انواع سیستم های جایگاه های گاو شیری

تغذیه نامناسب و ضعف مدیریتی در پرورش گوشت گاومیش موجب تولید گوشت های بی کیفیت از گوساله های گاومیش می شود. گروهی نیز این نظر را دارند که مصرف شیر گاومیش اثر بدی روی توان فکری مصرف کننده می گذارد. اگر فرآیندی بر روی دانه ها صورت نپذیرفته باشد ، بیش از ۳۰ درصد دانه ها دست نخورده از بدن حیوان دفع می گردند. تخمدان های غیر فعال ، بلوغ جنسی دیر رس و میزان کم آبستنی ، نتیجه ی کمبود تغذیه ی فسفر می باشند به طوری که دریافت ۷۰ الی ۸۰ درصد میزان مورد نیاز و کاهش فسفر در سرم خون موجبات افزایش تعداد دفعات تلقیح برای هر آبستنی را فراهم می کند .

طبق مطالعات انجام شده در بین سال های ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۸ حدود ۲۶۱ نفر مورد حمله گاوهای نر قرار گرفتند که ۶۰ درصد آن ها کشته شدند. نژاد خروس لاری ها دارای مقاومت بسیار بالایی در جنگ تن به تن هستند و گاها نبرد بین خروس ها تا چندین ساعت هم به طول می انجامد و حریف مغلوب یا سرانجام کشته شده و یا به صورت بیهوش شده با سر و گردن و بال و پر های خونی از میدان خارج می شود. در ایران هم خرید و فروش گوسفندان نژاد رومانف مانند سایر نقاط جهان صورت می گیرد و دامداران می توانند به هر تعدادی که بودجه و نیاز دارند، آن ها را خریداری نمایند.

کمبود انرژی باعث بالاتر رفتن میزان فحلی خاموش نیز می شود .نکته ی دیگر آن که یکی دیگر از عواملی که تحت تاثیر بالانس منفی انرژی باعث بالارفتن گوساله زایی و کاهش تولید مثل می شود ، کم شدن وزن در اوایل شیر دهی است . گاو جرسی مقابل بیماری ها مقاومت خوبی دارند ، این ویژگی برای دامپرورانی کم ریسک نکته مهمی محسوب می شود زیرا استفاده از آنها می تواند خطر مرگ و میر گاو های گله را کاهش دهد . کمبود یا نامتعادل بودن مواد معدنی یکی دیگر از عوامل تغذیه ای کاهش راندمان تولید مثل است .

در گذشته گاوهای نر به هدف تولید مثل و تولید گوشت در فارم­های شیری نگهداری می شدند، امروزه معمولا از گاو نر در صنعت تولید گوشت استفاده می شود. در برخورد با گاو باید حاشیه امن گاو رعایت شود، برای مثال هرگز نباید از پشت سر و نقاط کور به گاو نزدیک شد زیرا گاو ها قادر به دیدن فضای پشت سر خود نیستند و ممکن است فرد لگد خورده و آسیب ببیند. انرژی دریافتی ناکافی در تلیسه ها وگاوهای بالغ شیر ده در اوایل دوره ، راندمان باروری را کاهش میدهد . انرژی دریافتی در بسیاری از گله ها مهمترین فاکتور موثر بر راندمان تولید مثل است .

فاکتور های وابسته به این بالانس منفی انرژی به عنوان دلایل شکست در باروری تلقی می شوند. هر چه بالانس منفی انرژی بیشتر باشد ، فاصله تا اولین تخمک گذاری طولانی تر می شود . اکثراً گاوهای پر تولید در ابتدای دوره ی شیر دهی دارای بالانس منفی انرژی هستند به دلیل این که نمی توانند غذای کافی برای برآوردن نیازهای تولید بالای خود دریافت کنند . برای گاوهای شیری باید همیشه میزان کافی از این عنصر را فراهم کرد و برای گاوهای خشک نیز باید مطلوب ترین و بهینه ترین سطح از کلسیم و فسفر را تغذیه کرد تا وقوع تب شیر کاهش یابد چرا که گاوهایی که دچار تب شیر می شوند نسبت به گاوهایی که تب شیر نگرفته اند در حین زایمان ۲ برابر بیشتر احتیاج به کمک دارند و ۲/۴ برابر بیشتر دچار متریت می شوند ، پس سعی در کاهش تب شیر ، کمک شایانی در به حداکثر رساندن میزان آبستنی می کند .

کلسیم : بیشتر مطالعات در مورد کلسیم و اثر آن بر تولید مثل مربوط به نسبت کلسیم و فسفر می باشد نسبتهای ۱ به ۵/۱ و ۱ به ۵/۲ کلسیم به فسفر اثری در کاهش باروری نداشته است با این حال باید توجه کرد که مقدار مصرف هر یک از این ها توسط گاو می باشد که اهمیت زیادی دارد. از طرف دیگر دریافت بیش از حد انرژی نیز گاوها را به سمت چاق شدن و باز مشکل کاهش تولید مثل سوق می دهد ، به طوری که در این گاوها جفت ماندگی نیز به میزان نسبتاً زیادی دیده می شود .

بدین نحو انرژی موجود در بافت های بدن بسیج می شوند و کاهش وزن رخ می دهد . به درستی میشود گفت یکی از افقهای بهبود تولید در صنعت دامپروری کشور که هم راستا با اقتصاد مقاومتی در زمینه پرورش گاو شیری در برهه کنونی است شناسایی و توسعه دام های با ژنتیک برتر در سطح گله های موجود در ایران و توسعه آن خواهد بود. اگر علاقه مند به برندهای ایرانی با کیفیت هستید، گاو صندوق کاوه از برندهای محبوب ایرانی است که انواع مدل های آن در فروشگاه آنلاین مستر سیف موجود است. اگر به نیروی کار آسیبی از طرف دام وارد می شود لزوما به دلیل پرخاشگری گاو نیست، بنابراین با دانستن رفتارهای طبیعی گاو به راحتی می توان از برخورد فیزیکی با حیوان و متعاقبا صدمات ناشی از آن جلوگیری نمود.

مکان قرارگیری چشم ها در گاو در دو طرف سر بوده که این باعث شده تا گاو زاویه دید مناسب داشته باشد و متعاقبا عضلات چشم گاو بسیار ضعیف شده و گاو نتواند به خوبی روی اشیا مجاور خود تمرکز کند، به همین دلیل حرکات ناگهانی باعث ترسیدن گاو شده و گاو مات و مبهوت می­ماند. سایه، تاریکی و اشیا خارجی گاو را عصبی می کند، حتی یک پیراهنی که روی دیوار آویزان شده و در اثر وزش باد تکان می­خورد ممکن است گاو را ترسانده و مات و مبهوت کند.

از سال ۱۹۴۵، توسعه پرورش گاو به خصوص گاوهای شیری در اروپا بسیار مورد توجه است. این امر به خصوص در زمانی که گاوداری به صورت کشت و صنعت باشد ، بسیار مشهود است . در خصوص مصرف گل گاو زبان نیز همین امر باید لحاظ شود. بنابراین گاو از حرکات ناگهانی ما و سر و صداهای نامتعارف می ترسند زیرا گاو به عنوان یک گونه طعمه است و بصورت غریزی از موقعیت های نا آشنا و جدید، مخصوصا اگر به تنهایی با آن روبرو شود هراس دارد. رنگ پوست گاو ایر شایر سفید – قهوه ای است ،دارای بلوغ متوسط است و وزن گاونر ۸۴۵ کیلو گرم و وزن ماده آن ۵۴۵ کیلو اندازه گیری شده است.

گوساله و گاو نر رجیستر (ثبت مشخصات در مراکز اصلاح نژاد) که برای اسپرم گیری مورد استفاده قرار می گیرند و در محدوده سنی 12 ماهگی تا 8 سالگی قرار دارند. سرعت رشد بدن و رویش پرها در بین افراد این گروه نژادیدر ابتدا کند میباشد، ولی از سن سه ماهگی به بعد از سرعت رشد نسبی خوبی برخوردار میشوند. تاج سه پر: در این مدل روی سر خروس سه پر بزرگ وجود دارد که گاهی اوقات بزرگ بودن این مدل تاج ها در جنگ باعث دردسر میشوند. گوساله های نر جهت پرواربندی برای استفاده در تولید مثل خریداری میشوند.

این دردها نشان دهنده این است که آسایش دام به خطر افتاده و در نتیجه تولید آن نیز کاهش می یابد. زمانی که شما خرید خود را از طریق شخص دامدار انجام دهید، خیالتان از نظر سلامت و بهداشتی بودن آن راحت خواهد بود. ویتامینی است که در طول آبستنی موجب سلامت بافت ها می گردد . پروانه تاسیس مجوزی است که متقاضی بایستی برای احداث ساختمان ها و تأسیسات هر نوع واحد دامداری، کارخانه یا کارگاه دریافت نماید. جثه بزرگ این نژاد در هر دو نوع نر و ماده سبب شده است تا وزن بالایی داشته باشند.

کمبود پروتئین در گاوهای شیری سبب فحلی خاموش و کاهش آبستنی می شود به گونه ای که در تولید شیر و مصرف خوراک نیز کاهش می یابد . وقتی مقدار پروتئین قابل تجزیه در شکمبه افزایش یابد یا حیوان انرژی کمی دریافت کند ، آمونیاک به سیستم پروتئین میکروبی ملحق نشده و به داخل خون جذب می شود به این ترتیب این میزان زیاد آمونیاک و اوره در خون ممکن است سبب کاهش باروریشود. ۱) به طوری که آنهایی که نمره وضعیت بدنشان کمی بیش از یک است فاصله گوساله زایی طولانی تر و میزان آبستنی کمتر دارند .

مقداری نبات یا عسل و کمی لیموی تازه نیز میتواند این دمنوش را خوشطعمتر و مفیدتر کند. کمبود سلنیوم میتواند عامل سقط نیز باشد. حس بویایی گاو نیز نسبتا قوی بوده و براحتی تفاوت نوع و کیفیت خوراک ها و حتی موقعیت های خطرناک را از طریق این حس تشخیص می دهد. بطور کلی حواس مختلف دام ها مانند ما انسان ها نیست. البته این بدان معنا نیست که در دما های بالاتر و پایین تر بذر قدرت جوانه زنی ندارد بلکه در این دما بالاترین سرعت جوانه زتنی وجود دارد. حتی الامکان وجود یک عکس مخصوص یا زبان دوم برای این کار ضروری است.

عکس دیگه از چیل بالایی.. اگر پروتئین به جیره اضافه شود ، بعد از ۲ تا ۳ روز ، افزایش در تولید شیر را می توان مشاهده کرد و البته تلیسه ها نسبت به گاوهای بالغ و شکم چندم در مقابل کمبود پروتئین حساس تر هستند . جیره ها ۲ بار در روز با نسبت برابر قبل از دوشش تغذیه شدند. به دلیل اینکه نژاد گاو سمینتال بهترین نژاد گاو برای اطلاح نژادی است اولین بار در سال 1330 گاوهای نژاد دو منظور سمینال یعنی فلک فیه و مونت بیلیارد وارد ایران شد که برای دو رگ گیری و تلقیح مصنوعی با گاوهای شیری گوشتی انجام شد.

۵- از جفت گیری طبیعی بپرهیزید. کمبود سلنیوم یکی از عوامل ایجاد جفت ماندگی است که به همراه ویتامین می توان از این عارضه جلوگیری کرد. یکی از گران قیمت ترین مرغ و خروس زینتی نژاد ایام سمانی است که به خاطر اینکه کل بدن، سر و صورت، پر و البته گوشت تیره آنرا مرغ و خروس سیاه می نامند و هر جفت آن قیمتی بالای 5 هزار دلار دارد. اگر گاو نر در گله است به آن زنگوله نصب کرده تا به راحتی مکانش را تشخیص دهید. کارل گوستاو یونگ روانشناس شهیر در کتاب “قهرمان” قربانی کردن گاو در آیین مهر ایرانی را مورد روان کاوی قرار میدهد آن را نشانی از قربانی کردن جسم و شهوت و رسیدن به تعالی روحی می داند.

دیدگاهتان را بنویسید