آشنایی با رود اترک

به گفته انجمن سرطان آمریکا، “آدنوم یک نوع پولیپ است که از بافت تشکیل شده و بسیار شبیه پوشش طبیعی روده بزرگ می باشد. این بیماری سومین علت مرگ ناشی از سرطان در ایالات متحدهی آمریکا است؛ بههمیندلیل، متخصصان توصیه میکنند که افراد مسنتر از پنجاه سال ازنظر ابتلا به این نوع سرطان باید بهطور منظم بررسی شوند. برای فوتبال حبابی، حداقل قد باید ۱۱۵ سانتیمتر باشد.فوتبال صابونی شامل رقابت فوتبالی بین دو تیم ۶ تا هشت نفره در مدتزمان ۱۵ دقیقه است که در زمینی آغشته به کف و آب انجام میشود.

قعله «کک کهزاد» با بیش از دو هزار سال سابقه، یکی از اماکن تاریخی این ولایت است. الهامه مفتاح، جغرافیای تاریخی مرغاب – مرو و مروالرود، فصلنامه تحقیقات تاریخی، پاییز و زمستان ۱۳۷۱، شماره ۶ و ۷. تحقیقات اخیر ترکیبی از عوامل مانند وراثت، ژنها، و/یا عوامل محیطی را در پیدایش بیماری التهاب روده مؤثر میدانند. تقریباً 20٪ از سرطان ها با سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ همراه است. اگر غالباً مدفوع خیلی نرم یا مایع دارید ، روده بزرگ به درستی کار نمی کند ، آب و مواد دیگر را جذب نمی کند و ملتهب است. گسترش بیماریهای پوستی و تنفسی، نمونهی دیگر است؛ و نیز بیکاری بسیارانی که گذران زندگیشان وابسته به پُرآبی دریاچهی بختگان بود (گزارش خبرگزاری تسنیم).

تماشای این وسعت الماسگون در زیر آفتاب ملایم زمستانی، فوقالعاده خواهد بود. این دو بیماری از جهاتی دارای شباهتهایی هستند. دو عامل آپاندکتومی و سابقه سیگار کشیدن نشان داده اند که بر ابتلا به بیماری التهابی روده تاثیرگذار هستند. سلولهای سالم بهصورتی رشد میکنند و تقسیم میشوند که بدن عملکرد طبیعی خود را ادامه دهد؛ اما زمانیکه DNA سلولها صدمه میبینند و سرطانی میشوند، سلول بهطور مداوم تکثیر و تجمع سلولهای غیرطبیعی به تومور منجر خواهد شد.بد نیست بدانید که در بیشتر مواقع، سرطان رودهی بزرگ از تومورهای غیرسرطانی بهنام پولیپ آدنوماتوز نشئت میگیرد که در دیوارههای داخلی رودهی بزرگ ایجاد میشوند.

بر اثر فرسایش در طی زمان نسبتا طولانی سنگ های مقاوم بر جای مانده و سنگ های نرم از بین می روند و اختلاف ارتفاع در مسیر رود ایجاد می شود که به آن آبشار گفته میشود . پس از آن سدهای دیگری مانند «سد کجکی» در ولایت هلمند، «سد سلما» در ولایت هرات، «سد بالا بلوک» در ولایت فراه، «سد بغرا» در قندهار و غیره ساخته شد تا به گفته «احمد قرایی»، دانشیار پژوهشکده تالاب بین المللی هامون تعداد این سدها طی چهار دهه گذشته به یکصد سد برسد و این جدای از برداشت های بی حساب دیگری بود که در مسیر رودخانه، به دلیل افزایش جمعیت و افزایش سطح زیر کشت در افغانستان صورت می گرفت.

پروبیوتیکها مزایای دیگری هم برای سلامت دارند. وی افزود: در استان فارس 25 درصد بیش از متوسط کشوری از منابع آب های زیرزمینی برداشت می شود که این امر مشکلاتی برای استان به همراه دارد و 50 شهر فارس روی خط قرمز آب کشور قرار دارند. سیگار کشیدن روی بیماری کرون اثری معکوس دارد؛ افراد سیگاری یا افرادی که در گذشته سیگاری بوده اند نسبت به افراد غیر سیگاری در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری کرون قرار دارند. تصور کنید در کشور زیبا ترکیه و کنار دریاچه وان قرار دارد. البته در سنوات اخیر به دلایل مختلف اعم از خشکسالی و بستن سد ها بر روی دریاچه، آب آن کاهش چشمگیری یافته است، ولی این اتفاق باز هم چیزی از زیبایی های دریاچه نکاسته و دشت سفید نمکی زیبا با چشم انداز فوق العاده در حین غروب در انتظار مسافران است.

البته که نوشیدن مایعات فراوان و استراحت نیز در درمان این نوع عفونت نیز توصیه می شود. این اقدام می تواند به پیش آگهی و اینکه آیا سرطان شما به درمان پاسخ داده، کمک زیادی کند. وی افزود: بیتردید در حوضه دریاچه ارومیه سایتیابی مناسب برای پرورش آرتمیا حائز اهمیت است و در استان با توجه به سرمای هوا و کوتاه بودن دوره گرما، احتمال اینکه بتوان پرورش آن را اقتصادی کرد دچار شک و شبهه است و هماکنون تنها دشت فسندوز پاسخگو است و اگر خواهان معرفی سایت دیگر باشیم باید مطالعاتی بر روی این سایتها انجام شود. سپس با عبور از روستا، به محیط بانی منطقه میرسید که در اینجا باید برای ورود به جنگل با مقامات محلی همانگ کرده و اقدامات اداری لازم را انجام دهید.

اگر از این روش برای بررسی بخش تحتانی دستگاه گوارش استفاده شود محلول باریمدار از راه مقعد وارد بدن بیمار میشود و از او خواسته میشود که آن را تا اتمام عکسبرداری از رودهی بزرگ و راستروده (رکتوم) نگه دارد. این محلول سطح لولهی گوارش را میپوشاند و آن را برای عکسبرداری اشعه ایکس قابل رؤیت میکند. گاز خیلی زیاد و بوی بد به این معنی است که چیزی وجود دارد که توسط روده بزرگ هضم و جذب نشده است.

پزشکان می دانند که سرطان روده بزرگ هنگامی رخ می دهد که سلول های سالم در روده بزرگ خطراتی را در طرح ژنتیکی خود، DNA ایجاد می کنند. کارون که زمانی عنوانهایی چون بزرگترین و پرآبترین رودخانه ایران را یدک میکشد،تنها رود ایران هم هست که در بخشی از آن کشتیرانی میکنند. زمانی که التهاب شدید وجود دارد، بیماری فعال است و علائم ظهور میکنند. اگر شما بیماری التهابی روده و علایم شدید دارید تا بهتر شدن علایم بصورت موقت غذاهایی با فیبر بالا، مانند میوه های تازه و سبزیجات و غلات کامل، ممکن است علائم شما را بدتر کند.

اگر متوجه علائم سرطان روده بزرگ مانند خون در مدفوع خود یا تغییرات مداوم در عادت های روده شدید، با پزشک مطرح کنید. افزایش گلبولهای سفید خون احتمال وجود التهاب را مطرح میکند. اندوسکوپی کپسولی این تست در تشخیص بیماریهایی که رودهی کوچک را درگیر میکنند، مانند کرون، مفید است. برای کنترل بیماری و عوارض جانبی آن، داروهای خاصی وجود دارد که بیماران با مصرف این داروها، میتوانند زندگی نسبتا باکیفیتی داشته باشند.

سیستم عصبی رودهای از طریق کنترل حرکات پریستالتیک، جابجایی مواد غذایی و تخلیه رودهها را امکان پذیر میسازد. مغز دوم مسئولیت کنترل اعمال، تفکر و واکنش های بدن ما را به عهده دارد. آنها ارتباط بین مصرف آنتی بیوتیک و خطر ابتلاء به سرطان روده بزرگ قبل از ۵۰ سالگی را شناسایی کردند. کیسه خواب و ابزار روشنایی نیز از دیگر وسایل لازم برای کمپ کردن در اطراف دریاچه ممرز هستند. جنبهی مهم دیگر خودمراقبی در بیماریهای التهاب روده مدیریت استرس است.

دلیل بیماری التهاب روده هرچه باشد، واکنشهای کنترلنشدهی التهابزا ادامه پیدا میکنند و به دیوارهی رودهای آسیب میزنند؛ این وضعیت منجر به اسهال و درد شکمی میشود. به طور کلی ، هرچه پولیپ بزرگتر باشد، خطر ابتلا به سرطان به ویژه در پولیپ های نئوپلاستیک بیشتر است. در آسیا ، از شمال به جنوب؛ سواحل آسیایی ترکیه ، سوریه ، قبرس ، لبنان ، اسرائیل ، فلسطین و مصر. از عادات سالم پیروی کنید :به اندازه کافی میوه ، سبزیجات و غلات کامل را در رژیم غذایی جای دهید و میزان چربی مصرفی را کم کنید . برای مثال برحسب علائمتان، پزشک ممکن است بخواهد میزان دریافت فیبر یا لبنیات مصرفیتان را کاهش بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید