احیای دریاچه پریشان با انتقال آب از سد نرگسی

گرانبهاترین قسمت آثار رودکی از نظر صنایع ادبی مدایح او نیست، بلکه مغازلات اوست که کاملاً مطابق احساسات آدمی است، شاعر شادی پسند بسیار جالب توجه و شاعر غزلسرای نشاط انگیز، بسیار ظریف و پر از احساسات است. در زندگی نامه رودکی سمرقندی اینگونه آمده است که: ابوعبدالله جعفر بن محمد رودکی ، در یکی از روستاهای کوهستانی ناحیه ی رودک سمرقند، به نام ” بنج ” زاده شد. نخستین بار یونانیان در لشکرکشی اسکندر (متوفی 323 ق م) با این نام آشنا شدند و آن را در نوشتههای یونانی و رومی حفظ کردند.

او دوران کودکی خود را در خانواده ای اهل فضل گذراند و از اولین روزهایی که قادر به فراگیری بود به مکتب رفت. برای بازدید در این منطقه و استفاده از امکانات تفریحی آن باید ابتدا هزینه ای را بپردازید. دریاچه پریشان کازرون در کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی ثبت گردیده است و در تقسیم بندی مناطق جز منطقه حفاظت شده شمرده می گردد. ماده ۹ – دولتین ایران و افغانستان متقابلا موافقت مینمایند که مامورین فنی و میرابهایی که مامور اجرای عملیات مندرجه در این قرارداد هستند وهمچنین عملهجات مامور بستن و ساختن و پاک کردن و تنظیم بندها و انهار بین بند کوهک الی سیخسر که اقدام به ان به موجب این قرارداد در خاکطرف مقابل مجاز شمرده شده باشد بدون اسلحه میتوانند با جواز به خاک یکدیگر بروند.

سمرقند به دلیل بهرهمندیاش از ویژگیهای جغرافیایی و اقتصادی مناسب، از مهمترین شهرهای ماوراءالنهر شمرده میشده است و بیشتر جغرافیدانان آن را با شکوهترین و زیباترین شهرهای این منطقه نامیدهاند. منطقه با همان وسعتی که دارد و ما حدود دویست کیلومتر به سمت جنوب رفتیم ـ درست مثل یک صد و هفتاد کیلومتری که شمال رفتیم ـ دشت کامل است که هیچ کوهی در آن دیده نمی شود. این مسدودیت باعث می شود که هیچ غذا ، نوشیدنی و گازی از درون روده رد نشود . اگر آپاندیس مسدود شود ملتهب خواهد شد و این باعث آپاندیسیت می شود.

فعالیت های منظم ورزشی، بخش مهمی از یک سبک معتدل زندگی بشمار می آید و می تواند احتمال ابتلاء به این بیماری را کم کند. در نوشتار پیشین به موضوع بحران کم آبی در این منطقه پرداختیم و اشاره شد که بیش از ۲۶ کشور در جهان کمبود آب دارند که از این تعداد ۹ کشور در خاورمیانه قرار گرفتهاند. IBD شدید ممکن است منجر به کاهش اشتها ، کاهش وزن و کم خونی فقر آهن شود. انسداد باعث فشار در این ناحیه می شود که ممکن است خون رسانی به دیواره روده را دچار اختلال کند و در نتیجه آسیب ایسکمیک (ischaemic) و عفونت باکتریایی ایجاد کند.

آبی که برای هضم غذاها مورد استفاده قرار گرفته بود یا آب نوشیده شده در روده بزرگ باز جذب میشود و باعث میشود که مدفوع از حالت مایع به حالت جامد تبدیل شود. یکی از جاهای پرشکوه و جالب توجه کوه « بی بی چه باران» است که بر فراز یکی از ساغری های وسیع و مرتفع آن چک آبی وجود دارد که آب بارانهای زمستان و بهار در آن جمع شده و در تمام مدت تابستان و خزان بصورت ترشحات بسیار لطیف باران از آن ساغری فرو میچکد.

این کنوانسیون کشورها را موظف کرده است که منابع آبی مشترک را به صورت «عادلانه» و «منصفانه» مصرف و از «ضرر رساندن» به همدیگر خودداری کنند. مصرف میوه های تازه مخصوصاً سبزیجات تازه، مصرف گوشت ماهی به جای گوشتهای قرمز، حبوبات، غلات، نوشیدن آب زیاد، و آبپزکردن غذاها( به جای سرخکردن). مصرف زیاد گوشتهای چرب، غذاهای خیلی چرب، غذاهای سرخکرده، چاقی و اضافه وزن. سیگار کشیدن ، مصرف زیاد الکل و رژیم غذایی سرشار از چربی و پروتئین حیوانی با افزایش خطر سرطان روده بزرگ ارتباط دارد.

سیستم عصبی رودهای از طریق کنترل حرکات پریستالتیک، جا به جایی مواد غذایی و تخلیه رودهها را امکان پذیر میسازد. بدین ترتیب که تحریکات ناشی از ترکیب مواد غذایی (تحریکات شیمیایی) یا اتساع روده در اثر تجمع مواد (اتساع مکانیکی) به شبکههای مایسنر، منتقل شده و نورون های حرکتی آنها، سبب ترشح سلولهای اپیتلیال، انقباض عضلات و تحریک حرکات روده میشوند. سرطان روده بزرگ دومین علت شایع مرگ بر اثر سرطان است و ممکن است با یبوست یا اسهال ، گرفتگی عضلات ، درد شکم و خونریزی مقعدی مشخص شود که ممکن است در مدفوع قابل مشاهده یا پنهان باشد.

طبقه عضلانی در آپاندیس شبیه روده کوچک، مرکب از عضلات حلقوی در داخل و عضلات طولی در خارج است که از خارج به وسیله بافت سروز پوشیده شده است. کولون خاصره لگنی از پرده صفاق کاملاً پوشیده شده، دارای بند مخصوص و حرکات آزاد است. کولون صعودی: این کولون دنباله روده کور میباشد که در طرف راست شکم روی جدار خلفی آن تا زیر کبد بالا رفته و از آنجا با زاویه تقریباً قائمه به سمت چپ پیچ خورده، کولون عرضی را تشکیل میدهد.کولون عرضی:زیر معده قرار دارد و کاملاً از پرده صفاق پوشیده شده؛ متحرک است و به واسطه بند مخصوص خود که دو قشر پرده صفاق باشد، به سطح خلفی شکم متصل میشود.

کولون نزولی: کولون عرضی در زیر طحال با یک زاویه حاد به سمت پایین آمده و کولون نزولی را تشکیل میدهد.کولون خاصره لگنی یا سیگموئید: دنباله کولون نزولی، کولون خاصره لگنی است که در حفره خاصره سمت چپ قرار دارد، سپس داخل لگن کوچک شده و به روده مستقیم، منتهی میشود. روده بزرگ (به انگلیسی: Large intestine) یا فراخروده بخشی از لولۀ گوارش پستانداران است که بین روده کوچک و مخرج قرار دارد و شامل کوررودهcecum و پسروده Colon و راستروده Rectum است. هنگامی که مدفوع به راست روده میرسد، بر اثر انقباضات واکنشی که در راستروده ایجاد میشود و ماهیچههای بندآورنده دریچه یا اسفنگتر مقعد را شل مینماید و احساس دفع مدفوع به شخص دست میدهد.

خونریزی از راستروده یا وجود خون در مدفوع، چه قابل رؤیت باشد چه با انجام آزمایش معلوم شود. زیرا مصرف روزانه آسپرین عوارضی مانند خونریزی و زخم گوارشی هم دارد. مرحله ۴ سرطان روده بزرگ: سرطان ممکنست اندازه های متفاوتی داشته باشد و به تمامی بدن مانند کبد، شش و یا حفره شکمی نیز سرایت کرده باشد. بخش های دورتر مانند شش و یا کبد، تحت تاثیر قرار نگرفته اند. واقعیت مجازی بام لند یا «ویآر لند» (VR Land) درست در شرق دریاچه قرار گرفته است و با عینکهای دیجیتالی شما را به تماشای تصاویر باکیفیت و ۳۶۰ درجه میبرد.

دیدگاهتان را بنویسید