انواع مرغ و خروس زینتی

قسمتهای مهم تشکیل دهندهی یک گاوآهن برگردان دار عبارتند از: خیش، ساقه، ضمایم گاوآهن و شاسی یا قاب. در ۱۳۴۶ ، در پاقلعه ، یکی از روستاهای بخش کوهستانی رامیان در مشرق گرگان، دو نفر با هم شخم می زدند، یکی خیش، یا به قول محلی ها «ازال»، را به راه می انداخت و دیگری با تیشه کلوخهای شخم را خرد می کرد و سنگهائی را بر سر را خیش قرار داشت از جا می کند و کنار می زد (پورکریم، پاقلعه، ص ۲۶، ۲۸، طرح و تصویر ص ۲۷). گاومیش های هندی، از مشهور ترین گونه بوفالو ها می باشند.

لازم به ذکر است به دلیل چشم های پوشیده شده از پر و عدم توانایی پرواز در این گونه، مرغ های ابریشمی توانایی کمتری برای محافظت از خود، در هنگام بروز خطر دارند، لذا نیازمند مراقبت بیشتری می باشند. در صورت استفاده از گاوآهن های برگرداندار نیمه سوار ابتدا جلوی دستگاه و سپس انتهای آن را به خاک بیندازید تا همه خيشها از خط حاشیه کار خود را آغاز کنند. چیزل برای برش خاک در عمق های پایین تر به کار گرفته می شود. امکاناتی ضدعفونی شده برای ذخیره و پاستوریزه کردن شیر اگر در منطقه شما نیاز است. خشونت این حیوانات در هنگام زخمی شدن و برای حفاظت کردن از فرزندانشان به بالا ترین حد خود می رسد و ممکن است باعث کشته شدن انسان ها شوند.

نوعی از بیلچه که اندکی طویل بوده و دارای عرض کمتری می باشد، برای خرد کردن کلوخه ها و وجین بین ردیف های کاشت استفاده می شود. این جک هربار تنه ها را به اندازه 180 درجه جابجا می کند و برای جلوگیری از گرد و خاک در جای خود استتار می باشد. مشکل بسیاری از کشاورزان آن دوران، چسبیدن خاک سنگین و تازه چمنزارها به قالب چدنی گاوآهن بود که با اختراع جان دیر، این مشکل هم حل میشد. این حیوان با این که جثه درشت و وزن سنگینی دارد، اما می تواند با سرعت بالایی بدود. در آسیا و قسمت هایی از اروپا پرورش گلومیش بسیار رواج دارد و شیر آن از چربی و مواد جامد زیادی برخوردار است و به همین دلیل این ماده ارزش بالای غذایی دارد، در صورتی که مردم هند تصور می کنند شیر گاومیش به نسبت شیر گاو کم ارزش تر است و بعضی فکر می کنند که شیر گاومیش برای عقل انسان مضر است که این تصوران بسیار اشتباه هستند و بدون پایه و اساس می باشند.

ارتفاع یک بوفالو هندی ماده بالغ تا حدود ۲ متر و ۸۰ سانت اندازه گیری شده است و گاومیش نر نیز تا حدود ۳ متر و ۸۰ سانتی متر، ارتفاع دارد. طبق آزمایشات انجام شده توسط محققان مصری شیر گاومیش و شیر گاو به یک اندازه مواد جامد دارند. در پهنه گسترده باورها و اعتقادات، آهن و آتش هم جایگاه خاصی دارند. گاو آهن یکی ازمهم ترین ادوات در خاک ورزی به حساب می آید. این نوع گاو آهن ها در تعداد خيش هاي متفاوتي توليد مي شوند . در برخی از گونه های این حیوان پستاندار، طول شاخ ها حتی به ۲ متر نیز می رسد.

در ۱۸۸۰، تعداد گاو وحشی در دشت های بزرگ از حدود ۱۳میلیون در ۱۸۵۰، به کمتر از ۱۰۰ جانور تقلیل پیدا کرد. این نژاد جثه کوچکی دارد و وزنی حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم دارد. وزن واندازه: وزن خروسها در حدود ۵ کیلوگرم و وزن مرغها در حدود ۸/۳ کیلو گرم می باشد. ساخته شده از چند قطعه چوب، با دو قید عمودی که در بدن آن فرو رفته و همه قطعات را به هم متصل می کند. مردم الاشت در بخش کوهستانی مازندران در قطعه زمینهای پراکنده در دامنه ها جو و گندم دیمی می کارند و در زمینهائی که می توانند به آنها آب بدهند ارزن می کارند و از آن پلو هم می پزند.

بهترین مواد تغذیه ای برای گاومیش ها علوفه، شبدر و کاه است. بنابراین دستیابی به اطلاعات کاملی درباره خواص فیزیکوشیمیایی شیر گاومیش و ارزش تغذیه ای آن برای تکنولوژی شیر مایع ضروری به نظر می رسد. نکته مثبت درباره گاومیش گلی این است که تابستان و زمستان ندارد. مؤلف قاموس کتاب مقدس آرد: باید دانست که گاوآهن عبرانیان بعینه مثل گاوآهن معمول سوریه بوده است و هنگامی که در تحت اختیار عبودیت فلسطینیان گرفتار آمدندپیل و تبر و تیشه و گاوآهن خود به نزد فلسطینیان برده تیز مینمودند ( اول شموئیل 13 – 20 ) و برزگر هنگام شیار یک دست خود را به خیش گذارده ( انجیل لوقا 9:62 )منساس را بدست دیگر میگرفت تا بدینواسطه تمام آن تیغه بالتساوی به زمین فرورود و در مشرق زمین بیش از یک جفت برای زراعت استعمال نمی کردند و اکثر اوقات به یک گاو یا الاغ یا شتری اکتفا میکردند چنانکه فعلاً هم معمول است و اهالی صور یوغ برگردن گاو و الاغ جفت کرده میگذاردند بدون اینکه به آیه ای که در ( سفر تثنیه 22:10 ) وارد شده توجه نمایند و بسا میشد که با بیشتر از یک جفت در مزرعه شیار میکردند چنانکه در ( اول پادشاهان 19:19 ) درباره الیشع و ملازمانش وارد است و چنانکه معلوم است در آن وقت زمین را قبل از آمدن زمستان شیار میکردند تا باران را بخوبی به خود بکشد و اکثر اوقات زمین را دوباره شیار کرده تخم می پاشیدند و خاک بر روی آن برمیگردانیدند.

تعداد تخمگذاری در یک سال ۱۲۰ تا ۱۸۰ عدد تخم مرغ می باشد، رنگ تخمها به رنگ قهوه ای است. رنگ تخم مرغ آن به رنگ سفید و اندازه آن کوچک است، جوجه تازه متولد شده این نژاد به رنگ قهوه ای مایل به کرم و زرد همراه با راه راه های قهوه ای تیره در پشت و سر می باشد. با صرفه ترین و بهترین نوع پرورش مرغ های ابریشمی، خرید تخم نطفه دار میباشد، با تهیه تخم های نطفه دار از پرورش دهندگان مطمئن و جوجه کشی طبیعی یا مصنوعی، میتوانید به جوجه های چند روزه مرغ ابریشمی یا همان کوپال دست پیدا کنید.

حیواناتی که به عنوان گاومیش شناخته می شوند، در واقع همان گاومیش های ابی هستند که در مناطق مختلف جهان زندگی می کنند. یکی از نژادهای زینتی مرغ و خروس که از زیبایی خاصی نیز برخوردار است مرغ یا خروس ابریشمی یا همان سیلک می باشد؛ که از خصوصیات جسمی و رفتاری خاصی برخوردار است و به همین دلیل در بسیاری از خانه های ایران و حتی کشورهای خارجی نمونه هایی از آنها را می توان یافت.

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام – پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ امروزه نژادهای بسیار فراوان و گوناگونی از مرغ و خروسها در دنیا موجود است که به جهت تولید گوشت و تخممرغ مورد توجه، اصلاح نژاد، تکثیر و پرورش قرار گرفتهاند، در این میان نژادهای مرغ و خروس زینتی از لحاظ اقتصادی و تولید گوشت و تخممرغ، توجیه اقتصادی نداشته و صرفاً به عنوان پرنده زینتی مورد توجه میباشند. بازده تولید زیاد گاومیش شیری، عملکرد بالای شیر با چربی و مواد جامد بالا استفاده از شیر برای چندین غذای پختنی و غذای کودک، باعث شده که این حیوان برای کشورهای در حال توسعه بسیار ارزشمند باشد.

در ضمن گاوآهنهای سوار دارای چرخی به نام “چرخ میزان” یا ” چرخ تثبیت عمق” هستند که صرفاٌ برای جلوگیری از نفوذ دستگاه به عمق بیش از حد تعیین شده به کار می رود و وسیله ای برای تنظیم عمق نیست. تکلوی افزود: بر اساس بازدیدهایی که این هیئت کارشناسی از چند روستای استان اردبیل داشتند آنها از وضعیت گاومیشهای بومی ابراز رضایت داشته و پس از بازگشت به کشورشان اقدام لازم را برای خرید گاومیشهای بومی از استان و عقد قرارداد انجام میدهند. این نژاد مرغ و خروس بومی کشور لهستان می باشند.

نژاد مرغ و خروس مرندی دارای جثه متوسط می باشد. مرغ و خروس در این نژاد از جثه کوچکی برخوردار هستند. این مرغها در دوران تخمگذاری به خوراک مخصوصی نیاز دارند تا تخمهای سالم و خوشمزهای را تولید کنند. اگر به تصاویر این حیوانات نگاه کنید، متوجه خواهید شد که این پستانداران به صورت گروهی زندگی می کنند. نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد. نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.

نژاد سلطان از با ارزش ترین و کمیاب ترین گونه های مرغان زینتی محسوب می شود. گاومیش ها نیز مانند سایر جانداران دچار بیماری های خاصی می شوند. به بیانی دیگر دابیدور ها فورا گاو ها را به سمت آغل ها هدایت می کنند و در این کار باید هر چه سریع تر عمل کنند و گاو را به سمت آغل هدایت کنند تا به جمعیت آسیب نزنند. گاومیش های اغلب شیر زیادی تولید می کنند. این حیوانات دارای گوش های بزرگی هستند و پوست بدن آن ها بسیار ضخیم می باشد. پیچ های سایر قسمت ها با مقاومت بالا ( پیچ 8.8 یا به اصطلاح خشکه ) و مهره تفلون دار استفاده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید