شد.

از زمان مهرداد اول تصویر شاه بدون کلاه بر سکه ها نقش گردیده است و تاج فقط به صورت نواری به چشم می خورد که در پشت سر گره خورده است. همچنین در وسط قسمت مدور میاه هایی نصب شده لبه پشت تاج به دو گره تو در تو متصل است که نوارهایی از آن آویزان است. گردنبند مهرداد دوم نیز به همین شکل است اما به تدریج تغییر شکل می دهد به طوری که بعدها به شکل اژده هایی با بالهای کشیده جلوه می کند. نیروها که به تدریج این اطلاعات را مطالعه کرده و به شناخت نسبی دست پیدا کردند کم کم ارادت خاصی پیدا کردند.

یکی از تولیدکنندگان محصولات دامی، عشایر غیور و زحمتکش هستند، هر چند جمعیت عشایری کمتر از % 2از جمعیت کشور است، آنان % 25واحد دامی و % 20 از تولید پروتئین دامی را تولید می­کنند. نیم تاج به صورت یک یا چند خط بر روی سکه ها دیده می شود و از بالا نیز به صورت حلقه ای به نظر می رسد. دراواسط قرن 3 هجری قمری در آن هنگام که مبارزه ی 200 ساله ی سیاسی و آزادی خواهی مردم تاجیک و در مردمان ماوراءالنهرخراسان بود در یکی شهرهای خوش آب و هوا وخوش منظره کوهستانی رودک پنج رود، در یک روز بهار که همه جا پر از گل و نسیم بهاری کودکی به نام عبدالله، جعفر بن محمّد تولد یافت که به سال 206 هجری قمری بود.

مهرداد دوم دارای دو تاج بود که در وسط یکی از انواع گل زیبای گوهر نشانی به شکل ستاره که به مروارید و سایر گوهرها مزین است دیده می شود. از اوضاع و وضع خانوادگی اش اطلاعاتی دقیق در نیست اما همان گونه که از اشعارش بر می آید پدر و مادر او ازاقشار طبقه پایین جامعه اند و خود نیز دوران کودکی را به سختی میگذراند رودکی شاعر استاد قرن 4 است که او را به سبب مقام بلندش در شاعری و به علت پیشوایی پارسی گویان و آغازکردن بسیاری از انواع اشعارپارسی به حق استاد شاعران لقب داده اند.

15-دیدن عکس درختان پرشاخ و برگ بر آب دریاچه در خواب ، علامت آن است که جاذبه های معشوق شما را هر دم سوی خود خواهد کشید . مسلما گروهی از این علایم و نشانه ها متعلق یه شهرهایی است که سکه های اشکانی در آنها ضرب می شده است. علامتهای دیگر نیز به شکل منوگرام در پشت بعضی سکه ها دیده می شود که از معنی و مفهوم آن هنوز اطلاع درستی در دست نیست. اغلب سکه های اشکانی دارای علایمی هستند که معنی و مفهوم اغلب آنها روشن و آشکار نیست.

دیدگاهتان را بنویسید