ترجمه انگلیسی به فارسی

در آن زمان این ناحیه خالی از سکنه بود و اراضی مزروعی فعلی غالبا پوشیده از علوفه و بستر رودخانه محلی مستور از نیزار انبوهی بوده است. علائم کرون شدید هم شامل التهاب پوست، چشم و مفاصل، التهاب کبد و یا مجاری صفراوی، تاخیر بلوغ و رشد جنسی در کودکان است. با توجه به آنچه در متن مقاله بیان شد، میتوان نتیجه گرفت که نام بعضی از رودها در شاهنامه از واقعیت طبیعی آنها برخاسته و نام بسیاری از آنان در گذر زمان تغییریافته و یا از اسمی خاص به عام و برعکس تبدیل شده است، مانند: کاسهرود که به نامهای کَشفرود، کسفرود، وِه، رود شهد، قرهسو نامیدهمیشدهاست و یا هریرود نیز، کاسک، ویه و سند، خوانده میشدکه هر سه مترادفند.

همچنین بازاری در یکی از دیگر توابع بخارا به نام دَرَخشِه وجود داشت که هر پانزده روز یکبار آن را برپا میکردند و در پایان سال بیست روز بر آن میافزودند و روز 21 را نوروز میخواندند و کشاورزان اول سال را همان روز میشمردند و آن را نوروز کشاورزان مینامیدند. در این جاده از دورة ساسانی و اسلامی و احتمالاً پیش از آن رفت وآمد میشد و پایتخت هخامنشیان (تخت جمشید) را باکوتاهترین راه به کرمان (سیرجان) پیوند میداد و در مسیر آن آبادیهایی قرار داشت که برخی از آنها تاکنون به جا مانده و برخی نیز ویران شده و آثار آن باقی است (کیهان، ج 1، ص 90). به نوشتة ابنخرداذبه (53)، از اصطخر تا حَفر هفت فرسنگ و از آنجا تا بحیره پنجفرسنگ و از آنجا تا اُسْبِنْجان هفت فرسنگ و از اسبنجان تا قریة الا´س (مورد) چهارفرسنگ فاصله بود و از آنجا به سیرجان میرفتند.

از این مثنوی تنها سه بیت باقی مانده است. دکتر فرزین کلانتری در کارگاه علمی ریزگردهای نمکی با تاکید بر اینکه در سالهای اخیر معضل ریزگرد به صورت فراگیر در کشور وجود دارد، اظهار کرد: این پدیده یک پدیده جدید نیست، بلکه در کشورهایی چون شمال آفریقا، آمریکا و حتی در استرالیا نیز با آن مواجه هستیم و این امر به دلیل دستکاریهای بشر در طبیعت است. چون در کنار رودها میتوانستند کشاورزی کنند و به فعالیت بپردازند و این امر باعث یک جانشینی آنان و به وجود آمدن اولین تمدنها شد.

اولین انسانهایی که در آن سکونت داشتند، از قبیله موریها بودند. در مسیر شرقی اولین مکان تفریحی آبشار آسیاب خرابه است . مسجد خود در تمامیتش یک سمبل است که شامل مناره و گنبد و آن حجمی می شود که در فضا اشغال کرده است و این سمبل نشان می دهد که اینجا یک مکان مذهبی است. حس ناقص بودن از طرف پدر، نبود حمایت از جانب مادر و ماندن در قلمرو محصور حرفه ­ای که در نهان نشان از میل به فهمیدن علایق پدرش داشت، ببازد.

بازدید از منطقه بزنگان معمولا در طی یک روز تمام میشود؛ اما اگر قصد شب ماندن در این منطقه و گشت و گذار در سایر مناطق آن را دارید، میتوانید اقامت در خانههای مردم بومی روستای بزنگان را انتخاب کنید. از این دوران به بعد، جریان پیوستۀ این دو رودخانه موجب محفوظ ماندن سطح بالای آب دریاچه شد. این ویژگی طبیعت سرخس موجب میشود تا در فصل بهار مسافران و حتی افراد بومی این منطقه به شوق تماشای زیباییهای دشتها به دامان طبیعت سرازیر شوند. معمولاً بازدید از این دریاچه تنها چند ساعت به طول میانجامد و مسافران پس از بازدید، نهایتاً به شیراز یا شهرهای اطراف باز میگردند.

ابتلا به اختلالات ژنتیکی مثل پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی، سندرم پوتز-جگرز، سندرم پولیپوز دندانه دار، سندرم لینچ یا سندرم گاردنر. بعد از گذر از تنگه اول، به دشت ساواشی خواهید رسید و تازه آنجا متوجه میشوید که چرا این منطقه یکی از بهترین ییلاق های اطراف تهران است. این مکان به طور قطع تفرجگاه مطلوبی برای گردشگرانی است که قصد دارند روزهای پایانی نوروز را در دشت و دمن بگذرانند. رودخانه سرخس نیز که در شرق این شهرستان جاری بوده و از روستاهایی مانند شیر تپه، سنگر و غیره وارد سرخس میشود، بزرگترین منبع آب سطحی دشت سرخس به شمار میرود و در فصل بهار منظرهای شگفت انگیز در این شهر به جای میگذارد.

۱۵- چرا کشور ما از کشورهای کم آب دنیا به حساب می آید؟ به گزارش ایسنا مهری اثنی عشری همزمان با ۲ فوریه (۱۳ بهمن) روز جهانی تالابها موضوع تالابها را فراتر از مرزهای جغرافیایی کشورها عنوان و اظهارکرد: موضوع پروژههای مشترک بینالمللی و درگیر شدن کشورهای دیگر در موضوع محیط زیست و تالابها امری اجتنابناپذیر است چون پیامد اثرات محیط زیستی به مرزهای جغرافیایی محدود نمیشود. براساس شناخت از تاریخ است که می توانیم برای رشد و اعتلاء معماری در دوران خود بکوشیم. طعم آب دریاچه نیز کمی تلخ و شورمزه بوده و غلظت بالای نمک باعث شده که دریاچه از دور به رنگ لاجوردی دیده شود.

طعم آب این دریاچه بزنگان مشهد کمی تلخ و شور است. نکته: اگر یبوست یک مشکل همیشگی برای شما است به هیچ وجه نباید آب سرد بنوشید. نکته جالبی که در مورد این دریاچه توجه بسیاری از علاقهمندان را به خود جلب میکند، وجود نداشتن هیچ گونه درخت در حواشی و سواحل آن است. برای رفتن به این دریاچه نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه ای ندارید، اما برای استفاده از وسیله هایی که در آن جا قرار داده اند باید مبلغی را پرداخت نمایید.

و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شهر سرخس قرار دارد. وسعت این دریاچه حدود ۸۰ هکتار و عمیقترین قسمت آن ۱۲ متر عمق دارد. طول دریاچه حدود ۷۰۰ متر و عرض اون ۳۰۰ مترِ با درخت های خشک شده و شکسته ای که از سراسر دریاچه بیرون زدن. از سوی دیگر، اکثر افرادی که به این منطقه سفر میکنند، دوست دارند در کنار بازدید از این دریاچه با جاذبههای دیدنی اطراف آن نیز آشنا شوند.

با وجود این، باید توجه داشته باشید که تنها کارکنان سازمان محیط زیست شرایط استفاده از این مکان را دارند! سازمان حفاظت محیط زیست در جهت حفظ و بهرهوری معقول از این پدیده طبیعی و با حفظ اصالت تعادل اکولوژیکی آن، برنامههایی در دست اقدام داشته و در آینده نزدیک یکی از مراکز مهم علمی پژوهشی و تفرجگاهی خواهد شد.منشا تامین آب دریاچه نیز باران، یک ورودی آب اندک و چشمه یا چشمههای زیر دریاچه است.

بالاخره به کاروانسرای طاهریه یا همین دایه خاتون رسیدیم. این اثر هنری و معماری به دستور خاتون خواهر گوهرشاد بیگم آغا همسر شاهرخ شاه تیموری بنا شد. سد دوستی سرخس: این سد از جنس خاک، با هستهای رسی و با همکاری مشترک ایران و ترکمنستان بنا شده است. تشکیل آن بر روی سازندهای آهکی دوران دوم زمین شناسی که حاکی از قدمت ایجاد آن می باشد ارزش مطالعاتی قابل ملاحظه ای را از نظر زمین شناسی و دیرینه شناسی و مطالعات تغییر و تحولات محیطی منطقه درگذشته بوجود آورده است.

این منطقه از شمال با اسکاتلند و از غرب با ولز هم مرز است و مهم ترین و عمده ترین جزء تشکیل دهندهٔ کشور بریتانیا است. حتا به این هشدار هم توجهی نشد که زمینهای کشاورزی پیرامون دریاچه پریشان، به هیچرو توان چنان گسترشی ندارند. مورخان و جغرافینگاران باستان مطالب گنگ و ناروشنی پیرامون این دریاچه ارائه کردهاند که گاه متناقض به نظر میرسد. نیل همچنین بخش مهمی از زندگی معنوی مصریان باستان بود. بهسبب نور فراوان و حضور نمک، نوعی جلبک سبز بیخطر و تکسلولی در آب این دریاچه زندگی میکند. به این ترتیب، چه گونه میتوان امید به زندگی دوبارهی بختگان بست؟

در کنار همه آنچه مطرح کردیم، از دیگر جاذبههای طبیعی سرخس در فصل بهار میتوان چشمه آب گرم خانگیران، جنگلهای پسته روستای چشمه شور، جنگلهای طاق و گز همراه با چشمههای زیبای و مراتع وسیع روستای قاسم خان، زیارتگاه خواجه ابوالفضل در روستای سنگر و جنگل گز بین مرز ایران و ترکمنستان را نام برد. بعضی از رودها فصلی هستند و در تمام فصول سال آب ندارند که بتوان با آب رودخانه مزارع را آبیاری کرد همچنین برخی از رودها با گذشتن از نمکزارها، شورند و نمیتوان از آنها استفاده کرد.

در ادامه برخی از مهمترین مناطق گردشگری اطراف دریاچه بزنگان سرخس را معرفی میکنیم. مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس میگوید: طرح مدیریت زیست بومی تالاب پریشان و برنامههای متناسب با این طرح برای احیاء تالاب پیش بینی شده است، ولی برخی دستگاهها این مسئله را جدی نگرفته اند. قلعه لاش جوین که بنام سپید دژ هم یاد می شود از جمله آبدات تاریخی ولایت فراه می باشد که در مدیریت حفظ میراث های فرهنگی ریاست اطلاعات و فرهنگ ثبت و راجستر است و از قلعه های بزرگ تاریخی کشور بشمار می رود که در ولسوالی لاش جوین ولایت فراه موقعیت دارد.

گرچه بعضی از تیرهها به درون همسری قومی معتقدند و با تیرههای دیگر ازدواج نمیکنند، ولی غالبا مردم تیرههای گوناگون بزنگان بهمرور ایام با هم ازدواج کردهاند و ترکیب دیگری از آنچه در آغاز بوده به وجود آمده است. این دریاچه به عنوان تنها اثر طبیعی ملی و بزرگ ترین آبگیر استان خراسان رضوی که ویژگی آب های دریایی را دارد، شناخته شده است. در حدود ۸۷ سال قبل حدود ۴۰ خانوار از زارعین کرمانی به رأی مرحوم اسدالله میرزای قهرمان در بزنگان اجیر شدند، زیرا معتقد بودند که ایشان با مهارت بیشتری در امر زراعت با توجه به صرفهجویی از آب همت میگمارند.

دیدگاهتان را بنویسید