ارومیه – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

گمان غالب بر این بوده است که التهاب روده نوعی بیماری خودایمنی است، اما تحقیقات نشان میدهند که التهاب مزمن روده ممکن است نه به دلیل حملهی دستگاه ایمنی به خود بدن، بلکه به علت حمله به ویروسها و باکتریهای بیضرر یا غذای موجود در رودهها باشد که التهاب و بهدنبال آن آسیب روده را ایجاد میکند. آب موجود در غذاها و بخشی از آب آشامیدنیمان در رودهی بزرگ بازجذب و موجب میشود که مدفوع از مایع به جامد تغییر حالت دهد. سلولهای موجود در لایه مخاطی کولون موکوس ترشح میکنند تا با لغزنده ساختن سطح مخاط به دفع مواد هضم نشده کمک کنند.

بازدید از این جاذبهها در سفر به نوشهر خالی از لطف نیست. نکته مهم دیگر درباره این دریاچه حضور دو نوع از پستانداران در معرض نابودی به نام گوزن زرد ایرانی و قوچ و میش ارمنی است که اهمیت حفاظت از این دریاچه را چندین برابر می کنند. مبتلا شدن به این این بیماری رده سنی خاصی ندارد، ولی معمولا در بزرگسالان و افراد مسن رخ می دهد. بهصورت کلی نیازی به پرهیز غذایی خاصی در این بیماری وجود ندارد مگر غذاهایی که علائم را در شما به وجود میآورند یا تشدید میکنند.

علائم شما پیوسته است یا مدام در حال تغییر است؟ مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس یاد آور شد: ملاک عمل، حجم آب ورودی به تالاب بوده و به این میزان می بایست شارژ رودخانه نیز اضافه شود.متاسفانه معضلات پیش آمده در حوضه بختگان، نتیجه برنامه ریزی های غلطی است که ما شاهد نتایج آن هستیم. دریاچه ارومیه میلونها سال پیش بخشی از دریای پاراتتیس بود. آنچه به نظرتان میرسد سندی از اسناد وزارت امور خارجه ایران است که در سال 1302 در مورد مساله رود هیرمند به سفارت ایران در کابل نوشته شده است. رشد سلولهای سرطانی در این مرحله، فراتر از اندازهی لایهی داخلی رودهی بزرگ نمیرود و معمولا درمان آن آسان است.مرحلهی اول: سرطان به لایهی بعدی بافت رسیده است؛ اما به غدد لنفاوی یا اندامهای دیگر گسترش نیافته است.مرحلهی دوم: سرطان به لایههای خارجی رودهی بزرگ رسیده؛ اما فراتر از رودهی بزرگ نرفته است.مرحلهی سوم: سرطان به لایههای بیرونی رودهی بزرگ گسترش پیدا کرده و به یک تا سه غدد لنفاوی رسیده است.

نتیجهی این فرایند وضعیتی جدی و خطرناک است که بهندرت میتوان درمان کرد. افزایش میزان ابتلا به بیماریهای التهابی روده از زمان جنگ جهانی دوم، مرتبط با افزایش مصرف گوشت در سراسر جهان شناخته شده است که حمایت کننده این ادعاست که مصرف پروتئینهای حیوانی با بیماریهای التهابی روده در ارتباط است. در کدام نواحی جغرافیایی بیماری التهابی روده شایعتر است؟ بخشی از این سرزمینها که الان دیگر در حوزه مرزهای جغرافیایی ایران نمیگنجند در دورههایی درون این مرزها بودهاند. در رژیم کمباقیمانده محدودیت غذایی بسیار بالاست و هدف از آن کاستن از میزان فیبر و سایر مواد هضمنشدنیای است که از رودهی بزرگ دفع میشوند.

اگر هدف بررسی بخش فوقانی دستگاه گوارش باشد فرد محلول گچی باریمداری را قورت میدهد. روده بزرگ بخش پایانی دستگاه گوارش است. اگر از این روش برای بررسی بخش تحتانی دستگاه گوارش استفاده شود محلول باریمدار از راه مقعد وارد بدن بیمار میشود و از او خواسته میشود که آن را تا اتمام عکسبرداری از رودهی بزرگ و راستروده (رکتوم) نگه دارد. خطر بیماری التهابی روده برای افرادی که برادر یا خواهر آنها به این بیماری مبتلا است، 30 برابر بیشتر از افراد عادی است.

داشتن فامیل درجه یک مبتلا به سرطان روده بزرگ، به ویژه اگر سرطان قبل از سن 55 سالگی تشخیص داده شده باشد، تقریباً خطر ابتلا به این بیماری را دو برابر می کند. روشهای مختلفی برای تعیین درجه یا مرحلهی این سرطان وجود دارد که نشاندهندهی گسترش و اندازهی تومورها است. کاسپین اصطلاحی است که در زبان غربی و عبری برای خواندن دریای شمال ایران استفاده میشود. در بین تمامی مکان های دنج اطراف تهران شاید نام فیلبند را از قبل شنیده باشید. این مرکز نیز با عنوان لوکس ترین کلوپ ماهیگیری در تهران شناخته می شود و هر روزه از ساعت ۶:۳۰ لغایت ۲۳ مشغول به فعالیت است.

7- پارک چنگلی چیتگر یکی از جاذبههای شهر تهران است که اتفاقا وسعت بسیار زیادی دارد. سرسره سقوط آزاد در قسمت شمالی دریاچه چیتگر واقع شده است. ولسوالی مرغاب منطقهای واقع در شمال شرق ولایت غور، افغانستان است. پولیپ روده بزرگ یک دسته سلول کوچک است که بر روی لایه داخلی روده بزرگ تشکیل می شود. هم چنین جذب چربی های سالم برای جذب بهینه ویتامین A ضروری است، همان طور که در بالا ذکر شد برای ساختن و حفظ پوشش مخاطی کولون ضروری است.

اگر بخواهیم شگفتی این جاذبه را با عدد و رقم به رخ بکشیم، باید بگوییم که فوارههای این آبنمای موزیکال میتوانند در هر نمایش چیزی حدود ۲۲ هزار گالون آب را تا ارتفاع ۱۵۰متری (معادل ارتفاع بنایی با ۵۰ طبقه) بهسمت بالا پرتاب کنند. میانگین سرعت باد در ارومیه ۱۰/۵ متر بر ثانیه است؛ که اردیبهشت و اسفند با ۱۶ متر بر ثانیه حداکثر سرعت باد و دی و بهمن با ۷ متر بر ثانیه حداقل سرعت باد را دارند.

روده های انسان برای عملکرد منظم و صحیح حداقل به ۲ لیتر آب در روز نیاز دارند که البته توصیه بسیاری از کارشناسان چیزی بیش از این مقدار هست. تا اینکه در فاصله سالهای ۸۲ تا ۸۹، مطالعات دقیق درباره امکان اجرای این طرح انجام گرفت. میانآبادی با اشاره به اینکه در معاهده 1351 بر تامین حقآبه هامون اشاره نشده است، گفت: بر اساس معاهده 1351 ایران و افغانستان, ایران 820 میلیون مترمکعب آب برای شرب و کشاورزی دارد و افغانستان ملزم به پرداخت این حقآبه است. خطر ابتلا به نوعی از بیماری التهابی روده در کودکانی که پدرو مادر آنها هر دو به بیماری التهابی روده مبتلا هستند 35 درصد است.

خطر ابتلا به بیماری کرون در طول زندگی برای کودکانی که یکی از والدین آنها به این بیماری مبتلا است 7 تا 9 درصد و خطر ابتلا به نوعی از بیماری التهابی روده 10 درصد است. طبقه عضلانی در آپاندیس شبیه روده کوچک، مرکب از عضلات حلقوی در داخل و عضلات طولی در خارج است که از خارج بوسیله بافت سروز پوشیده شده است. روده مستقیم دنباله کولون خاصره لگنی و قسمت انتهایی روده کلفت است. علاوه بر این، این پرده، کولون عرضی را به انحنای بزرگ معده، مربوط میسازد. اندوسکوپی فوقانی اگر علائم فرد مربوط به بخش فوقانی لولهی گوارش باشد، مثلا تهوع و استفراغ، پزشک از اندوسکوپ استفاده میکند، که لولهای باریک، منعطف و دارای منبع نور و دوربین است، تا بتواند مری، معده و دئودنوم را که بخش ابتدایی رودهی کوچک است مشاهده کند.

نوعی سرطان که در روده بزرگ شروع می شود کلون کنسر (colon cancer) یا “سرطان روده بزرگ” نامیده می شود.علائم سرطان روده، متاسفانه در شروع آن قابل تشخیص نمی باشد ولی با دانستن نشانه های این بیماری میتوانید به پزشک مراجعه کرده و آزمایشات لازم را برای بررسی بیشتر و تشخیص این نوع از سرطان انجام دهید. اگر غالباً مدفوع خیلی نرم یا مایع دارید ، روده بزرگ به درستی کار نمی کند ، آب و مواد دیگر را جذب نمی کند و ملتهب است.

مشکل شما ممکن است عدم تحمل لاکتوز باشد که، بدن شما نمی تواند قند شیر (لاکتوز) در فرآورده های شیر را هضم کند. در ادامه هر کدام از این تفریحات را برای شما شرح خواهیم داد. زبانهای ترکی (ازبکی و ترکمنی و قرقیزی) و دراویدی (براهوی) نیز در بخشهایی از افغانستان رایج است. یکی از مداخلات تغذیهای که احتمال دارد پزشک از شما بخواهد رعایت رژیم کمباقیمانده (low-residue diet) است. فواصل بین کولونوسکوپی ها به محل درگیری روده، مدت بیماری و وضعیت جسمی شما بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید